Miernik pH

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Feliks G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 wrz 2006, o 16:20
Lokalizacja: Łódź

Miernik pH

Post »

Czy warto kupować i ewentualnie jaki miernik pH
Mam nieduży ogród-około 120m.kw. oraz, systematycznie, zakładam pryzmy kompostowe. Czy to uzasadnia posiadanie, takiego miernika? Może są, jkieś, inne sposoby ustalania kwasowości gleby?
Już szron na głowie już nie to zdrowie a w sercu
ciągle maj / Starsi Panowie dwaj /
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Miernik pH

Post »

Feliks G pisze:Czy warto kupować i ewentualnie jaki miernik pH
Mam nieduży ogród-około 120m.kw. oraz, systematycznie, zakładam pryzmy kompostowe. Czy to uzasadnia posiadanie, takiego miernika? Może są, jkieś, inne sposoby ustalania kwasowości gleby?
Można papierkiem wskaźnikowym pH (lakmusowym), ale nie warto :shock:
Bezbateryjny taki miernik kosztuje grosze (15- 30 PLN), nie warto szukać innych metod pomiaru. Posiadam i używam taki miernik chyba 15 lat jest niezawodny i niezastąpiony. Na każdym metrze kwadratowym możesz mieć różny współczynnik pH i nie wszystkie rośliny to przeżyją - wiem to z własnego doświadczenia.

Andrzej
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Feliks G
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 wrz 2006, o 16:20
Lokalizacja: Łódź

Post »

Erazm - przeczytałem, wszystkie wskazane materiały i skłaniam się do kupna kwaso mierza na płyn heliga. Z wypowiedzi, wielu użytkowników, wynika, że jest on trochę niewygodny w użyciu ale, pewniejszy w wynikach. Twoje stanowisko, wydae mi się niezbyt przychylne, tej metodzie. Pytam, ponieważ, biorę pod uwagę, ewentualny zakup kwasomierza indukcyjnego. Co o tym sądzisz? Pozdrawiam, tak w ogóle i z okazji Świąt Wielkanocnych.
Już szron na głowie już nie to zdrowie a w sercu
ciągle maj / Starsi Panowie dwaj /
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Poczekaj z kupnem na opinię Nemo56.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nie wiem jak działa miernik indukcyjny do pomiaru pH.
Miałam natomiast, miernik, który działał na zasadzie ogniwa elektrochemicznego. Jego wskazówka zawsze ustawiała się na 7. Był do niczego.
Niedawno kupiłam pH-metr płytkowy.
Rzeczywiście trochę niewygodne jest pobieranie próbek ziemi, ale wskazania są wystarczająco dokładne, jak na moje potrzeby, np. pomiar pH pod rododendronami.
Dokupiłam sam odczynnik, bo szybko "wyszedł" i mierzę dalej. :D
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja używam od ponad 10 lat (niezbyt często) kwasomierza indukcyjnego. Wskazuje mi prawidłowe pH w ramach przyzwoitości. Nie jest super dokładny ale taki odczyt mi wystarcza.
Dokładniejsze są płynne Heliga.
Muszę tu dodać g'woli przyzwoitości, że znajomy działkowiec używał podobny pHmetr jak mój i niestety miał złe odczyty.
Natomiast jeżeli chcesz mieć często sprawdzane pH i to dość dokładnie, to odżałuj większą gotówkę i kup taki jak pokazuje Janusz z PO.
Jeżeli nie miałeś nigdy do czynienia z pomiarem pH, to dla samej ciekawości jak to działa kup jednak płyn Heliga.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jakubie pytam z czystej ciekawości. Na jakiej zasadzie działa pH-metr indukcyjny?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

lila31 pisze:Jakubie pytam z czystej ciekawości. Na jakiej zasadzie działa pH-metr indukcyjny?
Nie wiem, nie dociekałem. A ja po prostu elektrodę wsuwam w glebę i po odczekaniu ok. 1 min.na skali wskaźnik wskazuje mi rodzaj gleby.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:Jakubie pytam z czystej ciekawości. Na jakiej zasadzie działa pH-metr indukcyjny?
Ja używam od dawna takiego testera:

Obrazek
Obrazek

Patrząc na jego budowę - dwie elektrody z różnych metali podłączone do miernika prądu stałego - czyli mierzy przepływ prądu między elektrodami (im bardziej kwaśna ziemia wskazówka bardziej się wychyla (wystarczy odpowiednia wyskalować i odczytać)

Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Andrzeju czyli ten miernik działa na zasadzie ogniwa elektrochemicznego. :D
To rozumiem, ale ciekawią mnie indukcyjne? Czy takie w ogóle istnieją?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja Paco mam obie elektrody na jednym pręcie oczywiście izolowane od siebie.
poniżej link, gdzie jest pokazany identyczny pehametr jak mój:
http://www.gardener.republika.pl/porady/badamyph.html
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

nemo56 pisze:Ja Paco mam obie elektrody na jednym pręcie oczywiście izolowane od siebie.
Z opisu tego urządzenia wynika, że metoda pomiaru jest taka sama jak w moim mierniku (dodanie wody destylowanej nie wpływa na zmianę kwasowości, gdyż nie są dodawane żadne sole lub metale zawarte wodzie), urządzenie to według mnie (nie dam za to głowy, bo musiałbym zobaczyć jego schemat ideowy), różni się od mojego nie metodą, ale sposobem pomiaru w moim jest to miernik analogowy, a w Twoim jakiś przetwornik zmieniający sygnał analogowy na cyfrowy widziany przez wyświetlacz i zasilacz. Ładniej on wygląda, ale musi mieć zasilanie.

Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”