Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

Chodniczek świetny, ja też zamierzam zabrac się za wykonanie chodnika, niestety nie widziałam nigdzie blisko ofert z kostką 2 gatunku, czy ktoś ma jakieś inne pomysły na ładny i tani chodnik??????????
piooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 wrz 2007, o 08:57
Lokalizacja: Rzeszów

Otoczaki

Post »

Witam - to mój debiut:)
Nie mogę się do końca zdecydować na rodzaj i sposób wykonania chodnika, jednym ze sposobów, który rozważam jest wykonanie chodnika z otoczaków. Jest to o tyle dla mnie ważne, gdyż ogród (około 65 arów) będzie przylegał do rzeki, w jej jeszcze górskim charakterze - co samo przez sie wiąże sie z możliwością wykorzystania materiału dostępnego na wyciągnięcie reki. jednakże mam mieszane uczucia co do strony wizualnej tego typu chodników. Zdecydowanie optowałbym za chodnikiem z płaskich płyt o "ostrych brzegach". Nie mniej jednak wykonam go prawdopodobnie właśnie z tych kamieni. jeśli sie mylę proszę mi doradzić. Mam zamiar to zrobic w ten sposób - 30-40 cm odkrywki na spód jakikolwiek żwir, gryz etc. następnie piasek i ułożone na suchym betonie kamienie lub na normalnym. proszę o rady , ewentualnie zdjęcia projektów. Dziekuje i pozdrawiam.
Piotrek - zakładam ogród
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

W ten sam sposób wykonywałem w swoim ogrodzie również ścieżki z kamieni polnych (otoczaków) - możesz to zabaczyć w moim ogrodzie między innymi na stronie 8, 9, 10.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
piooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 wrz 2007, o 08:57
Lokalizacja: Rzeszów

Dziękuję za "ogląd":)

Post »

a propos ogród niesamowity - nie mniej wrócę do podstawowego tematu -
widze więc że nie jest "aż tak źle" - niemniej jednak to sa polne kamienie barwne - te z rzeki są raczej jednolite, ale sądzę ze ten materiał także odsłoni swój urok - mam jeszcze jedno pytanie - czy "fugi" wykonywać z dodatkiem barwników - czegos w rodzaju sadzy do cementu lub tym podobnego?. Kiedys mały taki chodniczek robilem - robilem go na suchym betonie, właśnie zmieszanym z barwnikiem - skonczyło sie to tym, że i owszem wyglad ok - ale przecieranie szmatka z octem kamieni doprowadzało mnie do szału. Z drugiej strony sam beton cos srednio do mnie przemawia to raz, no i przede wszystkim robic to na suchym czy jednak mokrym?
Piotrek - zakładam ogród
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Dziękuję za "ogląd":)

Post »

Do fug nie stosowałem barwnika, ale kupowałem cement z Odry - w przeciwieństwie do cementu z Górażdże który jest szary cement z odry daje zabarwienie jak jasnego piaskowca (jasna kawa z mlekiem).
Do cementu są w sprzedaży specjale barwniki - ale proponuję wykonać próby.
Czy na mokrym, czy na suchym? Myślę, że to przede wszystkim kwestia wygody w układaniu. W sąsiedztwie jest wykonany chodnik na mokro - dodatkowy problem to dokładne dobranie kamieni przed układaniem (przy próbach jest już zabrudzony), jeśli nie to jest konieczność wykonania większych fug. Na sucho jest dużo wygodniej układać i ja preferuję taką metodę.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
piooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 wrz 2007, o 08:57
Lokalizacja: Rzeszów

Trafna uwaga -dziękuję

Post »

no jeszcze jest jedna mozliwość układanie kamieni na betonowych stopkach i obsypywanie - fug drobnym żwirem - ale ta kwestia, bedzie istotna jak zorientuje sie co do dostępniości zwiru ( jest tez minus to że kamień może sie odczepić i "chodzić" - postaram sie zdobyc ten cement - chociaż u mnie króluje akurat Ożarów -cement niestety "błekitny" - no ale poradzę- pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Piotrek - zakładam ogród
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Trafna uwaga -dziękuję

Post »

piooo pisze:no jeszcze jest jedna mozliwość układanie kamieni na betonowych stopkach i obsypywanie - fug drobnym żwirem - ale ta kwestia, bedzie istotna jak zorientuje się co do dostępniości zwiru ( jest tez minus to że kamień może się odczepić i "chodzić" - postaram się zdobyc ten cement - chociaż u mnie króluje akurat Ożarów -cement niestety "błekitny" - no ale poradzę- pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Nie polecam!!! już to przerabiałem, co prawda, nie były one mocowane na cement, a jedynie układane. Z pomiędzy kamieni z drobnego żwiru nawet odkurzaczem ogrodowym nie wyciągniesz liści, igieł i innych śmieci - tym bardziej, jeśli będą zabetonowane.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
SoniaJ
200p
200p
Posty: 219
Od: 15 wrz 2007, o 22:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Witaj,Paco.Jestem zachwycona Twoimi ścieżkami!Ten odpad podoba mi bardziej niż pełnowartościowa kostka,bo daje ciekawszy efekt:chodnik jest nieregularny a przez to wygląda bardziej naturalnie...W niedalekiej przyszłości wykorzystam Twój pomysł,jeśli tylko pozwolisz.Dzięki za obszerną instrukcję prac przy tym chodniku.
Pozdrawiam.Sonia
Zygmunt53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2007, o 19:13
Lokalizacja: zachód Polski

Super pomysł na tani chodnik.

