Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Witam.Być może uda mi się zdobyć okna i ja chciałabym postawić szklarnio-tunel o wymiarach 6m x 5m a może nawet 10 m x 5m .Mam w związku z tym parę pytań:
-łaty co metr lepiej wykonać z drewna 60x40 lub metalowych 30x18 (wiatry ,śnieg)ewentualnie inne polecane wymiary !!!
-przy takiej konstrukcji jest potrzebny fundament,może wystarczy ubić ziemię?
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Agato co do konstrukcji to myślę, że metalowa byłaby trwalsza, ale z kołków 60x40 też można solidną szklarnię postawić. Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia tej konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi (czyli pomalowania). Z fundamentu można by zrezygnować pod warunkiem jakiegoś odizolowania szklarni od gruntu, a szczególnie jeżeli miałaby być drewniana. W zasadzie każde rozwiązanie będzie dobre i sprawdzi się, tylko pytanie na ile ma posłużyć?
tybecik101 pisze:..................... nie wiem czy mocowanie do siatki "trytytkami" będzie odpowiednie. .................
Nie wiem czy dziurawienie folii i zapinanie na trytki to dobry pomysł - wiatry mogą ponadrywać. Może tak za jakimś klejem lepiej się rozglądnąć, albo w jakimś sklepie ogrodniczym poprosić o zgrzanie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Dziękuję za poradę .Okna mają być plastikowe więc chyba wilgoć nie będzie im straszna.Mam też dużo starych cegieł ale one na fundament to chyba nie jest dobry pomysł.Dach chyba zrobimy jednak z rurki 3/4 cala o ile w ogóle pomysł wypali.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Cegły na fundament to raczej mało trwały materiał, prędzej bloczki betonowe. Okna plastikowe to zapewne z oryginalnym szkleniem, ja bym sprawdził czy zastosowane szyby przepuszczają promienie UV. Z tego co słyszałem to kiedyś różne rozwiązania stosowali producenci.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

A jak to sprawdzić w przypadku starych okien?
Pytam bo najprawdopodobniej już latem będę dysponowała 4 solidnymi oknami z oryginalnym oszkleniem. Okna kupowane w latach 90tych ubiegłego wieku.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Widzę Beatko, że skaczemy między dwoma tematami tunelowo - szklarniowymi. Co do przepuszczalności to nie znam pewnej metody bo nigdy się nie wgłębiałem w temat. Za pewnie są możliwe do przeprowadzenia pomiary jakimś światłomierzem. Można sprawdzić wytłoczenia na wewnętrznej stronie między szybami. Producenci podają tam pewne informacje o oknie, przy wsparciu wujka google można spróbować coś się dowiedzieć. Może na forum znajdzie się ktoś, kto więcej na temat okien podpowie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Wymyśliłam sobie, żeby z tych okien zbudować taka miniszklarnię przy domu, może nawet ogrzewaną na pierwsze rozsady. Odzyskałabym wtedy parapety.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Kiedyś moja babcia miała do tych celów przeznaczoną tzw werandę, obecnie rzadko spotykaną, a na pewno nie uwzględnianą w projektach nowych domów. Z perspektywy czasu zauważam jak wiele miało plusów takie pomieszczenie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Weranda służyła też do zimowania kwiatów a mnie w tym roku kolejny oleander zmarzł, bo przy minus 30 w pomieszczeniu gospodarczym było pewnie tylko trochę cieplej. Papryki też by można było zimować.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
depcioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2017, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Czy może ktoś z Was zaadoptował na tunel foliowy konstrukcję namiotu wojskowego? (tzw. beczka)
Jestem w posiadaniu pełnej konstrukcji tego namiotu i mam zamiar zrobić z niej tunel foliowy dla pomidorków. Rozmiar namiotu to około 4,5 m x 6 m. Czy należy zabetonowania stelaż w ziemi czy może być wolnostojący? (wiatr go nie zwieje?) Ile można zmieścić krzaków pomidorów w takim namiocie?
Jeżeli ktoś budował tunel foliowy z namiotu to proszę o porady.
pozdrawiam
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Wielu działkowców skorzystało ze stelaża namiotu wojskowego na cele tunelu dla roślin. Myślałem o tym jednak cena stelaża namiotu wojskowego + jego wysyłka przekraczała wartość nowego tunelu kupionego na portalach.
Będziesz musiał tylko zrobić jakieś drzwi z obu stron naciągnąć i wkopać w ziemię folię i właściwie tyle.

Odnośnie umocowania weź pręt zbrojeniowy około 1-1,5 cm średnicy i długości około 1,5m zagnij na jednym końcu i wbijasz w ziemię 4-8 szt takich "śledzi" wbitych w ziemię i masz mocowanie na lata.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Zakopanie brzegów folii wokół tunelu jest rozwiązaniem stosowany w sprzedawanych tunelach. Kołnierz taki ma 30-40 cm i spokojnie ochroni konstrukcję przed wiatrami. Stelarz wojskowy jest daść ciężki i sam w sobie doje dodatkową stabilność , dużo większą niż konstrukcje z allegro.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Nie, to nie wystarcza, ands ;:185 Konstrukcję takiego gotowego foliaka trzeba porządnie przytwierdzić (najlepiej na kotwy abo paliki mocowane do stelażu). Przysypanie folii na brezgach i założenie linek na metalowe "śledzie" to tylko dodatek, by nie przesuwała się sama folia. Już widziałam fruwające tunele, lepiej nie ryzykować.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”