Podgrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Krzychoo pisze:Kwestię dokładania do pieca mam w planach rozwiązać za pomocą rynny, po której kawałki drewna będą się zsuwały do paleniska. Jak będę miał już ten piec to na pewno zaprezentuję wyniki. Sam jestem ciekawy jak to się sprawdzi.
Wiesz co - podoba mi się Twoja idea.
Jednak jeśli mogę to coś zasugeruję. Obawiam się że kawałki drewna mogłyby się zakleszczać i blokować.
Może zastosowałbyś rynnę pod takim kątem, by zsuwały się pod własnym ciężarem. Rynna może mieć nawet kilka metrów długości, o ile masz miejsce. By się dobrze zsuwały to albo zastosuj okrąglaki o zbliżonej średnicy albo kup w markecie brykiet typu walec. Być może udałoby się Tobie zrobić całość na 2-3 dni pracy bezobsługowej.
Będę kibicować Twojemu wyzwaniu, mam nadzieję że pochwalisz się efektami realizacji. :lol:
Awatar użytkownika
pawel1000
50p
50p
Posty: 76
Od: 20 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina małopolska

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 8874,d.bGE

Moim zdaniem coś takiego będzie lepszym rozwiązaniem, jako palenisko.
Rocket stove będzie trzeba często dokładać opał, spalać drewno w pionie nie jest takie łatwe. Grube się bardzo ciężko pali.
Rocket stove by prawidłowo działał potrzebny jest dobry ciąg kominowy.
Trociniak w tym celu wykorzystuje dmuchawę.

Pozd.
Pozdrawiam Paweł.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

pawel1000 pisze:Trociniak w tym celu wykorzystuje dmuchawę.
A dmuchawa potrzebuje czego ......?
I jeśli się nie ma zasilania 230V50Hz, też da się radę. Ale wówczas raz dziennie wymiana akumulatora.
Awatar użytkownika
pawel1000
50p
50p
Posty: 76
Od: 20 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina małopolska

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Akumulator i przetwornica zda egzamin, ale to by było upierdliwe.

Można by jeszcze wymurować mały piec akumulacyjny z cegły szamotowej.
Umieścić na palecie, tak a by można było łatwo go wstawić do szklarni.
Wystarczy spalić naręcze drewna. A skumulowana energia w cegle będzie oddawać ciepło przez wiele godzin.
Pozdrawiam Paweł.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Takie amatorskie konstrukcje, jak ta prezentowana na filmie powyżej, są może kuszące, ale lepiej zdać się chyba na renomowane firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i tysiące sprzedanych produktów. Sprowadza się to do odpowiedzi na pytanie, czy do komina idzie 70%, czy 20% energii.

Miałem okazję palić drewnem w starych piecach - szamot obudowany kaflami. I naręczem drewna tego się nie da ogrzać. Żeby się pożądnie rozgrzał, trzeba mocno palić ze 2 godziny i na koniec wrzucić kilka grubszych kawałków. Trzyma ciepło ok. 24 godzin.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Ja dogrzewam namiot foliowy od kwietnia do połowy maja. Podłączam piecyk olejowy przez zegar. Załącza się o 21 i rozłącza o6 rano. Jak zapowiadają większe przymrozki to dodatkowo okrywam stoły włóknina i zapalam kilka zniczy. Przy majowym przymrozku -7C, mróz nie zaszedł do środka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Seedkris. No to mamy to samo rozwiązanie. Tylko, że u mnie wykorzystuje tzw farelke z nadmuchem. Zegar na ogół nastawiam, na 01 w nocy do 06 rano. Jeśli ma być przymrozek wcześniej to reaguje. Dodatkowo, wieczorem przykrywam sadzonki agrowłókniną. Wcześniej wbijam druty, które tworzą mini tunel. No i na 1 lipca zawsze pomidorki jem. Noooo...... wcześniej jeszcze je strasze kompostownikiem :;230

Edit : Do ogrzania jest 18m kwadratowych foliaka.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

No, to wreszcie piszecie o konkretach :D , bo piec z pompy cieplnej czy jakiś elektronicznie sterowany to chyba nie na każda kieszeń i możliwości :roll: Mój M ma zamiar wybudować w szklarni zwyczajny piec kaflowy, zrobię fotorelacje to pokaże :wit

Szklarnia wygląda tak ... ale już z przykrytym dachem oczywiście :;230


Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Dawniej miałem jeszcze inne rozwiązanie. Piecyk koza ze spiralą w środku. W dzień paliłem w piecu (czym kol-wiek + wegiel), Przez spiralę woda nagrzewała zbiornik 2m3. Przez kilka godzin mogłem nagrzać wodę do 40C. Przez noc ta woda stygła - oddawała ciepło do namiotu. Rano miała tak ok. 10C. Startowałem na początku lutego.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Ałła. Taką szklarnie jak Twoja, ma mój ojciec. Tylko że konstrukcja metalowa. Ogrzewana była piecykiem na węgiel. Instalacja złożona była wzdłuż bocznych ścian, na wysokości 20 cm. Grzejniki rurowe z lamelami.
Kiedyś, jak chciało się ojcu wstawać w nocy, to już w marcu sadzonki rosły. No, ale i tak teraz wszystko poszło do rozbiórki. Czas i rdza robi swoje.
Pozdrawiam
Dariusz
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

romaszka pisze:bo piec z pompy cieplnej czy jakiś elektronicznie sterowany to chyba nie na każda kieszeń i możliwości :roll: Mój M ma zamiar wybudować w szklarni zwyczajny piec kaflowy, zrobię fotorelacje to pokaże :wit
Oj .... tu raczej pomyłka. Prędzej by mnie było stać na powieszenie klimatyzatora z funkcją grzania niż wybudowanie pieca. Chyba że materiały i robociznę masz gratis ( :lol: no tak, to będzie mąż).

Klimatyzatory podczas grzania przy -10'C mają sprawność 2x lub nieco więcej nawet. Przy 0'C ok. 3 - 3.5 zaś przy +10'C - około 4x
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

No właśnie, tak jak piszesz, Artur, :D materiały wszystkie mamy, siłę roboczą też :;230 ale tak googlam i googlam w poszukiwaniu pieca kaflowego w szklarni i coś nic nie mogę znaleźć, czyżby będziemy pierwsi? :shock: a może ten pomysł na nic? :roll: jeśli nikt tego nie robi.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Może ten pomysł Was zainteresuje ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”