Podgrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Podgrzewanie szklarni

Post »

Chcę zapytać szanowne koleżanki i kolegów o mój pomysł na dogrzewanie szklarni 12m2. Wszelkie piecyki z kominem odpadają bo jestem zbyt wygodny. Grzanie elektryczne wprost uważam za zbyt drogie.
Chciałbym zrealizować w oparciu o powietrzną pompę ciepła np. 5kW która w ciągu dnia przez ok. 4 godz. będzie podgrzewać zbiornik buforowy 1m3 czyli 1000l wody do temp. 50'C. Np. zaprogramowana na godziny 12:00-16:00 - ktoś mógłby zapytać dlaczego takie godziny - bo wtedy temperatura powietrza jest najwyższa, czyli najtańsze ciepło do zmagazynowania w wodzie zbiornika buforowego czyli COP ok. 4x1. Zbiornik to będzie kontener w stelażu - np. taki jak do octu, oleju opałowego i innych płynów, ale ocieplony styropianem 10cm grubości. Zbiornik na zewnątrz szklarni. Drugi obieg to rurka PE rozłożona na wierzchu w szklarni - np. taka jak do ogrzewania podłogowego w domach. Pompka obiegowa w szklarni mogłaby się automatycznie załączać o określonej porze, np. 22:00 - 8:00 i wykorzystywałaby ciepło zgromadzone w dzień w zbiorniku 1000m3. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt 1kWh ciepła, bo zaledwie ok. 17gr. Pytanie czy warto? Następne pytanie - czy pomysł z rurką na powierzchni - jest dobrym pomysłem?
W lecie 2011 wykorzystywałem ten sposób do podgrzewania wody w basenie ogrodowym, basen miał pojemność 8m3 i podgrzewałem go o 10'C więcej niż temperatura powietrza.
Poniżej zdjęcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Gdybym ja coś z tego jeszcze rozumiała :roll: :oops:
Ale chętnie poczytam pomysły na ogrzewanie.. :)

ps.. ja ogrzewałam szklarnie żarem z grilla ;:224
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Zakładam, że ogrzewanie szklarni ma na celu zabezpieczenie przed przymrozkami.
1. Wykorzystanie pompy ciepła wydaje się bardzo dobrym pomysłem, ale nie w każdych warunkach.
Pompa też wykorzystuje energię elektryczną, jej zużycie zależy od temperatury dolnego źródła ciepła ( czyli powietrza na zewnątrz w czasie pracy pompy ) oraz od temperatury do której podgrzewasz wodę. Podane przez Ciebie 17 gr/kWh odnosi się do konkternych warunków.
2. Jaką dysponujesz taryfą na energię elektryczna, jedno czy wielostrefową. W przypadku taryfy wielostrefowej, w której energia elektryczna w nocy jest tańsza niż w dzień, być może taniej będzie ogrzewać w nocy bezpośrednio prądem niż pompą ciepła.
3. Układ dogrzewania powinien uruchamiać się od temperatury w namiocie a nie działać w stałych godzinach. To zdecydowanie obniża koszty.
4.Zbiornik z gorącą wodą musi być bardzo dobrze zaizolowany, minimuj 150 mm wełny i szczelny płaszcz wiatrochronny.
5. Pomysł z rurkami od ogrzewania podłogowego moim zdaniem bardzo dobry, trzeba tylko dobrać ich ilość.
Mam nadzieję, że tamat się rozwinie.
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

pomidormen pisze:Zakładam, że ogrzewanie szklarni ma na celu zabezpieczenie przed przymrozkami.
Witam.
Nie, bo gdyby tylko to - taniej i prościej choćby stare żelazko postawić z jakimś dodatkowym sterowaniem wg temp. powietrza w szklarni. Celem jest przyspieszyć i jesienią wydłużyć sezon wegetacyjny.
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Chodzi mi po głowie całkiem inny pomysł z wykorzystaniem energii słonecznej. Do tego typu zastosowań można wykonać kolektor słoneczny. Celowo pisze "wykonać", a nie kupić, bo powinno być taniej. Myślałem o kolektorze na bazie ogniw fotowoltaicznych, które zasilałyby grzałkę, jednak tańszym i prostszym wydaje się zmontowania kolektora podgrzewającego wodę.
Drewniana obudowa wyścielona izolacją i folią. W środku miedziane rurki, w których znajduje się ciecz. Całość zamknięta przezroczystą płytą stosowaną w tego typu instalacjach. Kolektor można oprzeć na ziemi od południowej strony obok szklarni/namiotu foliowego, podłączyć do izolowanego zbiornika na ciecz roboczą w taki sposób, by można było zaworami odcinać wewnętrzną instalację szklarni/namiotu od zbiornika z nagrzaną wodą wtedy, kiedy dogrzewanie nie jest potrzebne. Woda wtedy krąży w krótkim obiegu: kolektor - zbiornik, nagrzewa się dzięki energii słonecznej. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, należy przełączyć zawory tak, by ogrzana woda oddawała ciepło do instalacji wewnątrz szklarni lub też pozostawała w izolowanym zbiorniku, a nie schładzała się w kolektorze wystawionym na zewnątrz.
Taka instalacja nie wymaga energii elektrycznej (przy właściwie wykonanej instalacji), chyba, że zechcemy zautomatyzować obieg ciepłej wody poprzez zastosowanie hydrozaworów i sterowników. Myślę jednak, że najprostsza instalacja bez jakichkolwiek dodatków jest wystarczająca, wymaga tylko ręcznego przestawiania zaworów o odpowiednim czasie. Jej zaletą jest to, że można ją eksploatować z dala od zabudowań (źródeł energii elektrycznej).
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Jeśli masz taki pomysł, to ja mam do odstąpienia coś lepszego niż rurki miedziane, mam 17 szt. gotowych, zbędnych ,,heat pipe" - takie same jakie są stosowane w kolektorach rurowych. Rurki są fabrycznie zamknięte, wypełnione gazem roboczym, długość 2m.

