Przydomowa hodowla kur cz.1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Zamykajcie kury, bo służby weterynaryjne używają dronów. Woliery trzeba nakryć od góry, chociaż plandeką.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Nieźle :shock: Nasze zamknięte cały czas, choć już zaczyna być to męczące.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Obawiam się, że zakaz może trwać do końca marca, a nawet dłużej, zależy, czy i w jakiej liczbie pojawiać się będą nowe ogniska.
Dziś i wczoraj odnotowano nowe przypadki we Wrocławiu i Sczecinku.
Sądzę, że zakaz zostanie zniesiony dopiero co najmniej 30 dni po ostatnim takim incydencie, więc na razie nie ma szans.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Moje mają wybieg ogrodzony i zabezpieczony z góry siatką. Mam nadzieję, że to spełnia warunki?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Musisz górę zakryć, może być plandeka albo gruba folia - siatka to za mało, dzikie ptactwo może na niej usiąść i nafajdać do kurnika.
Oczka siatki na bokach woliery muszą być na tyle małe, żeby nic się nie przecisnęło.
Ja mam prawie sto metrów kwadratowych dachu z siatki, wszystko zaciągnęłam grubą plandeką.
Na szczęście miała przelotki i można było ją przymocować sznurkami do konstrukcji woliery, dodatkowo położyłam grube dechy górą, żeby wiatr nie zerwał.
Na wiosnę dorobię na części zadaszenie, bo obawiam się, że problem z ptasią grypą może nawracać w kolejnych sezonach, a mam pawie i bażanty, których nie da rady zamknąć na tak długo w kurniku, bo zwyczajnie popadają.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

ZALECENIA INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ (wyszukane w necie)
Zalecenia dla drobnotowarowych hodowców drobiu - chów przyzagrodowy

Zaleca się:
-karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
-przetrzymywanie drobiu w zamknięciu lub na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem (zastosowanie siatek ochronnych, zadaszenia);
-odizolowanie od innego drobiu, kaczek i gęsi;
-przechowywanie paszy, w tym zielonki, w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem
-unikanie pojenia ptaków i czyszczenia kurników wodą pochodzącą spoza gospodarstwa (głównie ze zbiorników wodnych i rzek)
-zgłaszanie lekarzowi weterynarii, wójtowi, burmistrzowi, i innym organom władzy lokalnej zaobserwowanego spadku nieśności lub nagłych, zwiększonych padnięć drobiu;
-po każdym kontakcie z drobiem lub ptakami dzikimi umycie rąk wodą z mydłem;
-wydzielenie odzieży używanej przy czynnościach związanych z obsługą drobiu;
-osobom utrzymującym drób w chowie przyzagrodowym, aby nie były zatrudniane w przemysłowych fermach drobiu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Jeszcze interpretacja- bo nadinterpretacji Polak potrafi sporo wymyślić :wink:
Interpretacja przepisu
oparta na piśmie Z-cy Głównego Lekarza Weterynarii
2. Zapis § 1 pkt.3, dotyczącego zakazu utrzymywania drobiu (kur, kaczek, gęsi, kuropatw, strusi i innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów, indyków, przepiórek, perlic) na otwartej przestrzeni rozumieć należy jako konieczność przetrzymywania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych albo utrzymywania drobiu w ograniczonej, odgrodzonej przestrzeni, która:
a) uniemożliwi dostęp drobiu, a w szczególności kaczek i gęsi do otwartych zbiorników wodnych i linii brzegowej rzek, jezior i rozlewisk wodnych,
b) uniemożliwi zanieczyszczenie paszy i wody odchodami i wydzielinami dzikich ptaków (zadawanie paszy i wody powinno odbywać się w pomieszczeniach).
3. W przypadku, gdy właściciel nie ma możliwości przetrzymywania drobiu grzebiącego lub wodnego w zamknięciu, istnieje możliwość ewentualnego przetrzymywania tych zwierząt w ograniczonym obszarze, np. na podwórzu ogrodzonym siatką z wolierą, jednakże pod stałym dozorem właścicielskim.
Gdyby ktoś natrafił na inne "paragrafy" to piszcie.
Na temat folii i plandek nie ma zaleceń. Na szczęście...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Pewnie, że takich zaleceń nie ma, przynajmniej nie wprost.
Są jednak interpretacje.
Woliera kryta samą siatką jest w pełni przepuszczalna, więc istnieje możliwość przedostania się odchodów dzikiego ptactwa na jej teren.
Oczywiście można by je wnieść na butach, ale to oddzielny temat.
Dlatego wolierę przykryłam, bo trochę ptaków mam i wolę nie ponosić dodatkowego ryzyka.
Ukarać by mnie pewnie nikt nie ukarał gdybym plandeki nie położyła, bo ptaki są mimo wszystko zamknięte.
Jednak w sytuacji gdyby coś się zdarzyło, niekoniecznie u mnie, tylko np. w przemysłowej fermie i zarządzono by wybicie całego ptactwa domowego w okolicy, to na odszkodowanie nie miałabym co liczyć - kiedy przychodzi do takich wypłat, to nagle mogą pojawiać się niezbyt korzystne interpretacje pozornie korzystnych przepisów.

