Plantacja świerków na choinki - uruchomienie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Poprawiam się. Chce chodować świerk pospolity ( Picea abies ) który będzie w przyszłości przeznaczony na choinki.
ponawiam moje pytania .
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Odradzam ten gatunek - mało atrakcyjny wizualnie, bardzo popularny (konkurencja m. in. z Lasami Państwowymi) i TANI.
Ja produkuję setki tysięcy sadzonek na plantacje choinkowe, w tym "0" świerka pospolitego.
Co do świerków to nr 1 to świerk kłujący srebrzysty, nr 2 to świerk serbski, inne w mniejszych ilościach.
Co do jodeł (masz dobra ziemię) to polecam kaukaską (nie wiem jaki region Polski - wrażliwa na mróz/przymrozki), w mniejszej ilości kalifornijską srebrzystą, Veitcha...
Inne - mniej popularne gatunki to daglezje (sina i zielona), sosny (np. czarna).

Dużo zależy od "mody" w danym regionie i zasobności kieszeni docelowych klientów.

Planuję napisać miniporadnik internetowy dotyczący zakładania/doboru roślin na plantacje choinkowe - ale to jak będę miał więcej czasu (będzie dostępny na jednej z moich stron www)
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Mieszkam w Wielkopolsce, powiat kolski ( wschodnia Wielkopolska) .
Dziękuje za cenne porady. Czy one mają rosnąć w pojemnikach ? Tak będzie chyba lepiej.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Jeśli ma to być produkcja choinek to polecam tylko uprawę gruntową!
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Tylko, że potem ziemia będzie poprzerastana korzeniami a to będzie utrudniało uprawe w przyszłości.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Coś za coś - możesz posadzić w donicach, zrobić nawadnianie kropelkowe i po kilku latach dojść do wniosku, że i tak są za brzydkie i trzeba je posadzić do gruntu, żeby wyładniały.
Bardzo trudno jest uprawiać w doniczkach półtorametrowe świerki. Nawet jeśli nastawisz się na sprzedaż choinek w pojemnikach to i tak zalecam uprawę gruntową i przesadzenie drzewek do pojemników kilka miesięcy przed sprzedażą lub sprzedaż bezpośrednio po przesadzeniu. W tym drugim wypadku konieczne jest zaznaczenie klientowi, że są to rośliny "kopane z gruntu" ( tylko zapakowane w pojemnik) - wielu sprzedawców o tym "zapomina".
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Dokładnie. Wtedy kupujący nie dba o rośline jak się należy.
Ziemie trzeba jakoś przygotować ? tam gdzie chce posadzić te drzewka, klasa ziemi wynosi 3-4 kl.
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

klasa wysoka
orka pełna - nie znam dokładnych warunków, ale powinno wystarczyć
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

No więc kupię sadzonki i posadze. Niech rosną. Zobaczymy

Nie wiem jeszcze czegoś o czym powinienem wiedzieć ?
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Plantacja choinek

Post »

Jak tam Łuksz posadziłeś tą plantajce choinek. Może jakieś zdjęcia i jakieś spostrzeżenia po pierwszym sezonie.
irzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 gru 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Re: Choinki na sprzedaż

Post »

Kolego to nie takie prost jak np kupisz 3 letnią sadzonkę świerka zwykłego to musisz czekać 5-7lat aby uzyskać ok 2 m, U mnie na świerku parę lat temu pokazał się ochojnik i zniszczył dużą ilość tego gatunku.

Sadząc w ogrodzie kilka sztuk to prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejś choroby czy szkodnika jest małe a jak jest to ci 3 świerki uschną a zostaną inne drzewka.

Przy plantacji masz duże zagęszczenie i tam jak coś się dzieje to to idzie lawinowo.

Ale to temat rzeka.

To jest biznes dla cierpliwych i wytrwałych

A do powierzchni plantacji choinkowych nie ma dopłat bezpośrednich.
Awatar użytkownika
zigger
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2012, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Plantacja choinek

Post »

Witam!
Ziemia moich dziadów już dawno sprzedana i ?przeputana? przez wujków i ciotki. Kupiłem więc ?swoje miejsce na ziemi? :heja Prawie 3 ha działki rolnej w tym wydzielone ok. 40 arów pod domek-altanę - bo to fajne miejsce cisza, las, rzeka blisko? ale ziemia licha VI klasa czyli praktycznie sam piach, do tego ugorowała przez 6 lat.
Zastanawiałem się chwilę nad urządzeniem i pomysł padł na planację świerka pospolitego. Po obsadzeniu ok. 1 ha uświadomiłem sobie jednak dopiero ilość pracy, która czeka mnie przy pielęgnacji a mam tylko ?cztery ręce do roboty? ew. najem pracowników. Czy ma ktoś doświadczenia z chemicznym odchwaszczaniem gleby oprócz ręcznego i czy to bezpieczne dla sadzonek?
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Plantacja choinek

Post »

Bezpieczne ale musisz pamiętać o specjalnej osłonie na dysze aby pryskać tylko na chwasty a nie po gałęziach.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”