Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Moi drodzy, zakładamy pierwszą szklarenkę!!!Moja radość jest wielka, bo dłuuugoooo na nią czekałam
:lol: Ale mam niewielki problem i proszę was gorąco o radę. Mamy sporo kretów i nornice na działce i obawiam się,że te stworzenia rozgoszczą się w tej powstającej "oazie"... chcemy więc wybrać ziemię i coś tam na dno powkładać i tu mamy kłopot bo nie wiemy co jest dobre i jak głęboko to umieścić: kamienie, jakiś gruz, czy może siatkę. Chcemy się okopać, ale czy to coś da? Jak myślicie? :roll: :oops:
jarkadiusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 kwie 2010, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice woj. Łódzkie

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Polecam założyć puszkę po piwie lub butelkę po napoju na metalowy pręt. Mam kilka takich na działce i krety dawno się wyprowadziły. Nie lubią dźwięku uderzania butelki i pręt :wink: Jeśli w szklarni to gruzu nie polecam. Lepiej jakaś siatka może być taka plastkiwowa itp. Ewentualnie "stukacze".
Fascynat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 gru 2011, o 08:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Mam pytania do Tadeusza- jakie były koszty tej inwestycji szklarniowej i jeszcze jedno-czy ewentualnie zamiast przenosić szklarnię co kilka lat, nie byłoby łatwiej wywieźć ziemię i nawozić nową w stare miejsce?? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam
    tadeusz48
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 3403
    Od: 5 wrz 2007, o 17:20
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Lublin

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Witaj FASCYNACIE, Koszty szklarni to 4 białe cegły 3NFD na 1 metr bieżący, 5 połówek pustaków (suporeksy) na 3 metry bieżące, trochę tyczek na szkielet dachu i słupki podtrzymujące dach ( tak co 1.50 metra), trudno mi ocenić ile to u Ciebie może kosztować.

    Myślę że okna rozbiórkowe dostaniesz za darmo , u każdego kto montuje nowe okna w mieszkaniach, wkręty ( czarne) też niewiele kosztują, plus wkrętarka akumulatorowa ( jeżeli prądu nie masz.

    Jeżeli za wykonawstwo weźmiesz się sam to myślę że na taką szklarnię ( ściany z okien , sufit nakryty folią) o wym 4 na 6 metry, wydasz nie więcej niż 500 złotych, mnie, podobna szklarnia ( ( w wykonawstwie) o wymiarach 6 na 12 metrów kosztowała grubo poniżej tysiąca złotych ( tyczki na dach i słupki podtrzymujące dach świerkowe kupiłem w stanie surowym w Nadleśnictwie)

    czy ewentualnie zamiast przenosić szklarnię co kilka lat, nie byłoby łatwiej wywieźć ziemię i nawozić nową w stare miejsce??

    Nie da się tego ustalić bez praktycznego zastosowania, wywożenie taczką ziemi , ze szklarni i ponowne nawiezienie nowej jest czynnością pracochłonną i ciężką.

    Ja mając do dyspozycji wolną całą zimę zaczynam szklarnię rozbierać jesienią i tak ją montować by wiosną była gotowa na przyjęcie nowych roślinek, na pewno jest to praca lżejsza od wożenia ziemi, ą że dłużej trwająca, to mnie nie przeszkadza.
    Fascynat
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 2
    Od: 10 gru 2011, o 08:03
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Dziękuję ci za odpowiedź. Co do mnie-mam stare okna po wymianie, mam dużo chęci do roboty i najważniejsze-bardzo mnie to frapuje. Nie mogę się doczekać wiosenki, już mi się chce działać. Nie będzie to zapewne takie profesjonalne jak u ciebie, ale postaram się :wit na pewno:):):) Pięknie pozdrawiam z kieleckiego.
    Awatar użytkownika
    stachs
    100p
    100p
    Posty: 171
    Od: 26 lut 2012, o 19:50
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
    Lokalizacja: mazowieckie okolice Sochaczewa

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Witam wszystkich,
    Jestem zapalonym obserwatorem forum a od tej wiosny planuję zebrane informacje przenieść na dzialkę w tym zmontować niewielką szklarnię - świetny wątek, brawo dla założyciela i dla super profesjonalisty Tadeusza48. Moja działka planowo ma ok. 10x20m (ogólnie mam znacznie więcej miejsca ale oddałem rolnikowi w dzierżawę) i zastanawiam się czym obsiać poza tym że w szklarni wysadziłbym pomidory i paprykę (jeśli wzejdzie). Chętnie poczytam wszelkie rady i propozycje.
    Pozdrawiam
    Awatar użytkownika
    beza52
    10p - Początkujący
    10p - Początkujący
    Posty: 12
    Od: 25 mar 2012, o 16:24
    Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Ja mam pytanie , robimy z mężem na działce małą szklarnię o wymiarach 3m na 6m i jak powinna być przygotowana ziemia , którą obecnie porasta trawa, jakieś nawozy,? ;:3
    wrota myśli,podróż ust...
    Awatar użytkownika
    totylkoja
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 2
    Od: 18 mar 2012, o 19:08
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
    Lokalizacja: nad morzem

