Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Szpadel już zamówiłam, zastanawiam się :roll: natomiast czy jest sens kupować jeszcze widły. Działka nie jest za duża więc może wystarczy tylko szpadel. W sumie to w tym roku czeka mnie najwięcej pracy (nawieźć ziemi ogrodowej ,przekopać itd) aby doprowadzić glebę do użyteczności, bo teraz na niej pewno nic nie wyrośnie. Nie wiem tylko czy później widły również będą do czegoś potrzebne, a szkoda mi wydawać pieniążki na coś co będzie mi służyło jeden sezon. Proszę o opinię doświadczonych w tym temacie bo ja jeszcze nie miałam do czynienia z tego typu pracami.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Witaj MAGNOLCIU, to widły ( amerykańskie) , a nie szpadel jest podstawowym narzędziem w ogrodzie, to widłami , głównie przekopuje się ziemię, szpadel jest też potrzebny w ogrodzie ( np; do skopania części trawnika pod warzywnik, kopania dołków), ale znacznie rzadziej jest używany niż widły. Trzecim narzędziem do uprawy ziemi ,z pewnością to grabie m,mocne metalowe grabie do wyrównywania ziemi po każdym kopaniu i przed urządzaniem grządek.
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Dziękuję bardzo TADEUSZU za uświadomienie mnie ;:14 w tak podstawowych, a dla innych pewno oczywistych, wątkach dotyczących zakładania ogrodu. Fajnie, że są ludzie, którzy służą pomocą tak licho uświadomionym działkowiczom jak ja. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Magnolciu, każdy kiedyś zaczynał więc nie przejmuj się swoim brakiem orientacji.
Miło jest radzić komuś, kto tych rad chce słuchać.
PS - ja też jestem fanką Fiskarsa :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Po połamaniu kilku drewnianych stylisk, pogięciu kilku szpadli, a nawet po kupieniu łomu (!) i kilofa (!) jestem wielką fanką wideł :) Nie tylko amerykańskich, ale też szerokozębnych wideł, jako znacznie lepszych przy uprawie ciężkiej, gliniastej ziemi, a już przy zwartej glinie łopata nie nadaje się do niczego! Nawet fiskarsa :P

A przy okazji, jeśłi rzeczywiście masz gliniastą ziemię, masz na przekopanie działki dość krótki okres między rozmarznięciem ziemi i mazianiem się, i przyklejaniem do narzędzi mokrej gliny, a wyschnięciem tejże w kamienną skałę nie-do-ruszenia. Uprawa gliny jest trudniejsza, fizycznie cięższa i wymaga pilnej obserwacji czyli utrafienia w punkt, kiedy można coś już i jeszcze z nią robić.

Ale glina ma też zalety. Mnóstwo roślin woli cięższą glebę i znacznie lepiej w niej rośnie, niż na piachach. I podlewać można rzadziej ;:108
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Gryfica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2012, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze/Mińsk Mazowiecki

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Czyli konkluzja jest taka, że jeśli szpadel to tylko Friskas? U mnie na działce poległy dwa. Taki z drewnianą rączką, pękła ta część metalowa, którą wbija się w ziemię. Następny był wzmacniany, cały metalowy - zgięła się rączka. Teraz znów z drewnianą rączką mam, jeszcze żyje, trzeszczy ale wciąż daje radę. Jednak chciałabym mieć coś solidnego. Ma być Friskas ergo prosty, tak?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Tak fiskars i długo nic. Choć ostatnio jak byłem na spotkaniu organizowanym przez Gardenę w Niemczech, pokazali łopatę "kobiecą" z 10 gwarancją modele oznaczone GARDENA Terraline? Softec?. Myślę, że warto zapoznać się z ofertą Gardeny. Choc przyznam się, że w tym roku kupiłem kilka zestawów narzędzi Fi ;:333 skarsa ErgoPlus ?, są nie tylko funkcjonalne ale tez ładne
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Fiskars oczywiście klasa sama w sobie, ale muszę powiedzieć, że w zeszłym sezonie nabyłem kilka narzędzi firmy Proline i jestem zadowolony. Solidnie wykonane i cena o połowę niższa niż fiskars. Także na początek można pomyśleć o takim zakupie.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

No to jestem po 3 tygodniach testów nowej linii Fiskars ErgoPlus ?. Jak zawsze kopie się rewelacyjnie, tnie wszytko co w ziemi. Ładnie wygląda.

