Prąd na działce

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Prąd na działce

Post »

OK. 20m od domu będzie stała altana / drewniany domek, do którego chcę z domu doprowadzić 230V. Przed posianiem trawy chcę wkopać do ziemi kabel, żeby już jej później nie przekopywać.

1. Jaki najlepiej użyć to tego celu kabel?
2. Czy trzeba go czymś osłaniać? (Peszel czy coś w tym stylu)
3. Jak wy to robiliście?
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

nie jestem ekspertem,
wiem tylko, że u mnie panowie kładli jakieś specjalne kable żelowe do ziemi
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Przekrój kabla w mm2 zależy od planowanego obciążenia - to sprawa dla instalatora z uprawnieniami.

(żarówki to pikuś - ale jak zrobi ktoś imprezę z elektrycznym grilem...trzeba zaplanować rezerwę...)

A po w kopaniu go na 70 cm w ziemię częściowo zasypujesz i na głębokości ok. 40 cm kładziesz specjalną folię z rolki ( dzięki temu jest szansa, że operator koparki robiąc nastepny rowek 10 lat później nie uszkodzi przewodu)
dziandy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sie 2006, o 13:22
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

kup rurę HDPE np fi 25 może być wodna (niebieska) zakop to na głębokości 0,6-0,7m zasp tak z 10-15 cm na tym folię najlepiej kolor czerwony. W rurę zaciągnij kabel np. YDY 3x2,5 i będzie ok. tylko rurę w całości. Może kupić np w Castoramie.

Dobrze jest zaciągnąć najpierw sznurek i później przeciągać bo sam kabel może się giąć przy zaciąganiu.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

agrazka pisze:jakieś specjalne kable żelowe do ziemi
Tak, do ziemi stosuje się kable żelowe. Idź do sklepu i opisz potrzeby; jeśli od sprzedawcy nie padnie to magiczne określenie, to znaczy że się nie zna- idź gdzie indziej... :wink:
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

Zacząłem kopać. Na początku szło nieźle, ale na głębokości 35-40 cm pojawiła się glina nie do ruszenia ręką i łopatą. Czy to głębokość do zaakceptowania? Nad kablem będzie rosła tylko trawa. Jak głęboko puszcza korzenie?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Kabel to nie rurka z wodą- nie zamarznie. Nie ma więc konieczności kopania go na jakąś 'magiczną' głębokość; trzeba się jedynie kierować zdrowym rozsądkiem miejsca jego ułożenia tak, by ktoś sadząc drzewko nie przeciął go szpadlem, czy pies nie wygrzebał... Trzeba też usunąć z jego pobliża ostre przednioty, np. kamienie- by pod naciskiem(jadącego górą pojazdu) czy choćby przy zamarzaniu gleby(i związanymi z tym ruchami) nie skaleczyć go- rozsądne jest więc ułożenie go na piasku i przysypanie piaskiem.
No i można zapowiedzieć to wszystkim domownikom, czy naieść na plan działki(czerwonym pisakiem), by za dziesięć lat jak dzieci dorosną i coś chciały wybudować, by ich obecność owego kabla nie zaskoczyła.
Tak, że tyle co wykopałeś wystarczy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

magangs pisze:Czy to do zaakceptowania
Hmmm...

Znam miejsce, gdzie taki kabel wisi od wielu lat na drzewie i jeszcze nikogo nie zabiło :wink:

35 cm głebokości to w przypadku najmniejszych prac ziemnych bardzo płytko :?

Na większą głębokość wkopuje się słupki, przy wymianie gleby na odpowiednią dla niektórych gatunków krzewów też kopie sie głębiej dołek...

Ty bierzesz odpowiedzialnosć za to co robisz.

A podobno nawet proste rzeczy warto robić bardzo dobrze - to sie po prostu opłaca.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Post »

Jak idą prace? Pamiętaj o zastosowaniu zabezpieczenia tak zwanej "eski" i dobrze by było gdybyś dołożył róźnicówke.
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

co do kabla to proponowałbym typowy kabel w "ziemię" YKY, bo YDY + rurka potrafi płatać figle gdy gdzieś coś jest nieszczelne a jednak ziemia jest wilgotna.
ponieważ lepiej zawsze pomyśleć o większym obciążeniu to proponuję przekrój żył 3x2,5mm2.
Pozdrawiam. Mirek.
tomekidec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 paź 2007, o 21:23
Lokalizacja: Olsztyn

Prąd na działce

Post »

Witam,
chciałbym założyć prąd na działce (mam już pozwolenie i ułożony kabel) jednak nie wiem co dalej a nie chcę żeby jakiś elektryk odrazu mnie naciagnął na niewiadomo jakie koszty.
W warunkach mam takie coś:
- zabezpieczenie zwarciowe w altance 16A - charakterystyka B
- zabezpieczenie zwarciowe w szafce 16A - charakterystyka C
- wyłącznik róznicowo-prądowy max 30 mA
Szafkę chciałbym przykręcić na zewnątrz altanki i odrazu dołączyć do niej 2 kontakty.
Czy mogłby mi ktoś pomóć (lub nakierować) co trzeba do takiego czegoś kupić?
Będę wdzięczny za wszelkie porady.

P.s. widziałem na aukcjach rozdzielnice budowlane, czy takie coś może się nadać?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bez Zakładu Energetycznego nie obejdzie się,sam nie podłączysz się do
linii elektrycznej.
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Prąd

Post »

Podłączy się tylko dokładnie musi określić co chce, ponieważ z jego opisu za bardzo niewiadomo czego by chciał. Niech napisze po prostu (na chłopski rozum) co by chciał a naprowadzę go co ma kupić i jak mniej wiecej podłączyć ponieważ mój brat zna się na elektryce i powie co i jak.
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”