Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Erazm pisze:
Dynka pisze:...Mój mąż ma dwie lewe ręce do takiej roboty, a sama padłbym chyba ..... :oops:

To nie rób mu obiadów do czasu gdy obie ręce będzie miał chętne do pracy fizycznej. ;:113

Moj mąż jest kucharzem to chwyt nie dla niego......................... :cry: ale za to mogę dogadzać Paco ile wlezie obiadkami oczywiście , ja również jestem kucharzem
Obrazek
to na zachętę dodam zdjęcie autorskie :lol:
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Paco, byłam, widziałam jesteś naprawde pomysłowy ale i cierpliwy, to sie chwali.
Jestem miłosniczka kamienia, mam tez nieco tej kostki i zamierzam zrobić obwódki/nie wiem jak to się nazywa fachowo/ do klombów kwiatowych. Mam teren podmokły i jeszcze nie do końca zagospodarowany, ale marzenia są po to by je mieć i realizować, może i ja skopiuję Twoje pomysły, delikatnie pytam o zgodę? Dodam że u nas na Pomorzu kamień czy kostka jest w cenie.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Za taki poczęstunek to ja sama ci przekopię pół ogródka :D

Trochę to potrwa, bo siły mam całkiem nie-męskie, ale dłużej miałabym niewątpliwą przyjemność obcowania ze sztuką kulinarną :lol:

A z drugiej strony patrząc drogi nie zrobię, bo nie umiem, więc dla ciebie to chyba jednak byłby kiepski biznes. Hm, szkoda, bo już mi ślina kapie :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dynka pisze:

Moj mąż jest kucharzem to chwyt nie dla niego......................... :cry: ale za to mogę dogadzać Paco ile wlezie obiadkami oczywiście , ja również jestem kucharzem
Obrazek
to na zachętę dodam zdjęcie autorskie :lol:
No!!! :shock: To dobraliście się wspaniale. :D
A za tą ucztę (przynajmniej dla oczu) masz radę co zrobić z Twoim planem ogrodu - porada oczywiście w Twoim wątku. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Super chodniczek, my zamierzamy również wykonać ścieżki z kamienia niestety sytuacja nas zmusi raczej do zrobienia tego z kamienia polnego ;( bo tego mamy bardziej dostępnego wystarczy pozbierać z pół ;)

Zastanawiają mnie tylko obrzeża z czego zrobić by te kamienie nie "wychodziły", że tak powiem ze ścieżki rozjeżdżały sie itp i by te obrzeża ładnie współgrały ze ścieżka otoczakową i by sie dość łatwo kosiło trawę przy nich. Wolałabym nie latać z nożyczkami i docinać tam gdzie kosiarka nie dojedzie. :lol:
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Plan jest wkejony tylko niewyraźny , a względem uczty się polecam :lol: przez żłądek do chodniczka też dobra droga. A tak poważnie myślę o kostce, ale tylko z frontu reszta trawa, później jak się ścieżki wydepczą coś pomyślę.
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Dynka pisze:(...) później jak się ścieżki wydepczą coś pomyślę.
I to jest genialne podejście!
Rodzice wytyczyli piękne proste jak strzały ścieżki, które przez wieki, były nie używane.
Ot, wymyślone sobie a muzom , by dobrze wyglądało na projekcie.

Tam, gdzie faktycznie trzeba było dojść ( huśtawka, piaskownica, siedzonko), wydeptywało się w trawniku łysiny :?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

harwi pisze:
Zastanawiają mnie tylko obrzeża z czego zrobić by te kamienie nie "wychodziły", że tak powiem ze ścieżki rozjeżdżały się itp i by te obrzeża ładnie współgrały ze ścieżka otoczakową i by się dość łatwo kosiło trawę przy nich. Wolałabym nie latać z nożyczkami i docinać tam gdzie kosiarka nie dojedzie. :lol:
Z otoczaków mam zrobione ścieżki przy skalniakach - (metoda wykonania w zasadzie taka sama) od strony trawnika nie stosowałem żadnych obrzeży. Poziom chodnika jest wykonany tak jak trawnika, co pozwala bez problemu jeździć kosiarką po chodniku i dokładnie kosić przy nim trawnik.
Możesz zobaczyć to tutaj (i w innych miejscach mojego wątku ogrodowego).
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=128
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dzięki właśnie mam zamiar robić taką ścieżkę z otoczaków :D i bardzo mi się twoja pomoc przydała. Po twoim ogrodzie również buszuje 8) Cudowny
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

harwi pisze: Proszę o ogólne odczucia w trakcie pracy i teraz w trakcie użytkowania i masz może ewentualnie fotki samych ścieżek najlepiej z bliska :D
Pozwoliłem sobie (powyżej) zacytować fragment wiadomości z P.W. którą otrzymałem od Wioli.
Mam nadzieję Wiolu, że nie będziesz miała mi tego za złe, :? - ale doszedłem do wniosku, że może i innych użytkowników zainteresują, a być może zainspirują te zdjęcia i informacje.

