Traktor ogrodowy,ciągnik,minitraktor

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Ja właśnie na taką się zamierzam :wink: Kopanie turem jest wykonalne, ale ma spore minusy ( manewrowanie, duża łyżka przy kamienistym podłożu przekreśla pracę). Co do koparki podsiębiernej, zawieszanej z tyłu... no cóż, na alegro jest kilka, większość to chińczyki. ceny od 9 do 18 tysięcy. Jednak dobranie odpowiedniego zestawu : traktor, koparka, środek transportu, graniczy z cudem. Traktor musi być dość silny by dźwignąć koparkę. Silny traktor (tona) + koparka (600 kg) i mamy spory ładunek do przewożenia :? Są niby lżejsze; około 380 kg, ale nie wiem jak z ich jakością/ mocą. kolejna sprawa to napęd; jedne są napędzane bezpośrednio z hydrauliki traktora, inne mają swoją pompę, zakładaną na wałek traktora. Ja z zamontowanym turem nie bardzo bym chciał podłączyć kolejną maszynę pod hydraulikę. Co do wydajności; dobre pytanie. Wpisz na youtube kubota backhoe . polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=cdmP1TSL85o
Na pewno traktor poniżej 20hp odpada pod standardową koparkę. Zawieszenie nie udźwignie takiego ciężaru, a jeśli udźwignie, to praca będzie bardzo powolna ze względu na małą wydajność pompy.( kubota na tym zdjęciu ma pewnie 17 hp, więc raczej za mało). Ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 25 konny traktor ma powiedzmy 20 koni na wom i taka będzie moc koparki, to już całkiem sporo. Wystarczy porównać z mocami, jakimi dysponują "typowe" minikoparki.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Moim zdaniem do transportu wystarczy Sprinter, Lt, Iveco Daily czy poczciwa kaczka nie nie było by to jakieś przeładowanie ew. bardzo małe.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Lub laweta. Mój traktor jeździł już na LT, masterze i iveco; dawały sobie radę bez problemu. Ja kupiłem ducato ze skrzynią, tak, że łyżka ładowarki będzie nad kabiną, a glebogryzarka dokładnie na końcu skrzyni (skrzynia 3,40m). Ewentualnie koparka może będzie trochę wystawać. Co do przeładowania, to wiadomo, te auta i 2 tony zabiorą. Tylko jak dostawczak ma zwykłą pakę, to nie widać tego tak, że jest przeładowany. Traktor z koparką na otwartej skrzyni rzuca się mocno w oczy...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Masz rację kolego. Właśnie co do tych koparek allegrowych to firmy niewiele mi mówią. Wiem jednak że kubota produkuje takie wyposażenie także do swoich traktorków, jednak nigdzie nie widać używanych na sprzedaż. Nawet na http://www.traktorki.com/ nie prowadzą takiego sprzętu.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

W taki oto sposób rozwiązałem problem transportu ciągnika. Co prawda trzeba to jeszcze dopracować, ale wozić już się da :wink:
Obrazek
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Tak, jak obiecałem, zamieszczam filmiki z pracy. Teren to spora skarpa, którą stopniuję. Generalnie sporo kopania, równania, przewożenia. Zrobiłem już ścieżkę, schodzącą w dół lasu. Roboty jest jeszcze sporo, więc jakieś filmiki na pewno się jeszcze pojawią :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=50VeXcVRmY0

http://www.youtube.com/watch?v=TWnGQyOq-z8

http://www.youtube.com/watch?v=F1Qh2f9SF9A
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Dzięki:)
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Już mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że do takiej pracy, jak na filmikach, traktor 4x4 jest niezastąpiony. Czasem jak mi się kopnie niechcący wajchę od przełącznika i wyłączę napęd na przód, traktor ma problem z wydostaniem się z powierzchni, na których przy włączonym napędzie na przód, nawet nie jęknie. W ciężkich sytuacjach dobra jest blokada mechanizmu różnicowego. W sytuacjach tragicznych, pozostaje wydostawanie się za pomocą łyżki (odpychanie się małymi kroczkami). Raz już wisiałem bokiem na skraju skarpy... tu trzeba było zastosowania magicznych sztuczek typu przywiązanie koła pasami do drzewa, podkładanie najazdów pod koło na grząskim zboczu skarpy, zrzucenie glebogryzarki, by odciążyć tył. było ciężko, ale nawet z tego jakoś się wykaraskał. Szkoda, że nie mam filmu z operacji ratowania go :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Widzę, że traktorek rewelacyjnie sobie radzi, mimo ciężkiej gliny. Tak poza tym, z miłą chęcią popatrzyłbym jak załadowujesz traktorek na ducato :D .
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Kiedyś zrobię filmik z operacji wjeżdżania. Moja siostra mówi, że muszę mieć zaniżony poziom odczuwania strachu, skoro tak spokojnie sobie wjeżdżam :wink: . Ponoć z boku wygląda to dość... emocjonująco. Najazdy się uginają jak tektura, auto amortyzuje przy każdym wejściu koła między szczeble, co dodatkowo potęguje kołysanie wszystkiego. Dodatkowo jest strasznie wysoko. Nie to, co wjazd na niska lawetę. Ducato skrzynię ma na 1 m wysoką.... A zjeżdżanie jest jeszcze zabawniejsze, szczególnie, jak jest ciemno i w pojedynkę :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

Przedstawię zdjęcia porównawcze z procesu, jakim jest równanie skarpy :wink: Na pierwszym zdjęciu dopiero rozpoczynam roboty ziemne :wink: Wkopuję się w skarpę po lewej, sypię za siebie po prawej.
Drugie zadęcie przedstawia to samo miejsce ( w oddali widać ten sam stosik drewna, przykryty czarną folią). Prace ziemne są nadal w toku. To nie jest jeszcze koniec pracy.

Obrazek
Obrazek

nurtuje mnie jednak zagadnienie, jakim jest równanie terenu. Wprawdzie robię to ładowaczem i jako tako wychodzi, ale znalazłem ostatnio urządzenie o wiele lepsze do takiej pracy. Problem w tym, że nie wiem, jak to się nazywa po polsku i ciężko je u nas znaleźć. Jest to "box blade"; taka skrzynka z zębami. Robotę wykonuje świetną, z resztą zobaczcie sami:
http://www.youtube.com/watch?v=LxuEDGSGOZA
Muszę sobie takie zrobić!!!! :D
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Traktorek ogrodowy

Post »

U nas takich nie widziałem, trzeba zrobić samemu albo zamówić u jakiegoś majstra złotej rączki. Polskiej nazwy też raczej nie ma.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”