Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Myślimy na wiosnę zrobić ogrodzenie ze słupków drewnianych, takich okorowanych lub nieokorowanych jak kiedyś na wsiach ogradzano wybiegi dla zwierząt. Pytanie : czym zabezpieczyć te części które mają być zakopane w ziemi :?: :?: Mąż chce moczyć w oleju, ja natomiast słyszałam o opalaniu ( przy robieniu podpór pod winogrona) Dobrze by było żeby nie zgniły za szybko. Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam, Emka
Ogród
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Przerabiałam problem - i skończyło się na kupieniu w którymś z marketów ogrodniczych - takich metalowych obejm do słupków. Te obejmy mają długi szpikulec do wbijania w ziemię - i w ten sposób słupki są ponad ziemią w obejmach i nie gniją.
Wszystkie poprzednie- wbijane w ziemię i zabezpieczane- prędzej czy później padały, a wraz z nimi kładł się płotek.
A ziemia u mnie sucha i piaszczysta .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Opalanie jest dobre, jednak nie może to być osmalanie. Trzeba doprowadzić do powstania warstwy węgla na całej długości zakopywanej do ziemi.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
miras23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2011, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Dokładnie - trzeba porządnie opalić drewno tak, by powstała taka mocna, węglowa "skórka" - będzie dobrze chronić wnętrze. Olej jest ok, ale stosunkowo często trzeba zabieg powtarzać.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Po wkopaniu to byłoby trudne :?:
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Tak czytam i czytam a po co to cudować,kombinować opalanie osmalanie itp.są gotowe preparaty do impregnacji drewna.rozcieńczyć i kilku krotnie pomalować -zachować odpowiedni okres nakładania kolejnych warstw i przeszlifować za każdym razem po malowaniu/podobnie to jak czynią z parkietami.
Jak nie to to na gorąco rozgrzać bańkę(uważać na pryskanie ubrać kombinezon i rękawice)gotowy lepik do podwozi samochodowych lub lepiki używane z budownictwie do smarowania fundamentów.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Albo użyć olchy, umoczyć końcówki w lepiku, a potem na dziesięć lat w mokrej glinie jest spokój. U nas to nawet na dłużej, tyle, że słupki to nie sa jakieś tam kupowane kijki od szczotki, tylko dwumetrowej długości pieńki o średnicy 15-20 cm. Nie sezonowane, nie okorowane, wbite i już. Poziome elementy ogrodzenia padły, a słupki stoją jak wmurowane!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Nalewka te słupki nieokorowane to masz olchowe czy sosnowe :?: I tylko były moczone w lepiku :?:

Ja właśnie z myślą o takich palach 2,5-3 metrowych i średnicy około 15 cm, raczej regularna konserwacja nie wchodzi w grę. To spory kawałek ziemi do ogrodzenia, a ten sposób na razie najbardziej nam się kalkuluje :roll:
Pozdrawiam, Emka
Ogród
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Tylko nie słupki z olchy, olcha się nadaje na sztachetki, odpowiednio zabezpieczone będą i dwadzieścia lat. W ziemi olcha butwieje i rozsypuje się już po roku dwu latach, mimo zabezpieczeń ,nawet lepikiem.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

No to u nas olcha wbita ponad dziesięć lat temu nie butwieje. Pionowe słupki stoją mocno, chociaż poziome cienkie ale długie drzewka już się rozpadły. To jak to jest?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kozino
1000p
1000p
Posty: 1283
Od: 9 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

może to zależy od średnicy pnia :?:
Pozdrawiam, Emka
Ogród
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Dobrze jest wykorzystać z odzysku słupy telefoniczne, są dobrze zaimpregnowane ,ale bardziej ekologicznie ,to słupki dębowe .
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem

Post »

Raczej to już rzadkość te słupy telefoniczne poza tym są nasiąknięte tak samo jak podkłady kolejowe olejem kreozotowym to w ciepłe dni zapach nieciekawy a zostaje na zawsze,wiem bo podkłady leżały u mnie ponad 40 lat/pomysł ojca na podjazd do naprawy samochodów ,a ja rozebrałem sprzątnąłem i pozbyłem się śmierdziela z wolnej przestrzeni dziś posadzone jałowce chińskie co wiekszy pozytek jest z nich i zapach inny ,przyjemniejszy :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”