Podgrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
jjdj

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Rozumiem. Chyba płytę OSB będę musiał użyć, bo konstrukcja drewniana.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Jestem ciekaw jak będzie wyglądać ogrzewanie szklarni po wprowadzeniu ustawy antysmogowej.Małopolska i śląsk już mają stosowne uchwały,przymus korzystania z ciepłowni miejskich lub z gazu. Warunkowo dopuszcza się stosowanie kotłów klasy 5 czyli jakieś 7k zł. co wiąże się z opalaniem ekogroszkiem. Totalny zakaz wszelkich trociniaków, kóz i innych tego typu piecyków. Cieńko widze nasze ogrodnictwo :( :( :(
staszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 maja 2008, o 13:32

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Wiem że ten temat jest stary ale z ogrzewaniem kompostem to dobry pomysł tylko jak to robić bo tego roku to szkoda mi było ogórków które niestety musiały umarznąć 31 października a jak by ogrzewać to by długo owocowały i czy ogrzewanie kompostem to ogrzewa tak dobrze żeby ogórki na święta rosły
Awatar użytkownika
kwiatolek
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 paź 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Staszek, jak się ogrzewa kompostem?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

podjadek pisze:Zapytam jak stosować folie bąbelkową w tunelu foliowym?
Czy można ją podwiesić od środka na całej powierzchni tunelu?
Ponawiam pytanie bo mnie też to interesuje. Chciałbym od środka szklarni dodatkowo ocieplić taką folią. Od ziemi wzdłuż boków po sufit. Czy folia bąbelkowa nie ograniczy zbytnio światła dla pomidorów?

Sam sobie odpowiedziałem:

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1592
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Szklarnia 3x6m, poszycie poliwęglan komorowy 4mm, dodatkowe uszczelnienie od wewnątrz boków folią bąbelkową (do 120cm wys.), pouszczelniane drzwi itp. Pomidory 1 kwietnia do szklarni. Dogrzewanie termostat+dwie farelki 1000W. Zależy mi aby utrzymać nocą 10C. Zastanawiam się czy to wystarczy. Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne takiej szklarni, żeby podnieść temperaturę o 10C? Jeżeli dla przykładu przez 9 godzin nocy będzie średnio 0C (ciut cieplej do północy, nad ranem przymrozek).. to ile szacunkowo na godzinę Watt potrzeba prądu, żeby to utrzymać 10 stopni cieplej niż otoczenie?

Nie wiem czy to jest opłacalne, ale taryfa nocna daje nadzieje :) Poliwęglan powinien znacznie lepiej utrzymywać ciepło niż folia (współczynnik 4). Wydaje mi się, że potrzeba w graniach 150-250W aby podnieść temperaturę o 1C - dobrze to szacuję?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Zamiast farelek lepszy będzie termowentylator lub jeszcze lepiej klimatyzacja przenośna z funkcją grzania, bo w tunelu i tak nie będzie żadnej akumulacji ciepła. Ma tylko podmuchać aby podnieść temperaturę i wyłączyć się.
Ile W pójdzie na to nikt Ci nie powie, trzeba by zrobić OZC ale to się mija z celem. Łatwo policzyć że termowentylator i tak weźmie 3x więcej prądu bo klima z 1kWh zrobi 3kWh ciepła. Ale to i tak wróżenie z fusów bo nikt Ci nie powie jaka będzie temperatura w nocy przy 0*C weźmie X a jak będą spore przymrozki możesz nawet nie uratować plantacji.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Może kurtyna powietrzna z ceramiczną płytką grzejną? To chyba taka bardziej zaawansowana farelka? W jaki sposób klimatyzator jest 3x bardziej wydajne niż farelka?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Klimatyzator ma COP około 3 może 2,5 czyli z 1kW ciepła robi 2,5 - 3kW ciepła. No klimatyzacja z odwróconym obiegiem pobiera ciepło z powietrza i oddaje do tunelu. Tu pierwszy z brzegu jaki znalazłem https://www.olx.pl/oferta/klimatyzator- ... 3;promoted
Kurtyna powietrzna z ceramiką różni się od kurtyny powietrznej tylko ceramiką ;)

Jeśli nie wiesz co kupić bierz klimę teraz znajdziesz ją za około 300-500 PLN i prądu weźmie niewiele 1/3 tego co farelka i termowentylator razem wzięte.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Jeszcze sprawdziłem z ciekawości współczynnik przenikania ciepła - Folia tunelowa PE 6,5, Poliwęglan komorowy 4mm 3,9. Czyli czysto teoretycznie na każde 1000W potrzebne do ogrzania tunelu, w analogicznej szklarni z poliwęglanu potrzeba 600W. Różnica może mało spektakularna, ale jest...

