MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Muszę, no po prostu muszę się pochwalić. Mam domki dla murarek :tan
Obrazek

Kokony też już wystawiłam, bo pszczół dziś było zatrzęsienie. I nawet motyle latają. Niech się murarki wykluwają.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Agata
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Ciekaw jestem opinii doświadczonych ogrodników którzy z murarką są za "pan brat"!
Zrobiłem prosty domek, jak najmniejszym kosztem, takie to są "układy" Do wykonania domku użyłem dwóch koszyków po 5zł w marketach. To takie składane, czy murarki będą zadowolone? :)
Tak to wygląda:

Obrazek Obrazek

Z przodu to dam jeszcze siatkę bo oryginalne "dziury" są za małe, tylko czy nie będą narzekać na "przeciąg?"
Na razie to jedna pszczółka latała w lodówce, a reszta śpi. Ale żona była zdziwiona jak jej pszczółka wyleciała z lodówki, no i dostało mi się po uszach!
Pozdrawiam słonecznie!
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

riane świetne! Tylko chyba nie bardzo jak stoją na ziemi, czytałam, że dobrze jak są na wysokości 100-120cm od ziemi. To konary drzew, tak? Ja wykorzystałam takowe na donice do kwiatków :D
Papcio a tył zabudowałeś? Fajnie to wygląda :) kiedy wystawiasz kokony? Jak już się wylęgają to można je postawić przy materiale gniazdowym :) tylko u Ciebie chyba na górze musisz wstawić.

U nas też pszczoły latają, ale moje jeszcze śpią, chyba, że cichaczem wychodzą a ja jeszcze nie zauważyłam ;:oj
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Papcio a masz zadaszenie nad tym koszykiem? Bo nie widzę jeśli nie masz to zrób bo jeden deszcz i rurki beda mokre.
kamcio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lut 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Czy ktoś z forumowiczów ma może jeszcze murarkę na sprzedaż? Pisałem do różnych miejsc i niestety nikt już nie ma :( Wcześniej bałem się zamawiać ze względów na mrozy i obawiam się, że przeoczyłem szanse na zdobycie jej i kolejny rok domki będą stały puste :cry:
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Szkoda.. mrozów Murarka się nie boi, kurcze, szkoda, że wcześniej tutaj nie wpadłeś :roll:
Podobno Murarka może sama się zadomowić w gotowym domku, więc jeśli wystawisz rurki może przylecieć :wink:
Jeśli moje się wylęgną i zadomowią to na jesieni wyślę Ci komplecik :wink:
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

sparks25 pisze:Papcio a masz zadaszenie nad tym koszykiem? Bo nie widzę jeśli nie masz to zrób bo jeden deszcz i rurki beda mokre.
Myślałem, że dno kosza będzie robić za dach! :) Tylko czy te otwory po bokach i z tyłu mogą być?
Zielonym do góry!
wys1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2012, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Witam ponownie,
moje pszczółki już się wykluwają w sobotę i niedzielę u mnie (Zielona Góra) było powyżej 20 stopni. Mam nadzieję że dadzą sobie radę i znajdą coś do jedzenia. Hodowlę założyłem 1 raz starter 100 kokonów + 100 rurek. Ale mam jeszcze w zapasie 150 na razie robię drugi domek ładniejszy. Myślicie że taka ilość starczy na założenie hodowli? Na jesień wyciągać kokony czy zostawić aby same sobie poradziły?
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Kupiłam 500 kokonów. Mój hodowca uważa, że taka ilość potrzebna jest do założenia hodowli.
Idę zaraz na obchód mojego ogrodu, zobaczę może i u mnie coś się ruszyło :wink:
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

wys1 - ja zaczynałem od zera i też mam murarki, w zeszłym roku hodowla powiększyła się prawie pięciokrotnie :) 150-200 rurek powinno wystarczyć, w razie czego dołóż więcej.
Ja jestem zwolennikiem wyłuskiwania kokonów, w ten sposób ogranicza się ilość pasożytów.
Pozdrawiam, Maciek.
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Naczytałem się o murarkach i też zakupiłem pszczółki.
Z rozpędu zainteresowałem się trzmielami.
Zrobiłem dwie skrzynki dla trzmieli. Podobno mają duży deficyt mieszkaniowy i prawdopodobieństwo, że je zasiedlą jest bardzo wysokie.
Tylko 1/3 z tego co przeżyje zimę znajdzie odpowiednie miejsce na gniazdo.
Dane wziąłem ze strony:
http://mkwppr.pl/index.php?id=trzmiel
Można też te skrzynki od nich kupić.
Wystawiają też swoją ofertę na allegro.
Mają skrzynki dla ptaków i nietoperzy.
Ja mam możliwość takie rzeczy robić samemu, i dzisiaj stwierdziłem, że jedną z moich skrzynek zainteresowały się sikory bogatki. a to oznacza, że w tym roku nie spotkam robaczywej śliwki, czy jabłka.
Taka parka, żeby wychować młode musi " zużyć" około 150 000 robali. Bardziej obrazowo to jest ponad 4 wiadra.
W promieniu 50m biorą wszystko, osobniki dorosłe owadów, poczwarki, larwy, jajka.
Zrobiłem ul dla murarek i zabezpieczyłem kratką przed sikorami.
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Świetny pomysł z tymi budkami!
Muszę pokazać mężowi i zmolestować, by zrobił ;:oj
Sikorki jak najbardziej, nietoperze nie koniecznie :wink: a co zrobić ze szpakami, które każdego roku włażą mi w wiatrownice i tam robią gniazda... wiecznie mam zakupane okna przez nie :roll:

-- 21 mar 2012, o 08:00 --
Suppa pisze:wys1 - ja zaczynałem od zera i też mam murarki, w zeszłym roku hodowla powiększyła się prawie pięciokrotnie :) 150-200 rurek powinno wystarczyć, w razie czego dołóż więcej.
Ja jestem zwolennikiem wyłuskiwania kokonów, w ten sposób ogranicza się ilość pasożytów.
to ja proszę o relację jak to się robi, łącznie ze zdjęciami :wink:
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Gamon pisze: jedną z moich skrzynek zainteresowały się sikory bogatki. a to oznacza, że w tym roku nie spotkam robaczywej śliwki, czy jabłka.
.

to raczej pobożne życzenie.... ;:224
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”