Tak więc przykrycie woliery to takie chuchanie na zimne, ale czasem jednak takie rozwiązanie jest lepsze niż późniejsze robienie sobie wyrzutów.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42095
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Madziagos pisze: Oczywiście można by je wnieść na butach, ale to oddzielny temat.
chyba obowiązkowe są maty odkażające :D
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Madziagos Twój drób i robisz dla niego co uznajesz za stosowne.
Nie można jednak swoich preferencji narzucać innym, bo tak jak ktoś napisał- ma ptaki, które w zamknięciu prawdopodobnie by wyzdychały. Ginka też nie ma możliwości zamykania kurek. Takie są realia, a słowa musisz to czy tamto...są dla mnie nadinterpretacją interpretacji przepisu.
Każdy zrobi jak uważa. Nie siejmy jednak paniki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

No niestety nie mam, dodatkowo przyuważyłam dzisiaj z ciekawości że żaden gospodarz nie zamyka całkowicie ptactwa, na szczęście i nieszczęście (latem by się przydało) nie mamy w pobliżu żadnych zbiorników ani cieków wodnych, także zauważenie ptactwa wodnego graniczy z cudem (a to ono podobno najbardziej zaraża), mimo że mam zbiornik z wodą to dostają kranówkę bo się zawór rozszczelnił i nie chcę ruszać :roll: , no i ogólnie ptaszury dostają swoje papu do ogródka także trochę się oduczyły przesiadywać w zagrodzie (chociaż to są miejscowe wróble, w tym roku nie zauważyłam mazurków które się zimą pojawiają).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Maty odkażające są obowiązkowe tylko w przemysłowych fermach.

Ja swoich preferencji nikomu nie narzucam, jeżeli ktoś się poczuł urażony, to przepraszam.

To ja napisałam, ze mam gatunki ptaków, które wyzdychałyby zamknięte.
Dlatego urządziłam wszystko tak, żeby było należycie zabezpieczone.
Należycie - oznacza, że pozostaje to w zgodzie przede wszystkim realną koniecznością, a przy okazji przepisami.
Uważam jednak, że puszczanie luzem drobiu jest nieodpowiedzialne, ponieważ naraża pośrednio inne hodowle na straty.

U nas wszystko zamknięte, jeżeli ktoś puszcza, to zaraz sąsiedzi mu coś powiedzą, choć paniki nikt nie sieje.
Faktem jest, że u nas jest mnóstwo siedlisk ptactwa wodnego, jeziora, bagniska, podmokłe łąki i cieki wodne, więc być może dlatego ludzie są czujni.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur

Post »

Oj no w takiej "mokrej" okolicy to się nie dziwię że każdy swojej trzódki pilnuje, szczególnie że Ty masz cenne gatunki (mało jest osób które mają pawie, bażanty częściej się trafią w hodowlach).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”