Teraz to co mnie rozczarowało:

1. Farba brązowo-złota schodzi w zastraszającym tempie
2. Napisy nad guma starły się już w pierwszym dniu
3. Guma na trzonku zsuwa się w dół.
4. Rączka wykonana z przezroczystej gumy w kolorze pomarańczowym wyciera się i łuszczy.
5. Wszyscy pracownicy pracujący kopiący tym szpadlem mają obtartą lewą dłoń.

Moje osobiste podsumowanie, zdecydowanie, nie polecam linii ErgoPlus ?
Awatar użytkownika
Gryfica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2012, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze/Mińsk Mazowiecki

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Wielkie dzięki za cenną opinię, chyba wniosek taki, że lepiej pozostać przy linii Ergo, te udoskonalenia w linii ErgoPlus to taki pic na wodę, a różnica w cenie jest.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Czym w użytkowaniu różni się szpadel od wideł amerykańskich?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

Ogrodnik88 pisze:Czym w użytkowaniu różni się szpadel od wideł amerykańskich?
Generalnie szpadel i widły amerykańskie w ogrodnictwie służą do tego samego.
Są też subtelne różnice, które powstały na przestrzeni lat i ewaluowały.
O ile nad widłami nikt już nie pracuje by je usprawnić o tyle szpadle co kilka lat powoli
wprowadza się zmiany praktyczne i jakościowe.
Widły amerykańskie zupełnie się nie sprawdzą w ziemi z korzeniami w okolicy drzew.
Marnie też wygląda przekopywanie luźnej ziemi, a także takiej, w której są nie małe kamienie.
Można np. wykonać widłami aerację trawnika, czego nie zrobisz szpadlem.
Obecne szpadle, renomowanych firm, są samo ostrzące, bardzo trwałe, więc deklasują widły amerykańskie. Jednak są ich zwolennicy, preferujący klasyczny styl pracy
i za nic nie przekonają się do produktywniejszego sprzętu.
Dochodzi też wymiar finansowy, dobry szpadel to wydatek rzędu 100-250 zł lub nawet 900EU (Turbo Digger - szpadel ze wspomaganiem pneumatycznym),
widły amerykańskie to zaledwie 40-70zł. Dla emerytów, działkowiczów
to spora różnica w cenie, dlatego pomęczą się więcej i też widłami przekopią.

Historia szpadla:
Pierwsze szpadle występowały z częścią roboczą, wykonaną z drewna i drewnianego trzonka.
Pierwotnie służyły do spulchniania ziemi z czasem wynalezienia stali pojawiły się pierwsze szpadle
w formie zbliżonej do obecnych. Zakłada się,że szpadel pochodzi z Anglii lub Niemiec, choć bardziej do rozwoju szpadla przyczynili się Anglicy. Początkowo były całkowicie płaskie i zyskały dodatkową funkcję kopania, wcześniej było to przenoszenie i spulchnianie gleby. Rozwój szpadli nastąpił w XVII wieku kiedy to powstawały różne modele, kształty roboczej części, a wraz z rozwojem, różne przeznaczenie. Nastąpił tez przełom w funkcjonalności zastosowano zagięcie na górnej części, które umożliwiało docisk nogą. Takie rozwiązanie początkowo było wyśmiewane, nawet okrzyknięto to szpadlem damskim, prawdziwi mężczyźni takimi wynalazkami nie byli zainteresowani. Z czasem powstały coraz to wymyślniejsze, aż do dzisiejszych czasów przetrwały w formie XVII wiecznej. Oczywiście są dziś inne materiały, niska waga, ergonomiczny kształt, amortyzowane rękojeści, a nawet wspomaganie siłowe.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szpadel do pracy z ciężką ziemią

Post »

A odnośnie szpadli Fiskarsa to czym różni się seria Ergo(srebrna) od Comfort(czarna) ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”