Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

Te oryginalne ruskie,są teraz niemieckie.Trochę lepiej pompują,ale żywotniść mają gorszą.Zajechałem takich pompek wiele,bo pompuję błoto,piasek,czego się pompka napije to pompuje.Te lepsze-gorsze mają kopułkę z tworzywa sztucznego,w oryginalnych całosć jest
z duralluminium.
wickerman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2012, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

Mam właśnie taką ruską pompkę. Pisze H=60m czyli taka sama jak kilka postów wcześniej ktoś opisywał. Mam zamiar wysiągać wodę ze studni o głębokości 10m i dalej pompować ją pod górkę na odległość ok 40m. W sumie wysokość podnoszenia będzie jakieś 10 studnia + 2 kondygnacje czyli ok 6m - razem 16m. Teraz muszę zakupić węża czy lepiej zakupić 1/2" czy 3/4". Nie zależy mi na wydajności tylko na tym żeby w ogóle pompowała i woda dochodziła tam gdzie planuję (zbiornik 1000l). Wejście na pompce jest na 3/4". Który więc wąż zakupić? Mnie się tak wydaje że kupując 1/2" pompka będzie mniej wody musiała podnieść więc powinna lepiej pompować niż na wężu 3/4". Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

wickerman pisze:Mam właśnie taką ruską pompkę. Pisze H=60m czyli taka sama jak kilka postów wcześniej ktoś opisywał. Mam zamiar wysiągać wodę ze studni o głębokości 10m i dalej pompować ją pod górkę na odległość ok 40m. W sumie wysokość podnoszenia będzie jakieś 10 studnia + 2 kondygnacje czyli ok 6m - razem 16m. Teraz muszę zakupić węża czy lepiej zakupić 1/2" czy 3/4". Nie zależy mi na wydajności tylko na tym żeby w ogóle pompowała i woda dochodziła tam gdzie planuję (zbiornik 1000l). Wejście na pompce jest na 3/4". Który więc wąż zakupić? Mnie się tak wydaje że kupując 1/2" pompka będzie mniej wody musiała podnieść więc powinna lepiej pompować niż na wężu 3/4". Z góry dziękuję za porady.
Srednica przeplywu zawsze jak najwieksza!!! mniejsze opory przeplywu!
Mnie się tak wydaje że kupując 1/2" pompka będzie mniej wody musiała podnieść więc powinna lepiej pompować niż na wężu 3/4". totalnie sie mylisz, przekroj weza nie ma tu nic do znaczenia... liczy sie tylko wysokosc slupa wody...poniewaz liczy sie tylko cisnienie wody czyli wysokosc pompowania na powierzchnie robocza pompy czyli lopatki turbiny lub membrana, powierzchnie robocze sa stale wiec liczy sie tylko cisnienie...
wickerman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2012, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

zenmach pisze:totalnie sie mylisz, przekroj weza nie ma tu nic do znaczenia... liczy sie tylko wysokosc slupa wody...
Skoro tak, to czy dużym błędem będzie zakupienie zamiast zalecanego 3/4" węża 1/2", który jest przez pół tańszy? Piszesz że wtedy opór większy, ale jak to przeliczyć czy jednak będzie pompowała?
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

wickerman pisze:
zenmach pisze:totalnie sie mylisz, przekroj weza nie ma tu nic do znaczenia... liczy sie tylko wysokosc slupa wody...
Skoro tak, to czy dużym błędem będzie zakupienie zamiast zalecanego 3/4" węża 1/2", który jest przez pół tańszy? Piszesz że wtedy opór większy, ale jak to przeliczyć czy jednak będzie pompowała?
Przekroj weza ma wiekszy wplyw na wydatek pompy czyli w l/min niz na cisnienie, teoretycznie przekroj nie powinien byc mniejszy niz krociec w pompie, zawsze jest zalecany wiekszy, wszystko zalezy od odleglosci i liczby ''zmian kierunku'' strumienia cieczy... na mniejszym przekroju masz mniejsza sprawnosc instalacji a to oznacza wieksze rachunki za energie czyli prad...mysle ze obliczenie tego, wiecej by kosztowalo niz ewentualne zyski... ale teoria mowi tak jak napisalem wczesniej...
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

cieńszy wąż spowoduje większe ciśnienie w pompie bo oznacza że pompie będzie ciężej.

