Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Igor_NT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lut 2017, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Witajcie drodzy Forumowicze!
W mojej głowie zaczął kiełkować pomysł zagospodarowania miejsca pod balkonem na taką pseudo-szklarnię. Terenu nie ma za wiele (~1,5m szer., 4m dł. i ~2m wys.), ustawienie południowo-zachodnie, deszcz tam rzadko dociera i trawa ledwie rośnie :-) Szkoda mi się zrobiło niewykorzystanego miejsca i tak pomyślałem, że północną ścianę i "dach" mam, może wystarczy dostawić pozostałe i coś się tam uda pouprawiać ;-) Mam stare szyby - niestety pozbyłem się ram :-/
Myślałem nad prostą konstrukcją z drewna, na podmurówce, jakoś bym te szyby zamocował, zrobił z mniejszych szyb wywietrzniki uchylne, drzwi itp. Tylko tak myślę czy skórka watra wyprawki... Przeszukałem pół internetu i nigdzie nie znalazłem zabudowy szklarniowej pod balkonem. Jakieś pomysły/rady/wskazówki? Brnąć w to dalej, czy odpuścić?
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Jeśli dachem szklarni miałby być nieprzezroczysty balkon odradzam.
Igor_NT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lut 2017, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Dzięki Hagaart, 1:0 dla braku "szklarni". Ale mimo, iż słońce tam wpada? Ogólnie jest tam dość jasno, od ok 13 do 19 w lipcu-sierpniu 100% słońca. No i balkon jest podbity styropianem jeśli to coś zmienia :-) Postaram się wrzucić jakieś zdjęcia poglądowe jeśli to pomoże w ocenie sytuacji...

Pozwolę sobie jeszcze na mały off-topic: kiedyś się zastanawiałem czy roślinom potrzebne jest słońce, czy światło? Wiem, że do fotosyntezy potrzeba im światła słonecznego, ale przecież są przeróżne żarówki/świetlówki/LEDy i inne bajery, żeby im zapewnić światło i to niby działa... :wink:
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Igor_NT problem polega na zapewnieniu odpowiedniego widma słonecznego, a jak wiesz każde sztuczne źródło światła ma zawężone pasmo i stąd problem przy zastosowaniu żarówek lub świetlówek Led. Jest to do osiągnięcia przy uprawie roślin, ale nie wiem czy warto kombinować pod balkonem. Nieraz w telewizji pokazują jak nakryli hodowlę krzaków marihuany w piwnicy, i tam widać jakie światła instalują żeby uprawa się udała.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Igor_NT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lut 2017, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Ok, kumam :-) Czyli odpuszczam, przekieruję chęć majsterkowania na inne tory, może zrobię dziecku huśtawkę ;-)
xrob
100p
100p
Posty: 118
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Witam mam pytanko czy ktoś ma może taką gotową szklarnie? Jak ona się sprawuję ?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Aga
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Dostałem stelaż na szklarnie zrobiony ze starych okien hangarowych (metalowe kratownice z kątowników, które w oryginale były oszklone). Zastanawiam się co zastosować zamiast szyb szklanych. Pierwszy wybór to poliwęglan lub plexi. Czy oprócz tych materiałów jeszcze są jakieś które się nadają? Oczywiście nie biorę pod uwagę folii. Kryterium wyboru to również cena. Szyby chciałbym zamówić już pocięte na odpowiedni wymiar. Jeżęli móimy o poliwęglanie to zwykłę płyty, czy komorowy? Jeżeli pleksi to czy przy gradobiciu pleksi nie popęka?
Drugie pytanie to czy najlepszy wybó to przezroczysta szyba czy może lekko przydymione, albo mleczna? Zastanawiam się, ponieważ widać często, że "szklarniarze" bielą wapnem okna.
Trzecie pytanie - Jak najprościej i najtaniej zamocować te szyby do kątowników metalowych?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Najlepiej kupić szkło szklarniowe, bo inne mogą zatrzymywać promieniowanie potrzebne do asymilacji. Wszelkie pleksi po czasie ciemnieją i bardzo hamują te promienie. Do mocowania szkła zastosować można silikon szklarski.
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

czemu niektóre szklarnie są specjalne pobielone wapnem czy inną farbą od środka? Za dużo im tych promieni wpada?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Dlatego że latem temperatura jest w szklarni za wysoka więc to tani sposób na ograniczenie nasłonecznienia, jednak szklarnię nie stawia się na to aby latem konkurować z uprawami na zewnątrz. Zastosowanie odpowiedniego oszklenia daje efekty wtedy kiedy jest to najbardziej potrzebne czyli wiosną.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

w internecie można jeszcze znaleźć opinie, że szkło przepuszcza szkodliwe promieniowanie UV podczas gdy poliwęglan je zatrzymuje. Również w okresie kiedy jest zimno, poliwęglan (komorowy) daje lepszą izolację. Nie jestem jednak przekonany, szczególnie, żę większość tych opinii jest pisana na portalach, które sprzedają szklarnie poliwęglanowe.
nannie85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 wrz 2020, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

Jaki jest koszt budowy szklarni? Dlaczego warto ją wybudować?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Post »

boru....W internecie możesz znaleźć każdy idiotyzm.
Co do promieniowania UV...Zwykłe szkło nie przepuszcza krótkofalowej części widma. Każdy kto twierdzi inaczej powinien wrócić do podstawówki. Przepuszcza je szkło ołowiowe ( popularnie kryształ) ,ale jest ciężkie, drogie i kruche.
Co do poliwęglanu....Nie wiem jak tam z UV. Pewnie zależy od produkcji. Wiem tylko, że ultrafiolet niszczy polimery, i dlatego poliwęglan szkleniowy ma specjalną warstwę anty-UV, którą należy dać na zewnątrz.
Jeśli chodzi o rośliny to chlorofil najskuteczniej absorbuje promieniowanie z środkowej części widma (żółć-zieleń). Ultrafiolet jest szkodliwy, a czerwona część widma tylko podgrzewa szklarnię, dla fotosyntezy jest bezużyteczna.
Oczywiste że poliwęglan komorowy dużo lepiej izoluje cieplnie niż szkło.
Niektórzy wspominają o plexiglasie. Mówiąc krótko:drogi, kruchy, i ultrafiolet go szybko załatwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”