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    No na pewno trzeba ją skopać, aktualnie my tez będziemy zakładać tunel foliowy- kupny ale bardzo ciekawy i mój M. męczy się z trawą aby przygotować teren pod uprawy no i w sumie jestem ciekawa czy są jakieś propozycje czy coś ziemi jeszcze potrzeba [ no ja kupiłam jeszcze kurzy nawóz i na pewno podsypie ziemie ja ale czy coś jeszcze trzeba?]
    Awatar użytkownika
    insomnia
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 2
    Od: 30 mar 2012, o 20:52
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
    Lokalizacja: Toruń

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Witam Szanownych Forumowiczów,
    już od dłuższego czasu korzystam z waszych rad, wreszcie zdecydowałam się napisać,
    bawię się w ogrodniczkę już od 6 lat z mniejszymi lub większymi sukcesami ( i nieodmiennie z wielką satysfakcją)
    część ozdobna ogrodu już urządzona,więc w tym roku zdecydowałam się na rozszerzenie działalności ;)
    zainwestowałam w "badziewną" szklarenkę z OBI o wymiarach 2,2m x 3m i zaczynam zbierać nowe doświadczenia,
    dziś poszłam do OBI po nasionka - wybrałam co nieco z kategorii "dla amatorów" już nie mogę się doczekać jutra.

    Mam jednak poważne wątpliwości czy dobrze przygotowałam ziemię - zrobiłam tak
    w skrzyni o wysokości ok 30 cm (jest wielka, 0.9m x 3m) wymieszałam zawartość kompostownika i trochę mieszanki torfowej, ale najwięcej jest tzw. ziemi kwiatowej-dostałam porozrywane worki z zaprzyjaźnionego centrum ogrodniczego,
    no i teraz przyszedł czas na refleksję czy nie przedobrzyłam????

    Proszę o radę czy to będzie dobre podłoże dla sałaty, rzodkiewki, marchewki groszku itp?
    chciałam się upewnić zanim wysieję nasionka

    Będę wdzięczna za radę, pozdrawiam

    Aaa pomidory jak słyszałam wolą ziemie o odczynie zasadowym, więc je posadzę w osobnych pojemnikach w oborniku zmieszanym z czarnoziemem
    h2oMarkam
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 6
    Od: 18 kwie 2012, o 13:54
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Witam serdecznie.
    Jestem nowym fanem forum. Właśnie zamierzam postawić szklarnię.
    Mam jedno pytanie.
    Czy aby ziemia w szklarni szybciej się nagrzewała po zimie i aby szybciej można było sadzić w niej rośliny, można dodatkowo docieplić ja styropianem? Mam na myśli obłożenie styropianem fundamentu, tak aby styropian był także poniżej gruntu gdzieś na jakieś 30-50cm.
    Co o tym myślicie?

    Jeszcze jedno pytanie.
    Lepsze okna podwójne czy pojedyncze?
    Mam okna podwójne które można rozkręcić i w ten sposób mamy dwa.
    Pojedyncze wyglądają estetyczniej niż podwójne ale może lepsze podwójne?
    _fox_

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    h2oMarkam
    Moim zdaniem okładanie fundamentu styropianem mija się z celem, w sumie to nic nie da. Pomieszczenie jest zadaszone a więc ziemia jest sucha i nie przemarza tak jak na zewnątrz. Jeśli dach jest ze szkła to w każdy słoneczny dzień temperatura tam jest grubo powyżej zera. Jeśli masz na tyle okien to lepsze są podwójne, oczywiście tylko ścian, dach ze względu na wagę, dajesz pojedyncze.
    h2oMarkam
    0p - Nowonarodzony
    0p - Nowonarodzony
    Posty: 6
    Od: 18 kwie 2012, o 13:54
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    Dziękuje Jacku za odpowiedż.
    Mam na tyle okien tylko że troszkę będzie kłopot z montażem.
    Mam okna o wymiarach 80x140, a więc najlepiej byłoby dać dolne pionowo tzn140 a górne dać poziomo tzn 80cm i mam wysokość ścianki 220cm myślę że to ok. Problem jednak w tym że w takim przypadku połączenia górnych i dolnych okien będą przesunięte.
    Mam zamiar łączyć okna teownikiem tzn. przez teownik na wkrętach.
    Gdyby robić z pojedynczych to po rozkręceniu okna otwiera sie ona na zawiasach i mam wysokość 160cm. Czy to nie za mało? Dla roślin pewnie nie ale dla mnie 180cm troszkę nisko. można oczywiście zrobić ciut wyższy fundament, co o tym myślisz.
    A jeśli chodzi o dach to idąc za radą Tadeusz to mam zamiar zrobić go z folii. Czy wtedy temperatura będzie też tak jak przy oknach?

    Pozdrawiam Marcin
    _fox_

    Re: Szklarnia na działce .....

    Post »

    To chcesz jakiegoś kolosa chyba postawić :) wysokość ściany bocznej 220 cm to ile w szczycie będzie ??

    Ja robiłem z okien 145 cm + pustak suporeks i jest OK a jestem niewiele niższy od Ciebie :) ale wyższa podmurówka to lepsze rozwiązanie niż okno na okno, a ogólnie to jakie gabaryty planujesz ?? długość, szerokość.
    Co do folii na dachu, to niestety nie jest to samo co szkło i temperatura niższa.
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”