Prędkość cieczy przed zwężeniem razy średnica w tym samym miejscu =prędkość cieczy za zwężeniem razy średnica(równanie ciągłości strugi) F=p*A
F siła pompy masz stałe
p ciśnienie- jeśli maleje to wzrasta A czyli przekrój i odwrotnie.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

eleanor pisze:cieńszy wąż spowoduje większe ciśnienie w pompie bo oznacza że pompie będzie ciężej.

Prędkość cieczy przed zwężeniem razy średnica w tym samym miejscu =prędkość cieczy za zwężeniem razy średnica(równanie ciągłości strugi) F=p*A
F siła pompy masz stałe
p ciśnienie- jeśli maleje to wzrasta A czyli przekrój i odwrotnie.
skoro pompie bedzie ciezej to znaczy ze "cos" zjadlo ''moc'' a to znaczy ze na wylocie bedzie kiepsko...
jeszcze masz racje jeśli dasz zwezke na wylocie, ale nie na calej drodze cieczy, wtedy tracisz na wszystkim...bo twoje twierdzenie ma zastosowanie do energi kinetycznej zawartej w strumieniu cieczy...nie wziales pod uwage drogi jaka przebywa ciecz i strat na opory przeplywu... twoje rozumowanie jest poprawne w teorii...a w sumie to nie ma zwiazku z tematem i powiem szczerze ze sam chyba nie przemyslales odpowiedzi...
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

To coś bo je moc to ciśnienie.


Wiem o tym je jeśli się da zwężenie na wylocie to się traci na całości. Ale kołodze o to chodzi że chce z 3/4 na 1/2 cala. To musi dać zwężenie na 1/2 i dalej wąż 1/2. Wiem że to zwężenie ma 1/2 na zewnątrz a wąż wewnątrz.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

eleanor pisze:To coś bo je moc to ciśnienie.


Wiem o tym je jeśli się da zwężenie na wylocie to się traci na całości. Ale kołodze o to chodzi że chce z 3/4 na 1/2 cala. To musi dać zwężenie na 1/2 i dalej wąż 1/2. Wiem że to zwężenie ma 1/2 na zewnątrz a wąż wewnątrz.
Kolego u mnie tez jest weekend i tez pije ale '' o so si chosi''? :tan :heja
niestety rownanie jest proste: mniejszy przkroj= wieksza predkosc przeplywu=wiekszy opor=wieksze straty=wiekszy rachunek za energie...
wickerman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 maja 2012, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

Ok koledzy dziękuję za te informacje. Pozostanę w takim razie przy wężu 3/4, co by mieć pewność że woda będzie przepompowana na te 15 w górę i 50 m w poziomie :wink:
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

podepnę się pod temat , potrzebuję hydrofor na działkę 700m2 do podlewania i zasilania kranu w altanie oraz toalety . Jakiej mocy proponujecie, lustro wody w studni mam na głębokości 7m?
komot31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 wrz 2019, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Żory
Kontakt:

Re: Pompa do podlewania ogrodu ? jaką wybrać ?

Post »

U mnie na działce studni nie ma. Za to zbieram deszczówkę do dwóch mauzerów po 1000l każdy. Jak do tej pory wodę nosiłem w konewkach (nosiwoda). Chciałbym coś z tym zrobić od przyszłego roku. Wiem że są zatapialne pompy do mauzerów - średnica otworu ma jakieś 150 mm. Jednak jakoś z rezerwą do tego podchodzę. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś inne doświadczenia w tym względzie - coś ala pompa ogrodowa ?

pozdrawiam
Był blok, jest dom i działka - niby tylko 6a a wiecznie jest coś do roboty..
Regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”