Chodnik - jak wykonać i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dorzucam jeszcze dwa zdjęcia, nie po to aby się pochwalić, ale aby zachęcić lub zniechęcić tych, którzy się jeszcze wahają co zrobić?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Ewa G
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 mar 2007, o 12:08
Lokalizacja: Międzyrzecz

Post »

Paco kawał świetnej roboty. Brawo ;:138 ;:138 ;:138
julka1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 15 maja 2007, o 11:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

Paco bardzo dobry pomysł i świetna robota :lol:
Na moim podjeździe mam popękaną wylewkę betonową, i może byłaby dobrym podkładem pod taką kostkę? czy te odpady są cieńsze od pełnowartościowej kostki?
Muszę poszukać możliwości zakupu w oklicach Częstochowy.
Może następne zdjęcia :?:
Pozdrawiam.
Jola
marmati
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 wrz 2006, o 10:25
Kontakt:

Post »

Czy możesz zdradzić jak samemu zrobić taki chodniczek. Chodzi mi o stronę techniczną tzn. czy zatapiasz ją w cemencie czy jakoś inaczej. Niestety ale moje zdolności są minimalne.
szatynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2007, o 14:22
Lokalizacja: koło morza

Post »

Przepięknie, gratujuję wytrwałości. Podobają mi się takie chodniczki, ale marzy mi się kostka ułożona z większymi elemętami. Jeszcze raz gratuluję.
Ula
Słońce na niebie, wiaterek od morza, śpiewające ptaszki.... i cisza.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

julka1 pisze:Paco bardzo dobry pomysł i świetna robota :lol:
Na moim podjeździe mam popękaną wylewkę betonową, i może byłaby dobrym podkładem pod taką kostkę? czy te odpady są cieńsze od pełnowartościowej kostki?
Muszę poszukać możliwości zakupu w oklicach Częstochowy.
Może następne zdjęcia :?:
Pozdrawiam.
Oczywiście, że są cieńsze bo inaczej nie byłyby odpadami (wykonawca kostki dobrze obejrzy każdy kawałem zanim potraktuje go jako odpad). :evil:
Odpady te są różnej wielkości i o różnym kształcie, ale w większości mają przynajmniej jedną ściankę, która nadaje się jako ta dla nas główna. Z 6 ton wyszło mi około 80 m2 powierzchni z czego około 10-15 % odpadów nie nadaje się do układania, a jedynie do utwardzenia jakiś powierzchni - czyli nie ma żadnej płaszczyzny do wykorzystania.
(na tych zdjęciach są odpady już po wstępnym przebraniu)

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

marmati pisze:Czy możesz zdradzić jak samemu zrobić taki chodniczek. Chodzi mi o stronę techniczną tzn. czy zatapiasz ją w cemencie czy jakoś inaczej. Niestety ale moje zdolności są minimalne.
Chyba faktycznie nie napisałem jak to wykonać.
W mojej okolicy teraz te odpady są w modzie, (łatwo dostępny towar) ludzie wykonują z tych odpadów murki, słupki, całe ogrodzenia oraz ścieżki i chodniki. Widziałem ścieżką wykonaną na "mokry" cement. Wykonany on był z dużymi fugami i odpad był przebierany u dostawcy. Według mnie jest to trudniejsze do wykonania (wypoziomowania) i zabawa jednak na mokro.
Ja wykonuję to na "suchy beton".
A tak po kolei. Wykop wykonywałem naokoło 20-25 cm, ścieżką wytyczały ułożone krawężniki (fachowo nazywa się to chyba ograniczniki) odpowiednio wypoziomowane. Następnie ułożyłem 10-15 cm utwardzenie (pokruszony beton, kamienie i inne odpady kamienne), później sypałem około 10 cm warstwę suchego betonu (proporcje to 1/2 worka cementu i 20 łopat grubego piasku wymieszane w betoniarce na sucho). Ten "podkład” rozgarniałem przy pomocy łaty i lekko ubijałem (jedynie łatą) do poziomu na jakim miał być chodnik. Teraz to już pozostało tylko układanie - kostki odpadowe brałem jak "popadnie" patrząc jedynie na to, aby od góry była ścianka o względnie równej powierzchni i wbijałem ją w podsypkę kilowym młotkiem. Następne kostki układałem tak, aby uzyskać jak najmniejsze szczeliny...... Pod koniec zaplanowanego etapu pracy w danym dniu przy pomocy grubej belki ubijałem całą powierzchnię (aby dokładnie ją wyrównać i wypoziomować) i na koniec fugowałem. Fugowanie polegało na zasypaniu ścieżki mieszaniną cementu i przesianego (drobnego piasku) w proporcji 1 do 2, a następnie przy pomocy twardej miotły wciskanie tej mieszaniny w szczeliny między kostkami. Przed ostatni etap to dokładne zmiecenie nadmiaru tej mieszaniny tak, aby kostki z góry były w miarę czyste, a nie została ta mieszanina wymieciona ze szczelin między kostkami. Ostatni etap to zroszenie całej powierzchni chodnika wodą - musi to być wręcz mgiełka, aby spłukać pył cementowy z powierzchni kostki a nie wypłukać go z mieszaniny pomiędzy kostkami. Na drugi dzień można po tym chodniku chodzić i polać go już większą ilością wody, aby nie tylko powierzchnia została nią nasączona. Uwaga dotycząca koloru cementu do fugowania - cement z Górażdże jest siwy a z Odry kolor jest zbliżony do beżowego.
Pozostało mi jeszcze około 5 m2 do wykonania, jak pogoda pozwoli mi na tą pracę to wykonam zdjęcia wszystkich etapów tej pracy.
Myślę, że takie wyjaśnienie powinno wystarczyć do samodzielnego wykonania takiego chodnika. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