Post »

Witaj Paco!
Jestem pod wrażeniem Twojej pomysłowości i wielkiego ogrodowego talentu.Widziałem również Wasze wyczyny w doborze i pielęgnacji roślin.
Zdjęcia sa rewelacyjne.Jest się z czego uczyć.
Ja dopiero startuję na 0.26 ha i wizyty na forum dają mi kopa do pracy.

Przy okazji pozdrawiam wszystkich właścicieli forumowych ogrodów. Jest na co popatrzeć!!!

Masz rację że ten materiał robi furore. A co za tym idzie jego cena rośnie.
W Zielonej Górze gość sprowadza granit, na miejscu robi kostki a odpady usiłuje sprzedawać po 120 za tonę.Choć kilka miesięcy wcześniej sprzedał mojej szwagierce jeszcze po 60.
Na szczęście szwagierce zostało 5 ton i odstąpi je mnie po starej cenie.

I właśnie z tego chce ułożyć placo-chodnik o wymiarach 3X5 przed altaną.
Mam jednak problem z ogranicznikami-krawężnikami.Jak je układać? Czy tylko osadzić i wypoziomować obsypując ziemią czy też zaprawą cementową.
Byłbym wdzięczny gdybyś zechciał się odnieść do tego problemu.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Super pomysł na tani chodnik.

Post »

Zygmunt53 pisze: .....Choć kilka miesięcy wcześniej sprzedał mojej szwagierce jeszcze po 60.
...
W pobliżu miejscowości w, której mieszkam w 2006 kamieniarz rozdawali odpady za darmo :lol: - aby tylko ktoś chciał wziąć - teraz cena urosła do ~30 PLN za tonę. :evil:
Zygmunt53 pisze:I właśnie z tego chce ułożyć placo-chodnik o wymiarach 3X5 przed altaną.
Mam jednak problem z ogranicznikami-krawężnikami.Jak je układać? Czy tylko osadzić i wypoziomować obsypując ziemią czy też zaprawą cementową.
Byłbym wdzięczny gdybyś zechciał się odnieść do tego problemu.
Na zaprawę cementową układałem ograniczniki jedynie w miejscu, gdzie przejeżdżam przez chodnik do garaż i czasami, (gdy przywożę piasek lub drzewo do kominka) jest nacisk na oś samochodu kilka ton. We wszystkich innych miejscach układałem ograniczniki na piasek bez cementu - to wystarcza! :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Zygmunt53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2007, o 19:13
Lokalizacja: zachód Polski

Super pomysł na tani chodnik.

Post »

Dziękuję Paco za odpowiedż. Mam jasność. Ograniczniki ułożę bez zaprawy.
Jest popyt na ten materiał to ceny rosną. Ale faktycznie ładnie to wygląda /natura w naturze/.

Widzialem jak ktos zrobił szalunek z desek, ułożył w środku kostki, polał wodą i ...jakoś to stoi.
Jednak po zdjęciu szalunku boki tego placyku /kształt prostokąta/ wyglądają mało estetycznie.

Byłem u wspomnianego kamieniarza, żeby rozeznać się czy sprzeda "wypasione" kostki na sztuki.
Żeby np. zrobić obrzeża wokół pni drzewek /mam 2 reprezentacyjne, duże migdałki/. Wyliczył że jedna kostka 10X10 ma kosztować 70 gr. Zakładając , że obrzeże będzie w odległości 25 cm od pnia to na obwód potrzebuję: 2X3.14X 25cm : 10= ok.16 kostek x 70gr=11zł.Myślę że nie jest to dużo a drzewko zostanie docenione.
Pewnie kupię u niego kilka kolorowych kostek, żeby ten mój placo- chodnik uatrakcyjnić.

Jeszcze raz serdeczne dzięki za szybką odpowiedż.Pozdrowienia.
ewapach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 lis 2007, o 09:04
Lokalizacja: lublin

Re

Post »

Wow! Wow! Przeczytałam własnie i prześledziłam cały wątek. Jestem pod wrażeniem. jeśli możesz napisz mi jedynie ile trwało ułozenie tego ''chodnika''? :P
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

ewapach - Na początku muszę stwierdzić, że Twój nick brzmi dla mnie dość swojsko. :wink:
W moim przypadku trwało to dość długo (brak czasu i wykonywanie innych prac), ale... bez użycia specjalnych narzędzi wykonanie 1 m2 chodnika trwa około godziny.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”