Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Wydaje mi się, że wykonanie "ścieżki" dla kół samochodowych z odpadów granitowych nie byłoby dobrym i tanim rozwiązaniem. Bez względu z czego będzie taki podjazd wykonany, to zawsze jest niezbędne jest b. dobre utwardzenie gruntu pod "ścieżką", gdyż będzie się ona zapadać (tym bardziej gdy teren jest podmokły). Odpady granitowe nie są elementami o dużych gabarytach, aby nie "wyłamywały" się, gdy koła samochodu będą jechały przy krawędzi "ścieżki" niezbędne byłyby ograniczniki - co bardzo podnosi koszt wykonania podjazdu.
Taka ścieżka z ogranicznikami na pewno wytrzyma nacisk samochodu, ale uważam, że lepszym (tańszym) wyjściem byłoby położenie kratek trawnikowych na wcześniej utwardzonym podłożu. (nie są potrzebne ograniczniki)
Przy podjęciu decyzji trzeba jeszcze wziąć pod uwagę długość podjazdu do garażu. Ja musiałem wykonać podjazd o długości ok. 40m - jeśli miałbym zastosować ograniczniki do "ścieżek" to długość samych ograniczników wyniosłaby 160 m (jakie byłyby koszty zakupu samych ograniczników???)
Przez ścieżki (do ruchu pieszego) które ułożyłem w poprzek przejeżdżają nawet samochody ciężarowe i wszystko jest OK - ale to nie jest kwestia użytej nawierzchni, lecz odpowiedniego utwardzenia podłoża pod nawierzchnią. Według mnie utwardzenie podłoża na dojazd do garażu jest najistotniejszą sprawą - rodzaj nawierzchni to sprawa drugorzędna.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Na podmokłym terenie kostka nie tylko może się zapadać, ale na pewno będzie też "pływać" na boki.

Ale jeśli zdrenujesz ten kawałek terenu, odpowiednio przygotujesz podłoże, ubijesz wszystkie warstwy pod kostką, a samą kostkę tobrze ustabilizujesz ogranicznikami, to może być ok. Ale koszty tego przedsięwzięcia będą znaczące :D

Inna sprawa, że wiosną każdy teren jest mokry, nasiąknięty wodą i może się wydawać, że jest podmokły. Napisz, jak tam jest w lecie, bo może wcale nie jest tak źle, jak myślisz...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Post »

Nalewka pisze:
Inna sprawa, że wiosną każdy teren jest mokry, nasiąknięty wodą i może się wydawać, że jest podmokły. Napisz, jak tam jest w lecie, bo może wcale nie jest tak źle, jak myślisz...
owszem, zdaję sobie sprawe z tego że wiosna :D ale co mnie bardziej niepokoi to to że w lecie jest podobnie. jest tak od.........2 lat, a co najśmieszniejsze domek połozony jest na leciutkiej górce więc woda powinna spływać na sam dół a tu psikus :P może sie jakies "źródła" szykują :D:D
grabkowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 mar 2008, o 21:11
Lokalizacja: Wyżyna Śląska

Post »

paco pisze: Według mnie utwardzenie podłoża na dojazd do garażu jest najistotniejszą sprawą - rodzaj nawierzchni to sprawa drugorzędna.
poniekąd Paco masz rację.
Podbudowa to najistotniejsza część - przenosi obciążenia od kół, ale nawierzchnia teżnie jest bez znaczenia.
Załączam swój fragment podjazdu z pełno wartościowej kostki i bez ograniczników. Dwa razy do roku jeździ po niej Star z węglem i co kwartał "szambowóz", a stan jak widać bez zarzutu.


Obrazek
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

grabkowy pisze: Załączam swój fragment podjazdu z pełno wartościowej kostki i bez ograniczników. Dwa razy do roku jeździ po niej Star z węglem i co kwartał "szambowóz", a stan jak widać bez zarzutu.
Muszę przyznać, że wygląda bardzo dobrze! :D

Jednak tak jak napisałeś dojazd jest wykonany z pełnowartościowej kostki - dzięki temu nacisk jest równomierny ze względu na kształt kostki (sześcian). Używając odpady granitowe, możemy wybrać jedynie jedną równą powierzchnię, inne mają różne kształty i wymiary przez co taka "kostka" nie ma tak dobrego podparcia na podłożu. Często od spodu jest bryłą w kształcie jakiegoś ostrosłupa i przy większym nacisku albo wbija się w podłoże i przesuwa jeśli przy krawędzi "dróżki" nie będzie ogranicznika. bez ograniczników z odpadów nie odważyłbym się wykonać taki dojazd.

Pokazałeś jednak jeszcze jedną możliwość wykonania dojazdu do garażu bez użycia ograniczników - czyli bez zwiększania o ten zakup kosztów inwestycji.
Jakie wymiary ma kostka, którą wykorzystałeś do wykonania tego podjazdu?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
grabkowy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 mar 2008, o 21:11
Lokalizacja: Wyżyna Śląska

Post »

To kostka 9cm/11cm.
Dla takiej kostki ciężko jest wyszukać dobre obramowanie. Zwykle krawężniki granitowe nie są tak dobrze oszlifowane jak tak kostka po której przeszło i przejechało pewno kilkaset tysięcy kół i nóg, więc faktura jest inna i efekt wg mnie od razu jest gorszy. Rozwiązanie była by duża kostka 19/21, ale wtedy ten "szlak" robi się monstrualnie szeroki, a ja chciałem wąski pasek, żeby było więcej trawy ;)

Dzięki za dobre słowo o podjeździe. Zrobili go jednak zawodowcy, a Twój chodnik to Twoje dzieło i to jest warte uznania - szczególnie, że wygląda to naprawdę dobrze.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Gdy chcemy zaoszczędzić na krawężnikach warto wybrać kostkę kratówkę. Jest ona bardzo wytrzymała (do wyboru dwie grubości i wiele kolorów), można ją łatwo samemu ułożyć. W szparach może spokojnie rosnąć trawa czy tez mech co dodatkowo upiększy cały podjazd. Taka kostka to wg mnie najlepszy wybór.
Na zdjęciu kostka niestety ograniczona krawężnikiem i ułożona jako "całość" ale świetnie nadaje się do wykładania podjazdów.
Obrazek
dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

Paco! Bardzo oryginalny pomysl. Wlasnie taki nierowny wyglada naturalnie i efektownie! Brawo! ;:114
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

dorotka66
50p
50p
Posty: 69
Od: 8 maja 2007, o 15:50
Lokalizacja: Grecja

Post »

NOOOOO... niezle!
Gratuluje pomyslowosci!
Awatar użytkownika
Piotrek Dz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 mar 2008, o 09:11
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Paco, przyznam że Twój temat zasmucił mnie. Za późno na niego trafiłem. Mam już kupione płyty chodnikowe ale one nie mają sie co porównywać do Twojego chodnika.
Szkoda. Może wykorzystam Twój pomysł w ogrodzie.
Chodnik wyszedł Ci rewelacyjnie, tym bardziej za taką cene.
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Rewelacja Paco a można Cię wypożczyć :roll: ???? Mój mąż ma dwie lewe ręce do takiej roboty, a sama padłbym chyba ..... :oops:
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Dynka pisze:...Mój mąż ma dwie lewe ręce do takiej roboty, a sama padłbym chyba ..... :oops:

To nie rób mu obiadów do czasu gdy obie ręce będzie miał chętne do pracy fizycznej. ;:113
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”