W zasadzie nie mam już nic do dodania w tym wątku, ale obiecałem zdjęcia poszczególnych etapów wykonania tego chodnika.

Na utwardzonym podłożu podsypka i układanie kostki
Obrazek

Ubijanie i wyrównywanie ułożonej kostki
Obrazek

Fugowanie czyli zasypywanie szczelin pomiędzy kostkami przy pomocy twardej miotły
Obrazek

Czyszczenie kostki z nadmiaru mieszaniny piasku i cementu
Obrazek

I ostatni etap "namglenie" wodą powierzchni, aby zmyć z kostki pył cementowy i zmoczyć powierzchnię "fugi"
Obrazek

I jeszcze jedno należy pomyśleć o BHP, czyli zabezpieczyć się w rękawice robocze (ja zużyłem 6 par) i nakolanniki (kilkadziesiąt godzin na klęczkach, bez takiego zabezpieczenia to byłby horror)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dodam tylko jeszcze jedno - ja właśnie skończyłem inwestycją zatytułowaną "tani chodnik" i chyba wyszło to nie najgorzej. Wczoraj właśnie sąsiad zakupił taki sam kamień i zaczyna inwestycję u siebie, a on widział (naocznie a nie na forum) jak to wykonywałem i jakie były efekty moich wysiłków i jeśli się zdecydował to.....
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

Po raz kolejny kolega potrafi zaskoczyć finezyjnie doskonałą i wspaniałą fantazją, jak nie superowym pomysłem.
Co dodać ? SUPER.
P.S.
Do jakiej firmy muszę sie zgłosić o odpady lub do kogo ?
Firma która robi kostkę czyli kamieniarska ?
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

glad pisze:Po raz kolejny kolega potrafi zaskoczyć finezyjnie doskonałą i wspaniałą fantazją, jak nie superowym pomysłem.
Co dodać ? SUPER.
P.S.
Do jakiej firmy muszę się zgłosić o odpady lub do kogo ?
Firma która robi kostkę czyli kamieniarska ?
Glad widzę, że mnie śledzisz :P Cieszę się, że mogę przywitać Cię również w tym wątku. :wink:
Twoje pytanie jest zarazem odpowiedzią - odpady pochodzą z firmy, która robi kostkę i tam należy ich szukać.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
glad
100p
100p
Posty: 182
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ZCH
Kontakt:

Post »

paco pisze:
glad pisze:Po raz kolejny kolega potrafi zaskoczyć finezyjnie doskonałą i wspaniałą fantazją, jak nie superowym pomysłem.
Co dodać ? SUPER.
P.S.
Do jakiej firmy muszę się zgłosić o odpady lub do kogo ?
Firma która robi kostkę czyli kamieniarska ?
Glad widzę, że mnie śledzisz :P Cieszę się, że mogę przywitać Cię również w tym wątku. :wink:
Twoje pytanie jest zarazem odpowiedzią - odpady pochodzą z firmy, która robi kostkę i tam należy ich szukać.

Dzięki tutaj moje początki http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 613#121613
Lecz chyba muszę założyć osobny temat, moja działka. Pozdrawiam
P.S.
Będę śledził heh
Wejdź obejrzyj*ZAPRASZAM*Pozdrawiam*
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=85402" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

To rewelacja, totalna rewelacja. Niestety tak samo nieosiągalna jest dla mnie ( ze względu na cenę)pełnowartościowa kostka jak i jej odpady bo tego tu na Zamojszczyżnie nie kupię. Nie wiem czy w ogóle jakieś kamieniołomy są tu u nas...
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”