Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Nie Brzoskwinko...inaczej. Wywóz kosztuje 120,00 zł niezależnie od ilości m3. Moja oczyszczalnia ma 2m3 i opróżniam ją ze szlamu raz na 5 lat.

Tak, 120l było zaraz po włożeniu rury, gdy wypompowali wczoraj wodę ze studni i w tym samym momencie sprawdzali. Sprawdzali, ale wiadomo, że wszystko było jeszcze pozapychane ( jest tu glina). Dziś rano już widziałam w studni lustro wody. Podniosła się do do 5m ! ( Studnia ma 19m). Czyli na dzień dzisiejszy mam 14m zapasu. Przekrój rury 160mm. Nie strasz mnie nawet..... ;:oj
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Taką nowa studnię wierconą trzeba rozpompowywać. Wrzucić pompę przynajmniej taką http://pompy.jack.pl/Pompa-zatapialna-D ... ,id,P02161 (studniarze powinni ją mieć) i niech pompuje wodę co najmniej 12 godzin - im dłużej bedzie się zwlekać z rozpompowaniem tym mogą (nie muszą, ale mogą - szczególnie jeśli są tam gliny/iły) być potem większe problemy. Złoże wokół filtra studni zamuli się i ciężko będzie potem wyrwać ił - wydajność będzie wówczas mała.
14 m rury fi 160 mm to tylko 280 l - np. przy podlewaniu ogrodu starczy na 5 min.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Mam ogromną nadzieję ,ze wydajność się zwiększy. Poza tym zrobimy chyba zbiornik na gromadzenie wody.
A co do pompy, którą mi przedstawiłeś w linku - czy moje iły nie zapchają ją? Końcówka studni to już skały wapienne. Ale ok 15m szło przez glinę (iły - piękna czerwona ,maślana...). Wnioskuję, ze tą pompę przedstawiłeś mi jako coś przejściowego - do "przepchania "studni, czy tak?
DarekRz pisze: 14 m rury fi 160 mm to tylko 280 l - np. przy podlewaniu ogrodu starczy na 5 min.
Przeprowadziliśmy próbę. Wypompowaliśmy studnię - zajęło to 22 min. Potem robiliśmy przerwy i znów całość wypompowywaliśmy. Zaznaczam ,że jest to pierwsze użycie pompy.Wyglądało to tak:
wypompowanie całej studni - 22 minuty
przerwa 20 min
wypompowanie - zajęło 9 min
przerwa 20 min
wypompowanie - trwoło 6 min
przerwa 20 mi
wypompowanie -trwało 6 min
przerwa 45 min
wypompowanie - 14 min
Pompa była ustawiona na 12 metrze. Czyli wypompowane za pierwszym razem było jakieś 8m.

Czy ktos mógłby wyciągnąć jakieś wnioski? :oops:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Pompa (a wlaściwie pompka), którą pokazałem to po prostu najtańsza pompka głębinowa - czyli zanurzalna o dużej wysokości podnoszenia. Zazwyczaj mają ją studniarze - właśnie do rozpompowywania nowych studni. Potem trzeba wstawić pompę docelową dobraną do wielkości zbiornika hydroforowego i wymaganej wydajności na punktach czerpalnych (szczególnie gdybyś chciała system nawadniający w ogrodzie zamontować trzeba dokladnie policzyć minimalną wydajność źródła wody).

Co do wniosków:
Najpierw o samej studni:
1) 15 m przez glinę - dobrze, że czerwoną i dobrze, że skończyła się po tych 15 m :)
2) cała studnia ma 19 m czyli ostatnie 4 m idzie w warstwie wodonośnej - źle, że to wapienie - woda może być twarda - trzeba zbadać), te 4 m powinny wyglądać tak - od dołu: ok. 1-1,5 m część rury podfiltrowa - jako osadnik. Następnie rura filtrowa ok. 2-2,5 m ponawiercana i owinięta siatką filtracyjną. Ponad częścią filtracyjną powinno być jeszcze min 0,5 m warstwy wodonośnej - tzn część filtracyjna nie może stykać się ani zachodzić do warstwy gliny.
3) docelowo pompa powinna być opuszczona tak aby pod pompą był ok. 1 m do części filtracyjnej rury, czyli dół pompy powinien znajdować się na 14,5 m.
4) taka studnia ma ok. 1 m2 powierzchni filtracyjnej na samej rurze osłonowej i dlatego, m. in. robi się rozpompowanie aby: po pierwsze uszczelnić rurę osłonową z góry - aby glina dokładnie ją oblepiła i nie przepuszczała wód podskórnych ; po drugie: oczyścić z iłow, gliny i drobnego kruszywa część zloża wodonośnego przy filtrze, przez co zwiększa się znacznie rzeczywista powierzchnia filtracyjna studni i rośnie wydajność.
Co do samej wydajności - ok 280 l w 14 min to znaczyże wydajność jest mniejsza niż 280l/14 min czyli poniżej 1200 l/h, dobrze, że rośnie w miarę rozpompowywania - tylko dobrze byłoby rozpompowywać dalej.
Szkoda, ze Pawel Woynowski nie może już Ci doradzić - On był specjalistą - ja znam się o tyle o ile.
Darek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Bardzo Ci dziękuję za wszelkie uwagi - są cenne :D Czyli wydajność rośnie?
Co do samej wydajności - ok 280 l w 14 min to znaczyże wydajność jest mniejsza niż 280l/14 min czyli poniżej 1200 l/h

Niestety nie 280l w 14minut, bo nie wiem do jakiej wysokości podniósł się słup wody przez te 45 min :( Napisałam tylko, że po opróżnieniu studni do 12m zrobiliśmy 45 minut przerwy. W tym czasie napłynęło tyle wody, że mogliśmy pompować do tego 12- stego metra przez 14 min.

