Proste systemy dostarczania wody do nawadniania, do mycia...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Erazmie to pompujesz tą wode pompą ze studni? A co z rachunkami za prąd? Masz kolektory słoneczne? ;:1
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

U mnie na działkach jest studnia głębinowa. Nie kosztuje mnie więc ani woda ani prąd. A tak na marginesie zużycie wody jest przy użyciu tych węży o 50% mniejsze.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

wyjeżdżam a żona nie zawsze ma czas żeby codziennie podlewać ..zwłaszcza kwiaty w doniczkach..zamontowałem wiec nawadnianie ..takie z prawdziwego zdarzenia..przydałby sie jeszcze programator czasowy ale to dośc drogi interes...
Obrazek
Awatar użytkownika
ANNA i LECH
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 sie 2006, o 08:57
Lokalizacja: SŁUPCA

Post »

Jeśli moge podpowiedzieć to takie zegary sterujące są w marketach wkłada się do gniazdz na 230v a wtyczke
od pompki do tego zegarka i ustawia godziny lub minuty podlewania około 15-20 zł
ANNA i LECH
Pawlak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 kwie 2007, o 22:20
Lokalizacja: małapolska

Post »

Znalazłem interesujący temat, więc pora na drugi wpis.

Podlewanie ręczne bywa przyjemne, jednak jest czaso- i pieniędzohłonne. Marzę o systemie nawadniania, jednak koszt różnych takich Garden mnie powala (mam kilka arów).

Zainteresowałem się taśmami T-tape. Czy one nadają się do zwykłego ogrodu, bo rozumiem, że przeznaczone są użku profesjonalnego. Na pierwszy rzut oka się nadają, ale wolę tu zapytać, zanim jakiś spec w sklepie mi wciśnie kit. Wzdłuż ogrodzenia nasadzam krzewy i byliny i myślałem, że rozciągnięcie takiej taśmy mogloby być najtańszym, a zarazem skutecznym sposobem nawodnienia. Co o tym myślicie?

MAm też kilka innych rabat (niektóre w planach), ale na nich lepiej chyba by się sprawdził system modo Erazm.
Pawlak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 kwie 2007, o 22:20
Lokalizacja: małapolska

Post »

Znalazłem jeszcze linie kroplujące eurodrip:

http://ful.cc/rolnictwo/skrypt_pliki/ta ... lujace.htm

Droższe od T-tape, ale i tak tańsze niż systemy do kupienia w sklepach ogrodowych. Oba systemy są przewidziane do działalności profesjonalnej, więc na mój rozum powinny się nadawać do przydomowego ogrodu. Czy macie jakieś opinie na ten temat?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pawlak pisze:...Zainteresowałem się taśmami T-tape. Czy one nadają się do zwykłego ogrodu, ...
Tak. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Pawlak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 kwie 2007, o 22:20
Lokalizacja: małapolska

Post »

Erazm pisze:Tak. :lol:
Dzięki, ale dopytam jeszcze. Co jest lepsze - taśmy T-tape, czy zalinkowane powyżej linie kroplujące? Domyślam się, że ograniczeniem taśm jest konieczność układania ich w linii prostej. W przypadku linii kroplujących można chyba dokonywac zawijasów. Taśmy są dwukrotnie tańsze (0,3-0,60 pln/mb),ale może opłaca się trochę dołożyć i miec lepsze rozwiązanie. Tym bardziej, że i linie kroplujące są wielokrotnie tańsze niż systemy dostępne w sklepach ogrodniczych. Będę wdzięczny za opinię
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To zależy do czego chcesz użyć. Ja mam tylko T-Tape i jestem zadowolony. Nie używałem taśm kroplujących Extape.
Pozdrawiam Andrzej.
GOGOKOM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 maja 2007, o 13:33

Post »

Pomysły są przednie, ale gdy ktoś nosi garnitur i nie umie kręcić, ciąć itp. robi jak ja wynajmuję firmę i po kłopocie, osobiście skorzystałem z ... są solidni i znają się na rzeczy nie polecają tanich rozwiązań które po 3 miesiącach przestają podlewać. Może ktoś nazwie mnie również leniwcem, ale przecież nie każdy umie nawet z dokładnym planem zrobić samodzielnie sprawny system nawadniania. Pozdrawiam wszystkich leniwców którzy wstydzą się przyznać, że nie potrafią zasłaniając się brakiem czasu.

Regulamin Forum - II. Obowiązki użytkownika: l) linki do innych stron www w stopce oraz wszelkie ogłoszenia, Użytkownik Forum ma prawo zamieszczać posiadając minimum 25 postów.
gogokom
Pawlak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 kwie 2007, o 22:20
Lokalizacja: małapolska

Post »

Erazm pisze:To zależy do czego chcesz użyć. Ja mam tylko T-Tape i jestem zadowolony. Nie używałem taśm kroplujących Extape.
A czy taśmy T-tape można układać tylko w linii prostej, czy też można robić zakręty?
Awatar użytkownika
neissi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 cze 2007, o 18:23
Lokalizacja: Mojusz k.Sierakowic

Post »

A ja Kochani już od dwóch lat zbieram się do własnoręcznego zautomatyzowania podlewania. Z początku bałam się, że skoro węże i linie kroplujące są takie tanie to pewnie zdzierają na złączkach, ale myliłam się. Okazuje się, że koszt jest wręcz śmieszny kiedy instaluje się to wszystko samemu. Najdroższe w tym wszystkim są chyba zraszacze, ale też zależy jakie się wybierze. Ogromną zaletą jest jednak oszczędność czasu i wody. Mając linię kroplującą można podlewać roślinki po zachodzie słońca oszczędzając w ten sposób wodę, nie męcząc roślinek i nie żywiąc komarów własną krwią ;)

Ja jeszcze nie zrobiłam własnego systemu, ale zebrałam już sporo ciekawych materiałów, które mogą się wam przydać :) Zebrałam je na stronkach różnych producentów. Są rewelacyjne. Szczególnie polecam pierwszy link. Totalna łopatologia stosowana. Kwintesencja automatycznego nawadniania :D

http://www.irriga.pl/do_pobrania/abc%20 ... irriga.pdf
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otocze ... 2_1898.htm



Teraz jest jeszcze lepiej, bo są już w sprzedaży węże z gotowymi zespojonymi złączkami, które kiedyś trzeba było łączyć samemu. Wystarczy ułożyć jak puzle :) A ile pracy będzie nas to kosztowało zależy tylko od jakości łącza internetowego i podatności gruntu na kopanie ;)

Ja mam akurat wszędzie glinę :roll:


Regulamin Forum - II. Obowiązki użytkownika: l) linki do innych stron www w stopce oraz wszelkie ogłoszenia, Użytkownik Forum ma prawo zamieszczać posiadając minimum 25 postów - w podanym linku byl sklep internetowy.
Awatar użytkownika
neissi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 cze 2007, o 18:23
Lokalizacja: Mojusz k.Sierakowic

Post »

Kochani poczytajcie te materiały, bo z nich dowiecie się, że nie do wszystkiego można zastosować T-tape. Dowiecie się też czym różnią się poszczególne systemy i który będzie odpowiedni przy ciśnieniu jakie macie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”