Obrazek
Obrazek
11krzych

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

pomidormen pisze: 4.Zbiornik z gorącą wodą musi być bardzo dobrze zaizolowany, minimuj 150 mm wełny i szczelny płaszcz wiatrochronny.
Ja bym ten zbiornik umieścił wewnątrz szklarni, wtedy straty ciepła (nieuniknione pomimo izolacji) będą ogrzewały szklarnię. Stracimy trochę powierzchni uprawowej, ale może warto tak zrobić.
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Owszem, ja też myślałem o zbiorniku wkopanym w ścieżkę technologiczną na środku szklarni. Na głębokość taką, jaka byłaby grubość zbiornika. Wykonanym z grubego PE, tak by można po nim chodzić bez obawy o uszkodzenie. Ale nie mogę dopasować niczego dostępnego na rynku.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Szukając źródła ciepła trzeba brać pod uwagę, że temperatura wody w zbiorniku powinna mieć blisko 70 st, przy niższej bardzo mocno trzeba będzie rozbudowywać układ rur grzewczych w namiocie. Obniżenie temperatury 1000 l wody o 10 st. jest równoznaczny z ogrzewaniem namiotu przez 5,8 godziny mocą 2kW ( tradycyjna farelka ). Czyli całkiem nieźle. Problem jest taki, że wraz ze spadkiem temperatury zgromadzonej wody będzie spadała ilość ciepła oddawana do naszego foliaka, to znaczy że nad ranem, kiedy trzeba grzać najbardziej ogrzewanie będzie najsłabsze. Trzeba zastosować automatykę regulującą przepływ w zależności od temperatury w namiocie. Namiot ogrzewa sie w okresie wczesnej wiosny i jesienią. Niestety w tym okresie dni zimne, bez słońca nie należą do rzadkości i nagrzanie 1000l wody z prostych układów solarnych wydaje się niemożliwe.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Dziękuję za linki z mediów, ale to raczej odchylenie od tematu. Tak się złożyło że zajmuję się tymi sprawami zawodowo, zaś pytanie które zadałem na wstępie dotyczyło mojego hobby, czyli podgrzewania małej szklarenki przydomowej. Dom ogrzewam pompą ciepła, ciepłą wodę kolektorem próżniowym rurowym, dodatkowo podgrzewam wodę modułami monokrystalicznymi, w ogrodzie stoi mała elektrownia wiatrowa która zmniejsza rachunki za prąd.

Skoro zawodowcy (producenci) ogrzewają i to się musi opłacać, domyślam się że warto. Nie chcę przeinwestować, ale osiągnąć pewien efekt. Rozwiązanie nasunęło się samo, na złomowcu. Masowo likwiduje się grzejniki i oddaje na złom, grzejnik ożebrowany, tzw. Favier. Można je spotkać jeszcze gdzieniegdzie w pomieszczeniach przemysłowych, w szatniach w fabrykach itp. Ma on cenną zaletę - dużą pojemność wodną. W szklarence może być jednocześnie grzejnikiem i zbiornikiem buforowym.
Taki grzejnik 2 rurowy sądzę że może być wkopany w ścieżce technologicznej (i tak nie używanej) i przykryty jakąś kratką od góry, by można po nim chodzić. Nie zabierze światła słonecznego roślinom. Jeśli się uda - chcę to zrobić w lutym, by od marca zacząć eksploatację. Dla własnej ciekawości zamontuję podlicznik en. elektr. by wiedzieć ile mnie to ogrzewanie kosztuje. Na dziś szacuję że nie będzie to więcej niż 50-70 zł/mies.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

A może lepiej pójść w stronę izolacji przed utratą ciepła, np kurtyny termoizolacyjne na noc, a wówczas wystarczy mało energii cieplnej ,w ten sposób można zaoszczędzić nawet do 70% ciepła.
loginal
200p
200p
Posty: 370
Od: 2 sie 2011, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

A dziękuję bardzo, to cenna wskazówka. Akurat najprostsza jak sądzę do realizacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”