Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Ale namieszałam.... :oops: Za dużo tych liczb podawałam Darku. Zatem krótkie posumowanie:
Pierwsze wypompowanie studni do 12m - 22 min
Ostatnie wypompowanie studni do 15m ( po 2 dniach przerwy i z ustawieniem pompy na głębokości prawidłowej w stosunku do całkowitej głębokości studni) - 20 min.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Nieźle cię wykasowali,mam wrażenie że trafiłeś na oszustów.Z tego co się orientuję,bo tyle płaciłem to koszt odwiertu to 150 zł za metr odwiertu.Chyba że mieszkasz w górach i tam gdy są skały biorą podwójnie.Za dobrą pompę oczywiście Grudfosa musisz zapłacić 3000 zł
marlowe27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2012, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

witam wszystkich
Jestem tutaj nowy, 30 lat mieszkania w bloku to zdecydowanie za dużo :)
Więc zaczynam rozglądać się za działką budowlaną.
Jednym z kryteriów wyboru to właśnie wodociąg czy własna studnia głębinowa....

Trochę się zdziwiłem, że większość proponuje w tym temacie i studnie i wodociąg, wtedy jest się niezależnym.
Bardzo dobrze, też tak bym chciał. ale jedno pytanie bo zaczynam sie interesować tematem działek i budowy domu i z tego co mi powiedziano to jeśli jest przy działce sieć wodociągowa to niemożna mieć studni... trzeba sie podłączyć do wodociągu.
Może źle coś zrozumiałem i ktoś mnie oświeci
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Marlowe27 witaj na forum , skąd jesteś, w jakich okolicach szukasz tej działki ( w mieście czy na wsi?) :D Ja kupiłam dom na wsi, i studnia już była, wodociągu nikt nie chce ze wsi, więc mam wodę ze studni.Poza tym odnoszę wrażenie że w tym kraju są przepisy dla miast, a dla wsi -może i są, ale kto je tam respektuje. :D
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

marlowe27 my mamy wykopaną studnię głębinową oraz mamy zrobiony projekt na przyłącz do sieci wodno-kanalizacyjnej, który jest już w trakcie realizacji. Jeżeli na działce którą kupisz jest już pociągnięty wodociąg, musisz wystąpić do Gminy o zgodę na wykopanie studni na własne potrzeby.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1871
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

A jak nie ma wodociągu to kopie sie bez powiadomienia gminy?
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

brzoskwinko jak nie ma wodociągu to w warunkach zabudowy masz określone, iż możesz wykopać studnie do głebokosci 30 metrów bez pozwolenia i zgłaszania Gminie, powyżej 30 metrów trzeba zgłosić do Gminy. Woda zazwyczaj jest na głębokości do 30 metrów, zatem nie ma potrzeby zgłaszania w Urzędzie.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1871
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

A ja żyłam w nieświadomości :;230
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Gosiu i Brzoskwinko - nie jest tak słodko. Bez pozwolenia wodno-prawnego można wykonać studnię o wydajności do 5 m3 na dobę. Odwiert nie może przekraczać 30 m bo inaczej trzeba opracowywać dokumentację górniczo-geologiczną i uzyskiwać dodatkowe pozwolenie. Studnię -a właściwie jej obudowę trzeba zgłosić (zgłoszeniu podlegają roboty budowlane obudowy ujęć wód podziemnych - czyli np kręgi betonowe z pokrywą). Studnia powinna być zlokalizowana 10 m od budynku mieszkalnego, 7,5 m od granicy działki, 15 m od innej studni, 30 m od systemu rozsączania przydomowej oczyszczalni ścieków. Tyle prawo - rzeczywistość bywa różna - ludzie robią studnie bez żadnych zgłoszeń a nawet bez zastanowienia się nad lokalizacją - jak nikt nie doniesie jest dobrze - chyba, ze akurat okazuje sie, zę do naszej "nielegalnej" studni napływają ścieki z "nielegalnej" "oczyszczalni" przydomowej sąsiada - będącej najczęściej dziurawym szambem. ;:185
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1871
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Darek, to chyba nie do końca tak... może zależy od gminy?

