Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Najważniejszy jest filtr do wody, bo przy nawadnianiu kropelkowym, czy liniami, jest łatwo o zapchanie, też dobrze czasem przepłukać dodając trochę kwasu azotowego w formie zasilenia.
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe

Post »

Stary bojler jako zbiornik to nie jest najlepszy pomysł ze względu na zanieczyszczenia, jeśli się uprzesz to możesz zastosować jakiś filtr siatkowy kupiony w sklepie motoryzacyjnym. Polecam beczkę plastikową co najmniej 100 l w cenie 60 zł.
Pozostałe elementy instalacji to:
- rura pe 16- 10 mb - 15 zł
- linia, emiter co 30 cm- 10 mb - 16 zł
- trójniki QJ 16/16/16 -3 szt- 12 zł
- Kolano QJ 16/16- 2 szt- 6 zł
- zawór kulowy pcv 16- 1 sz- 3 zł
- filtr siatkowy - 1 szt- 20 zł
Beczkę można umieścić na wysokości ok 1 m dla tak małej instalacji.

Pozdrawiam
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Ja natomiast mam pytanie, z zupełnie z innej beczki. Mianowice w sobotę rozpocząłem budowę mojego pierwszego inspektu, chcę go wykorzystać początkowo do uprawy nowalijek, a następnie wykorzystać go pod wysiew nasion świerka. Jednak mam pewien problem. Mianowice w okresie letnim często wyjeżdżam i nie mogę codziennie podlewać roślinek. Chciałbym tam zamontować... Właściwie to nie wiem co zamontować, aby móc podlewać rośliny. Początkowo myślałem o linii kroplującej, jednak wtedy jedne siewki będą miały bardzo mokro, a inne mogą mieć sucho. Wymyśliłem, aby zamontować jakieś miniaturowe ( o małym zasięgu ) zraszacze. Jednak nigdzie nie mogę takich znaleźć. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł, jak zrobić to " podlewanie ", czego użyć, a co omijać. Jestem bardzo ciekaw Waszych propozycji.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Jestem przeciwnikiem zraszaczy - ciągłe polewanie liści roślinom nie służy.
Sieć kroplująca będzie lepsza, tylko musi być gęsta.
michal4823
100p
100p
Posty: 173
Od: 30 wrz 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: pomysł na inspekt kombinowany

Post »

Jak gęsto ( w jakich odstępach ) ułożyć linię kroplującą? Inspekt jest niewielki, ma wymiar 185X90 cm. Wykorzystywany będzie głównie do wysiewu nasion iglaków.
Reda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 19 cze 2013, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Tak jak w temacie, ostatnio w ofercie lidla byl zestaw do nawadniania kropelkowego.

http://fanlidla.pl/gazetka/2014.07.03.o ... awadniania

Pytanie, czy taki zestaw nadaje się na balkon do nawadniania pomidorków koktajlowych?! No i jeszcze najważniejsza kwestia. Na balkonie nie mam podłączenia pod wodę więc w grę wchodzi tylko jakiś zbiornik z wodą i ciśnienie grawitacyjne..?!
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: nawadnianie kropelkowe z lidla na balkon

Post »

Przypuszczam, że do tego jest potrzebne wyższe ciśnienie, bo wydaje, że na zdjęciu są mini reduktory. Lepiej kupić w hurtowni wąż PE za 0,60zł i do niego wpinki oraz wężyki i kapilary. Wyjdzie taniej i nie trzeba większego do tego ciśnienia.
Reda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 19 cze 2013, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: nawadnianie kropelkowe z lidla na balkon

Post »

Możesz polecić jakiś sklep/hurtownię gdzie dostanę te wszystkie potrzebne rzeczy :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: nawadnianie kropelkowe z lidla na balkon

Post »

Ja kupuję w Flortomie w Bydgoszczy, bo tam mam najbliżej, ale obecnie jest wiele hurtowni wysyłkowych.
michal33554
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2015, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawadnianie kropelkowe

Post »

Hej !
Mam kłopot z wybraniem odpowiedniego nawadniania plantacji truskawek. Nie wiem czym się różni linia kroplująca a taśma kroplująca. Po za tym są jeszcze jakieś inne produkty i nie wiem do czego służą:Taśma kroplująca Aquadrop 1mb - FELMIX - kosztuje 0,38 zł , Taśma kroplująca Aquatape 1mb - FELMIX to też 0,38 zł, albo coś takiego : Taśma kroplująca Politape 1mb - Felmix - 0,26 zł .
Proszę o wytłumaczenie do czego to wszystko służy. Z góry dzięki :)
strokers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 cze 2014, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Linia kroplująca czy rura PE + emitery ?

Post »

Witam

Buduję na działce mały system nawadniania, zastanawiam się, mam pod płotem małe thuje posadzone co 50 cm, są małe 10-15 cm, linia kroplująca 100 m to ok 200 zł (z kompensacją ciśnienia) a rura PE plus np. 100 emiterów (z kompensacją ) to ok 160 zł ktoś może mi uświadomić wyższość linii (węża kroplującego) kroplującej?
Emiter mogę rozebrać wyczyścić, emiter mogę wbić w rurę PE w odległościach jakie chce, z uwagi na mały system korzeniowy tych roślinek (aktualnie) chce je nawadniać bezpośrednio, a jak kupię wąż z emiterami np. co 50 cm, to może się okazać że zacznie mi się "rozjeżdżać" z roślinami - sadziłem na oko co 50 cm, mogą być drobne odchyły.

Pozdrawiam
Strokers
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca czy rura PE + emitery ?

Post »

Kup sobie taśmę kropkującą T-Tape co 30cm lub25cm 100m ok 50PLN niskie ciśnienie ok 1.2-1.8 bar wydatek wody około 1.2l/h i po sprawie jak Ci się znudzi lub zapcha op kilku latach włożysz do worka z plastikami i po sprawie
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Linia kroplująca czy rura PE + emitery ?

Post »

Można sobie samemu w prosty sposób zaprojektować system nawadniania wg. tego schematu.

Obrazek

Mam linię kroplującą od kilku dni i przyznaję: to super sprawa-odkręcasz kran i samo się podlewa :heja Do foliaka o wymiarach 6/4 do 87 sadzonek pomidora kosztowało mnie to ok. 230 zł.

zmod, pomid.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”