Wióry,trociny jako ściółka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
tomek krosno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sty 2016, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Troty pod tuje

Post »

Witam dziś zacząłem robić metrówki bukowe i mam dużo trotów , czy mogę teraz podsypać tuje tymi trotami dodam ze w nadchodzącym tygodniu zamierzam zrobić agro więc te troty były by przyłożone agro
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

Witam

Proszę napiszcie mi, czy prawidłowo kompostuje trociny.
Trociny pochodzą z drzew liściastych (brzoza. olcha, buk), są z pod piły łańcuchowej, tak więc są dość dużych rozmiarów, jest tam trochę kory, drobnych zrębków drewna. Podczas rozładunku usypuję warstwę ok. 10 cm, rozsypuję saletrę amonową ok 4 kg na m3 trocin i zraszam wodą i tak dalej i dalej.
Trocin potrzebuję do ściółkowania krzewów i drzew iglastych, borówki amerykańskiej itp. Mam ogólnie wszystkiego kilka set szt, tak więc kora sosnowa odpada.
Wyczytałem, że jak się nie stosuje kredy itp. to trociny po przekompostowani mają odczyn kwaśny, to chyba dobrze, jak mają być zastosowane do tego typu roślin.

Na pytanie. Dlaczego trociny z drzew liściastych. Bo mam do nich nieograniczony dostęp i to za frajer ;:oj

Przesyłam kilka fotek.

Za informacje z góry dzięki

Pozdrawiam
Radek




Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

Po co kompostować coś co ma być użyte jako ściółka ? To chcesz zrobić kompost czy mieć ściółkę?
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

A choć dla tego.

Pewien artykuł. Tylko nie wiem ile to ma się do prawdy.

Stosowanie trocin i zrębków zależy z jakiego drewna pochodzą:
*Z drzew iglastych - można wysypywać do ogrodu nawet świeże, jako ściółkę albo przekopywać lub mieszać z ziemią np. przy pomocy grabi.

*Z drzew liściastych - świeżych lepiej nie rozsypywać w ogrodzie. Zawarte w nich garbniki będą bowiem hamowały wzrost roślin. Ponadto w glebie zajdzie takie samo zjawisko, jak przy trocinach z drzew iglastych - mikroorganizmy, które je rozkładają, pochłoną z gleby azot.


Dlatego trociny i zrębki z drewna liściastego najlepiej kompostować (co najmniej 3-4 miesiące). Do kompostownika, oprócz trocin, trzeba obowiązkowo(!) dodać coś azotowego, czyli np. kurzak, obornik, skoszoną trawę albo nawóz azotowy, np. mocznik, saletrę amonową. Jeśli jest możliwość, warto kompostować również trociny z drewna iglastego - nie będzie wtedy problemu z tzw. głodem azotowym.

-- 10 cze 2016, o 08:34 --

A jeszcze może w przyszłości trociny przydadzą się do użyźnienia gleby pod nowe rośliny. U mnie ziemia jest naprawdę kiepska.
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

Popatrz, a ja stosuje wszystko czy liściaste czy iglaste , jeszcze ciepłe z tartaku i nigdy nic sie nie działo. Nie wszystko co napisali w internecie to prawda, ogród to nie jest apteka. Tak samo jak niektórzy kompostuja korę ... bez sensu.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

Ja trociny dodałbym do kompostu bo szybko się rozłożą jeśli dodajesz zielony materiał (np obierki z kuchni, fusy z kawy, chwasty lub obornik jeśli ktoś ma). Natomiast wszelkiego rodzaju zrębki/kora to świetna ściółka (nie ważne czy świeżo ścięte czy nie), więc w 100% zgadzam sie z tym co powiedział kolega powyżej.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Trociny -do czego wykorzystać

Post »

Radekcezar myślę że też w ilości jest różnica, przy małej ilości w nie stanowi problemu, ale jak jest tak dużo jak u Ciebie, t o kompostowanie jak najbardziej tak.
romanadam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wióry pod borówkę

Post »

Czy można wykorzystać wióry z olchy spod pilarki łańcuchowej do przykrycia ziemi w borówce 10 letniej?Mam ich ok.2m sześciennych.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Wióry,trociny jako ściółka

Post »

Przerabiam sporo iglastych gałęzi. Podpowiedzcie - czy mielić razem gałęzie z korą czy lepiej osobno?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”