Nasza studnia była wiercona bez zgłoszenia. Potem budowa domu, dokumentacje i z automatu na mapę nanieśli. Jest 2 m od sąsiada i 4 m od drogi. Jedyne źródło, więc robiliśmy gdzie się dało. Nikt w gminie się nie czepiał.
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Darku w naszym przypadku nie było trzeba zgłaszać wywiertu studni do 30 m., bo na to pozwalają warunki zabudowy. Przegryźlismy to w Urzędzie, więc co urząd to inna praktyka. Studnia nie ma kręgów betonowych tylko rurę pcv na całej długości. W przypadku doprowadzania na własną rękę wody i kanalizacji z sieci miejsckiej, własnie takie dokumenty były potrzebne: geodeta, projekt i pozwolenie. Mamy studnię z kręgami betonowymi z sieci miejskiej i to wszystko jest na zgłoszeniu robót i lokalizację trzeba było projektować wg ustawy.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
DarekRz

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

No bo piszę przecież, że zgłoszeniu podlega nie sama studnia - ale jej obudowa. Czyli jak to jest odwiert bez kręgów to nie ma potrzeby zgłaszania. Gosiu - decyzja o warunkach zabudowy wydana jest pewnie nie na samą studnię, ale na dom a studnia jest jako indywidualne źródło zaopatrzenia w wodę. Jeśli studnia jest w warunkach to powinna znaleźć się na projekcie zagospodarowania domu w momencie uzyskiwania pozwolenia na jego budowę.
O tym, że zgłoszeniu podlega obudowa ujęć wód podziemnych mówi Ustawa - Prawo budowlane, o odległościach studni od granic, domu, rozsączania itp. Rozporządzenie Min. Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozdzial 6 - Studnie, paragr. 31, pkt. 1 - z tym, że do granicy działki - 5 m a nie jak podałem 7,5 m - tyle - czyli 7,5 m to odległość studni do rowy przydrożnego). To są przepisy prawa obowiązujące w każdej gminie. Zgłoszeń obecnie nie robi się do gminy - ale do Starostwa Powiatowego lub do Urzędu Miasta - jeśli miasto jest jednocześnie powiatem grodzkim (czyli ma prezydenta a nie burmistrza).
Brzoskwinko - wasza studnia zrobiona była przed budową domu - po jego wybudowaniu geodeta ją po prostu zainwentaryzował jako istniejącą (czy przypadkiem w projekcie domu nie było podane, że zaopatrzenie w wodę z istniejącej studni?) Studni istniejących nikt nie rusza, więc nikt nie czepiał się do odległości - zresztą, myślę, że gdyby sąsiad złożył donos do nadzoru budowlanego skarżąc się, że wybudowaliście nową studnię zbyt blisko jego działki - mielibyście kłopot.
Prawda jest taka, ze nadzór budowlany takich drobnych spraw jak studnie z urzędu nie ściga - potrzebny jest donos - wtedy muszą zareagować. Gminom też nie zależy, bo podatku od studni nie ma - co innego jakieś budynki gospodarcze, czy rekreacyjne - te ścigają nawet za pomocą satelit :wink: :D

Ogólnie radzę zapoznawać się z przepisami i przynajmniej zastanowić się, czy przypadkiem nie mają sensu. Bo np.: dwie studnie obok siebie zabierają sobie nawzajem wodę i powodują znaczne obniżenie wód gruntowych na dużym obszarze (lej depresji) co może powodować nie tylko zapowietrzanie się pomp i suchobieg ale także np. wysychanie drzew i krzewów. Studnia zbyt blisko fundamentów domu może powodować wymywanie gruntu spod lawy fundamentowej, rozluźnianie go i w efekcie tąpnięcie części budynku (to oczywiście już skrajny przykład, ale rysy na ścianach też fajne nie są). O odległości od przewodów rozsączających ścieki to chyba nie muszę tłumaczyć.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1871
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

DarekRz pisze:Brzoskwinko - wasza studnia zrobiona była przed budową domu - po jego wybudowaniu geodeta ją po prostu zainwentaryzował jako istniejącą (czy przypadkiem w projekcie domu nie było podane, że zaopatrzenie w wodę z istniejącej studni?)
Tak u nas było. (ściśle rury + 3 kręgi)
DarekRz pisze:dwie studnie obok siebie zabierają sobie nawzajem wodę i powodują znaczne obniżenie wód gruntowych na dużym obszarze (lej depresji) co może powodować nie tylko zapowietrzanie się pomp i suchobieg ale także np. wysychanie drzew i krzewów.
z tym nie do końca się zgodzę, gdyż wszystko zalezy od źródła wody. My od lat mamy z sąsiadem studnie obok - jakieś 4m odległości. I ciekawe, wpierw była u nas robiona na ok. 18m. Stanęli na głazie, którego nie udało im się rozbić. Po sąsiedzku wiercili, jakieś 7 od naszej. Była woda na 12-14m, ale stwierdzili, że pójdą głębiej tak jak u nas (ta sama ekipa) i doszli do 25 - wody brak. W końcu robili drugi odwiert, ten 4m od naszej, i woda była na 14m. Wygląda to tak jakby zupełnie inne jeziorko było. A może być tak, bo u nas poniżej metra gleba nieprzepuszczalna - glina z iłem. Jak nasze kręgi wkopywali to zalewali wodą i następnego dnia (w wodzie) mogli wygrzebać kolejne 50cm. I tak co dzień aż wpuścili 3 kręgi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”