Ocieplenie domku działkowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Kudlaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2013, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ocieplenie domku działkowego

Post »

Miłe Koleżanki i Koledzy,

jestem na etapie modernizacji domku działkowego i zastanawiam się nad ociepleniem.

Konstrukcja altanki jest szkieletowa - belki w ścianach 5x5 cm, z zewnątrz obite deskami boazeryjnymi (pióro, wpust). Od środka też będę obijał boazerią. W domku będzie kominek (lub piecyk), podłoga to deski sosnowe 28 mm, ocieplone od dołu 6 cm styropianu. Dach będzie ocieplony wełną.

Wracając do moich ścian, wolałbym watę, gdyż w porównaniu ze styropianem jest niepalna (kable elektryczne idą w ścianie - choć nie zakładam, że będą się nadmiernie grzały :-)) i chyba szczelniej można ją ułożyć.

Pytanie moje jest takie, czy dawać jakąś folię, jeśli tak to jaką i po której stronie, pamiętając, że zewnętrzna powłoka domku jest już zrobiona, przez co ciężko byłoby teraz folię wpychać od środka... Zastanawiam się, czy jeśli zostawię tylko tak jak jest tzn. deski zewnętrzne, szkielet z 5cm waty pomiędzy słupami i deski wewnętrzne, to czy będzie dobrze, czy nie. Patrząc na to co zastałem po poprzedniej właścicielce, w środku (pomiędzy zewnętrzną, a wewnętrzną obudową szkieletu) było sucho, ale nie było ocieplenia - waty, która lubi chwycić wilgoć...

Może macie jakieś doświadczenia? :-)

Piotrek
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Sam przerabiam podobny temat i mogę Ci powiedzieć że w domku który robię była wata na ścianach tylko przy samym dachu, robione to było przynajmniej 20 lat temu i żadnego problemu z wilgocią w wacie nie było pomimo tego, że folii nie było z żadnej strony. Jeśli woda nie idzie do wewnątrz szkieletu to też nie powinieneś mieć kłopotu. Domek mam wykonany w podobnej technologii. Pod tą boazerią masz jeszcze jakąś płytę, czy bezpośrednio do szkieletu jest zamocowana?
Kudlaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2013, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Dziękuję za pierwszą odpowiedź. Deski boazeryjne (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) montowane są bezpośrednio do szkieletu.
Awatar użytkownika
Andrzejbdg
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

To u mnie trochę inaczej bo konstrukcja z dwóch stron obłożona jest płytami i do tego na wierzchu mam takie ścinki z wałków, ale nie są one na pióro i wpust tylko przybite jedna nad drugą do konstrukcji. W każdym razie do wewnątrz woda nie przecieka i jest sucho, a o watę nie trzeba się martwić.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Witaj Piotrek,
czy udało ci się już zamontować w domku kominek?
Ja w tym roku ocieplałam wełną domek i deskowałam jak ty i właśnie chciałabym zrobić mały kominek w domku, żeby móc przyjechać sobie w zimę i posiedzieć w ciepełku w domku. Czy możesz podpowiedzieć jakieś rozwiązanie?
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Dzięki Arabellko,
czytałam już go wcześniej...w sumie mąż to nie chce już nic słyszeć o działce, bo ja ciągle to wymyślam nowe rzeczy do zrobienia...no ale takie cuś jak kominek to przecież on by nie robił ;:306 więc można projektować ;:306
Jestem ciekawa ile takie cacko z montażem kosztowałoby ....oj chyba w przyszłym roku pójdę z torbami ;:202 w planach podłączenie wody do domku, budowa szamba i wiele innych rzeczy kosztownych, a tu jeszcze sobie wymyśliłam ;:224
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Do Kudłatego: przy grubości docieplenia 5 cm szału nie będzie, ale to zawsze coś. Dojdzie jeszcze obustronna izolacja drewniana, która ma całkiem niezły współczynnik termoizolacyjny. Osobiście dodałbym srebrną folię jednostronną, taką jak na poddasza, pomiędzy wełną a wewnętrzną warstwą desek (ważne aby właściwą stroną przyklejać folię). Dla porównania, srebrna folia izoluje jak kilka cm wełny. Jest jeszcze możliwość zastosowania srebrnej folii zespolonej z folią bąbelkową, podobno współczynnik podobny jak przy 10 cm wełny. Jest trochę droższa, ale robisz to na lata. Nie bój się styropianu, bo co tu patrzeć na niepalność jak buda cała z drewna :D , A jak zaczyna się palić izolacja kabla elektrycznego, to poradzi już sobie ze wszystkim...
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

jeśli bedzie dostęp do elektryki to można wszystkie przewody powkładać w peszel elektryczny niepalny.trochę zabawy byłoby ale dla chcącecego nic trudnego.
Pozdrawiam Mateusz
Arek34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 gru 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ocieplenie domku działkowego

Post »

Taki domek można świetnie ocieplić pianką PUR natryskiwaną wprost na ścianę. Teraz izolacje natryskowe już nie są takie drogie jak kiedyś. Warstwa grubości 5 cm załatwia sprawę dobrego ocieplenia:) Link usunięto, pomid. możecie poczytać więcej o tej metodzie.

Niestety, link który zamieściłeś jest tu spamem,

proszę koniecznie zapoznać się z regulaminem forum, pomidorzanka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”