Przed domem ma tym sposobem zrobiony wjazd na posesję - od wielu lat jeżdżą po nim również samochody ciężarowe i trzyma się nie najgorzej. To nie najgorzej ma oznaczać tyle, że taki podjazd jest dość trwały, choć nastąpiło pęknięcie i drobne wyłamanie kilku kamieni. Spowodowane to jednak było nie sposobem wykonania, ale już po wykonaniu podjazdu przebijaniem się pod nim (kretem) przez firmę Dialog, która w tym miejscu przeprowadzała podziemną sieć telefoniczną (wstrząsy i jednak małe ugięcie się terenu nie były bez znaczenia dla tej konstrukcji.

A teraz zdjęcia (oczywiście według życzenia Wioli z bliska) fragmentów wykonanych przeze mnie ścieżek między skalniakami i oddzielających skalniaki od trawnika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chodnik taki wykonywałem, podobną metodą, jak chodnik z odpadów. Pierwszy chodnik z otoczaków wykonałem na podsypce z piasku (z piaskowni jak i z piasku granitowego) jednak był to ogromny błąd - po jednym sezonie wszystkie fugi były przerośnięte trawą i chwastami. Wyciągnięcie tych chwastów było wręcz nie możliwe, a przy potraktowaniu Roundup-em pozostawały uschnięte badyle. Problem rozwiązało zastosowanie jako podsypki i do fugowania "suchego betonu”. Trawa nie przerasta, a pojedyncze chwasty (nasiona jakieś zawsze znajdą miejsce do kiełkowania) nie zakorzeniają się i są łatwe do usunięcia. Problemem może być to, ze fugi z czasem pokrywają się mchem - ale jest to rzecz gustu, mi nawet się to podoba (zielone fugi).
Po wykonaniu chodnika tą metodą, dla osób, które nie mają bieżącej wody może stanowić problem polanie go wodą w postaci mgły. Nie jest to niezbędny zabieg, gdyż cement będzie ciągnął wilgoć z podłoża, rosy czy powietrza i z czasem stwardnieje. Jednak zalecałbym to wykonać, choćby jednorazowo nawet przy pomocy ręcznego opryskiwacza (a jeżeli już to oczywiście firmy Marolex), gdyż pozwala to na zmycie pyłu cementowego z widocznych fragmentów kamieni (poprawia estetykę) i co najważniejsze pozwoli związać powierzchniową warstwę fugi. A wtedy już nie będzie straszna ani wichura, ani nagły deszcz - które mogły by spowodować wydmuchanie lub wypłukanie cementu z "suchego betonu". Następnego dnia można już polewać całość konewką i nie spowoduje to uszkodzenia powierzchni chodnika, a częstsze polewanie pozwoli na szybsze stwardnienie i możliwość szybszego rozpoczęcia użytkowania chodnika (to jednak są otoczaki i do póki zaprawa dobrze nie stwardnieje może następować ich przemieszczanie pod wpływem punktowego nacisku.

To na razie tyle, chyba że będą jeszcze jakieś pytania. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Przepiękne!
I jak wspaniały klimat nadają ogrodowi. :P :P :P
Awatar użytkownika
Piotrek Dz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 mar 2008, o 09:11
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Naprawde niezłe. Dużą warstwę podkładu kładłeś pod kamienie, tak mniej-więcej?
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mam nadzieję Wiolu, że nie będziesz miała mi tego za złe, - ale doszedłem do wniosku, że może i innych użytkowników zainteresują, a być może zainspirują te zdjęcia i informacje.

No coś ty bardzo się cieszę, że tu odpowiedziałeś jeżeli byś tego tu nie zrobił ja bym to wkleiła :oops: Takie informacje są bardzo cenne nie tylko ja zaczynam i kombinuje by było jak najtaniej a ten pomysł jest super.

Wielkie dzięki za fotki "bliskiego stopnia". Bardzo mi pomogą. Muszę pokazać mężowi i niech się zabiera do roboty. :oops: Ja będę od "Podaj Pani kamień' hihi Tylko widzę, że dość dużo masz takich otoczaków płaskich. U mnie są takie prawdziwe okrągłe otoczaki :cry:

A ta ścieżka wśród skalniaków cudo
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”