Prawna ochrona drzew!!??

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Witam serdecznie!
Piszę z zapytaniem i nie będę ukrywał że zależy mi na odpowiedzi i to bardzo.
Czy orientujecie się może jak wygląda sytuacja z ochroną drzew. A teraz kilka słów po naszemu:
Chodzi o to że znalazłem przypadkiem wspaniałe drzewo dodam że rzadko stosowane bardzo duże
obcego pochodzenia ( nie krajowy gatunek ) które zasługuję na ochronę przed ewentualną wycinką
która byłaby dużą stratą. Jak można przyczynić się do tego albo jakie kroki uczynić aby takowe drzewo ochronić prawnie.
Bardzo proszę o odpowiedzi zarówno tutaj jak i prywatnie na poczcie. Czekam na Wasze opinie i pomoc.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Witam,
Wydaje mi się za stosowne zgłoszenie tegoż egzemplarza w miejscowym Urzędzie Gminy i zdanie się na prawne zasady postępowania ze strony Urzędu (Wydziału Ochrony Środowiska). Samodzielnie (jako osoba prywatna) raczej nie uda się nic zdziałać.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Domyślam się że na własną rękę może to być trudne dlatego pytam o rady. Wiadomo urząd miasta ma wiele spraw na głowie i nie wiem czy zainteresuje ich tam to drzewo skoro mają teraz remonty placów i parków na głowie. A jeżeli sam chciałbym się tym zająć to co trzeba zrobić?? :roll:
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Każde drzewo nieowocowe jest chronione przed wycinką. Właściciel terenu wycinając z niego drzewo musi wcześniej sprawę zgłosić i zapłacić odszkodowanie.
Wiele osób wycina drzewa bezprawnie - wtedy wystarczy donieść do urzędu gminy zdjęcie, że takie drzewo istniało i zgłosić jego bezprawne wycięcie.

Jeśli chciałbyś zgłosić dany obiekt jako np. pomnik przyrody to musi on spełniać wiele konkretnych wymagań - o tym to już trzeba by poszperać po sieci.
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Z ustawy o ochronie przyrody
Art. 40.
1. Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Art. 44.
1. Ustanowienie pomnika przyrody ... następuje w drodze uchwały rady gminy.
2. Uchwała rady gminy, o której mowa w ust. 1, określa nazwę danego obiektu lub obszaru, jego położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obiektu, obszaru lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 45 ust. 1.
No to złóż taki wniosek na ręce przewodniczącego rady, jeszcze daj do wiadomości regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, taki wniosek w necie znalazłam http://wl.sggw.waw.pl/units/fitopatolog ... t%20PP.pdf może znajdziesz inny ale coś w tym stylu. Dobrze by było jakby zgłaszało jakieś stowarzyszenie, grupa ludzi itp ale samemu też można.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Oj widzę że to trudniejsze niż mi się wydawało. Te papiery i procedury to jakiś żart!
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Nie no, bez przesady. Wystarczy wypełnić formularz i oddać do gminy, resztą zajmą się urzędnicy. Nawet dobrze że formularz ma tyle pozycji, są one wszystkie dość istotne. Wypełnienie tego nie powinno zająć więcej niż pare - paredziesiąt minut. Może to i dużo ale chodzi przecież o ustanowienie pomnika prawem chronionego, to poważna sprawa. A można zapytać o jakie to drzewo chodzi?
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Można zapytać chodzi o perełkowca. Obcy gatunek ale okaz bardzo duży. Rośnie na jednym z Katowickich osiedli.
Obrazek
Niestety tylko takie zdjęcie udało mi się dodać. Pokazuje mi że plik jest za duży. Dodaję
też linka do mojego bloga tam jest więcej zdjęć.
http://drzewaikrzewy.blogspot.com/2011/ ... ofora.html
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Prawna ochrona drzew!!??

Post »

Jaki był finał tej sprawy?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”