Nadal nie rozumiem na czym polega sekret tak wysokiej skuteczności klimatyzatora? 300% efektywniejszy od nagrzewnicy elektrycznej - to kolosalna różnica.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Dane stacji Łódź Lublinek, centralna Polska. Może komuś pomoże zaplanować uprawę w tunelu.

data / średnia temp. dobowa / średnia temp. minimalna

1.04-10.04 7.2C 2.5C
11.04-20.04 8.3C 3.7C
21.04-30.04 10.8C 5.1C
31.04-09.05 10.1C 6.6C
10.05-19.05 12.6C 7.6C



Czyli np. zakładając temperature minimalną 10C... Na początku kwietnia trzeba się liczyć, że w najzimniejszym momencie nocy potrzeba utrzymać temperaturę o 7.5C wyższą niż na zewnątrz. Na pocieszenie najzimniejszy moment jest z reguły nad samym ranem, zanim wzejdzie słońce. Z reguły w początkowej fazie nocy jest nieco cieplej.

Z tego wynika, że dla kogoś kto chce delikatnie tylko dogrzać odpowiednim terminem będzie druga połowa kwietnia.

Dajmy na to, że sadzę 21.04

Mam tunel z folii PE 18m2. Powierzchnia poszycia to około 50m2. Współczynnik przenikania ciepła dla folii to 6.5, zatem aby podwyższych temperaturę o 1C potrzeba 50*6.5= 325W. Czyli w najzimniejszym momencie nocy do 10C brakuje mi 3.4C. 3.4* 325W = 1105w. Noc ma około 9h, ale jak napisałem wcześniej zaraz po zmierzchu jest nieco cieplej. Myślę, że doliczając jakieś naprawdę minimalne dodatkowe straty wynikające z nieszczelności czy wiatru te 10kw/h mogło by starczyć, żeby spełnić minimalne zapotrzebowanie pomidorów.

W analogicznej szklarni z poliwęglanu komorowego 4mm = 50*3.9 = 195W. 3.4*195=663W. Tutaj pewnie wystarczy 6-7kw//h

Sadząc 1.04 brakuje nam 7.5C, więc pomijając że potrzebny będzie spory zapas mocy (te 7.5 to wartość średnia, nieraz to będzie 10C, a nieraz 5C) może być to droga zabawa. Dla tunelu i szklarni to będzie około 22kwh/14kwh. Raczej drogawo.

W tunelu na taryfie 0.65gr dogrzanie od 1 do 10 kwietnia 143zł!
W szklarni na taryfie nocnej 0.35gr dogrzanie od 1 do 10 kwietnia to 49 zł

analogicznie 21-30 kwietnia

W tunelu taryfa normalna 65zł
W tunelu taryfa nocna 35zł
W szklarni taryfa normalna 42zł
W szklarni taryfa nocna 22zł

To są takie teoretyczne orientacyjne obliczenia. Mówimy tutaj o zapewnieniu naprawdę komfortowych warunków - te ceny mogą być jednak nieco niższe - bo nie znam precyzyjnego rozkładu temperatur w nocy, nie uwzględniam nagrzania ziemi w tunelu itp... Myśle, że nie powinno być to więcej niż wymienione kwoty - ale to są tylko szacunki więc proszę nie brać tego za żaden pewnik.... Dogrzanie od początku kwietnia zwykłego tunelu na normalnej taryfie wyjdzie według tych szacunków około 300-350zł to zdecydowanie za drogo na taki obiekt, więc lepiej sadzić później i dogrzewać awaryjnie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Obrazek

Podgrzewam szklarnię grzejnikiem podłączonym do domowego c.o. Wykonanie nie jest kosztowne - rurki z tworzywa wkopane w ziemię + grzejnik z odzysku. Ograniczeniem jest na pewno odległość od domu. U mnie ok 20m i grzejnik jest gorący. W kwietniu na noc robiłam rozsadzie pomidorów dodatkowy namiocik z agrowłókniny i udało mi się utrzymać temp. powyżej 12*.
To co było przed pomidorami rosło jak szalone - rzodkiewka, szpinak, koperek, sałata, rukola.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Podgrzewanie szklarni

Post »

Kiedyś czytałem książeczkę z opisem szklarni grzanej bezpośrednio słońcem. Była zupełnie innego kształtu niż tradycyjna. Z tego co pamiętam , główne założenia były takie:
1. Północna ściana wysoka i izolowana.
2. Północny dach izolowany dość mały (nie pamiętam jaki kąt , ale coś około 60 st). Od środka wyściółkowany materiałem odblaskowym.
3. Południowa ściana niziutka.
4. Południowy dach bardzo duży (pod kątem chyba ok 45 st)
5. Wschodnia ściana izolowana z przedsionkiem.
6. Fundament izolowany styropianem chyba na 1m głębokości.
7. W środku na wschodniej i północnej ścianie poustawiane zbiorniki z wodą, tworzące jakby drugą ściankę.
8. Do tego dochodziły jeszcze rolety na południowy dach rozkładane na noc

Już nie pamiętam czy autor zapewniał o możliwości uprawy w zimę. Nigdzie nie mogę teraz tej ksiązki znależć.
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”