Dziś zajrzałam do studni i znów jest pełna ( widzę lustro wody w rurze dosć wysoko). Studniarz zalecił nam umieścić pompę na 15m( Ty napisałeś 14,5m -czyli praktycznie to samo... :D ). Dziś rozmpomowywania część druga! Potem musimy zastanowić się jaką docelową pompę kupić... :roll:

A co do skał wapiennych - taka już uroda jury krakowsko-częstochowskiej :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

DarekRz pisze:źle, że to wapienie - woda może być twarda - trzeba zbadać
I to jest kwestia względna. Woda twarda jest bardziej wartościowa, bo zawiera wiele korzystnych jonów, jest bogata w składniki mówiąc najprościej. Za to jest gorsza do prania, mycia. Woda miękka jest jak deszczówka - dobra do prania, ale jałowa.

Ja mam w studni wodę twardą i zamierzam ją pozostawić w kuchni - dzieci mają zimną mineralną z kranu. :D Do łazienki puszczę wodociągową.
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

I dlatego warto oddać próbkę wody do badania fizykochemicznego co najmniej (bakteriologicznego to po pewnym czasie - jak gotowa już instalacja sie przepłucze) i wiedzieć ile i jakich jonów mamy w wodzie i czy nie jest ich np. za dużo aby pić wodę bez przegotowania.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Zgadzam, się, że można przebadać, choć osobiście nie widzę konieczności. Ludzie od wieków taką wodę pili. Jeśli na danym rejonie nie są typowe jakieś choroby u większej populacji to nie widzę problemu. A bakteriologicznie? Dziś sprawdzasz, a jutro masz syf, bo Ci coś napłynie. Pewności nie ma. I można się koszmarnie zapętlić w sprawdzanie.

Zakwestionowałam jedynie stwierdzenie, że jak woda twarda to źle. Owszem, źle, ale dla skarpetek. :;230
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

BRZOSKWINKA pisze:Zgadzam, się, że można przebadać, choć osobiście nie widzę konieczności. Ludzie od wieków taką wodę pili. Jeśli na danym rejonie nie są typowe jakieś choroby u większej populacji to nie widzę problemu. A bakteriologicznie? Dziś sprawdzasz, a jutro masz syf, bo Ci coś napłynie. Pewności nie ma. I można się koszmarnie zapętlić w sprawdzanie.

Zakwestionowałam jedynie stwierdzenie, że jak woda twarda to źle. Owszem, źle, ale dla skarpetek. :;230
Nie takie to proste niestety - woda o dużej i bardzo dużej zawartości jonów wapnia i magnezu to źle także dla urządzeń sanitarnych - zaworów z głowicą ceramiczną, złączek mosiężnych w instalacji, przeponowych naczyń hydroforowych i wzbiorczych, grzałek w bojlerach podgrzewających ciepłą wodę użytkową. Z pewnością natomiast zgodzę się z Toba, że woda zbyt miękka to źle dla organizmu człowieka :) I uwaga na filtry zmiękczające wodę spożywczą - nadmiar jonów sodu jest szkodliwy.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Ja tą studnie do użytku ogrodowego robiłam... Na razie - z tego co Darek mówi - nie mam nawet co do domu podłączać, bo wydajność za mała :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Pompuj, pompuj, wydajność na pewno wzrośnie :) Jak do podlewania ogródka to też warto zbadać wodę - bo może nie nadawać się do podlewania roślin kwaśnolubnych bez uzdatnienia. Sam mam taką sytuacje, że mam twardą wodę a glebę o pH 6,8-7,3, oczywicie pod rododendronami, azaliami i borówka amerykańską mam wymienioną na kwaśną, ale podlewam te rośliny deszczówką lub na 10 l wody ze studni daję łyżke płaską kwasku cytrynowego (kupionego na kg na allegro :wink: ) inaczej gleba uleglaby zasoleniu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jasne! Tak czy inaczej to z ciekawości i tak ją przebadam...
Niestety miałam 2 dni przerwy w pompowaniu. Dziś 15m wody opróżniłam w 20 min. Wydajność spadła? :cry: :cry: :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
MAKS123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2012, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Nie wierzcie w różdżkarza wziąłem jednego stwierdził woda jest na 20m skasował 300zł i pojechał. Ale dla pewności wziąłem drugiego wskazał zupełnie w innym miejscu 20m a tam gdzie ten pierwszy wskazał to ten drugi powiedział że tu to na 50m jest woda a nie na20m. Zgłupiałem ale trzymam się tego pierwszego wynająłem firmę profesjonalną przyjechali i stwierdzili że nie ma co słuchać różdżkarzy bo woda jest na pewnym poziomie i nikt nie jest wstanie stwierdzić na jakiej głębokości jest woda jedynie georadar. Chłopaki zaczęli wiercić i co okazało się że woda jest na 90m. Tragedja koszty niesamowite 27,000zł za odwiert + pompa 3000zł bo musi być taka przy takiej głębokości +reszta kable itp. Wierzyłem że różdżkarz się nie myli a na dodatek dwóch. ;:182
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”