Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Nikt takiego zgłoszenia nie robi.

A na jakiej głębokości była woda u sąsiadów ? To się jako pierwsze sprawdza.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Też miałem podobne przeboje z różdżkarzem. Wskazał 2 miejsca, oba chybione studnie na 30 m. Po czym sam wskazałem miejsce, które akurat pasowało do czerpni powietrza. I mam ;:138
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Wieciłeś 3x ? ;:oj
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

TAk 3 razy! ;:223 ;:145
Za trzecim razem wziąłem firmę, która nie korzysta z usług różdżkarza. I wierci głębiej niż ten poprzedni. Woda była metr poniżej maksymalnego zasięgu dwóch poprzednich.
Od tamtej pory głoszę, że różdżkarz wskazuje bezbłędnie wodę, gdy jest ona również wszędzie naokoło.
A ulubione przez tę profesję tzw żyły wodne, skrzyżowania dwóch cieków itp są w ogóle nieznane geologii.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
kasia28x
100p
100p
Posty: 150
Od: 26 sty 2013, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Czy do studni głębinowej potrzebne są kręgi betonowe?
Jak wygląda "konstrukcja" takiej studni?
Chciałabym w tym roku wykopać studnię na działce i zastanawiam się jak się do tego zabrać. Czy firmy kopiące robią po prostu dziurę w ziemi i tyle, czy można liczyć na coś więcej?
Wszystko jest trudne...zanim stanie się proste
Pozdrawiam, Kasia
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

NOTO pisze:Nikt takiego zgłoszenia nie robi.

A na jakiej głębokości była woda u sąsiadów ? To się jako pierwsze sprawdza.
A powinien. Wszystko jest o.k. do czasu, aż np. sąsiad skojarzy że miał wodę w studni, a potem nagle nie ma..... a za płotem coś wiercili.

To tak jak z wycięciem drzewa.

Prawo Geologiczne i Górnicze ustawa z 9 VI 2011, obowiązuje od stycznia 2012r.
Nowego prawa nie stosuje się do ,,wykonywania wkopów oraz odwiertów wiertniczych do głębokości 30m w celu wykorzystania ciepła ziemi poza obszarami górniczymi"

Aby przystąpić do głębszych niż 30m odwiertów potrzebny jest projekt robót geologicznych sporządzony przez uprawnionego geologa (kat. IV lub V) który podlega zgłoszeniu staroście (nie zatwierdzeniu). Jeśli w przeciągu 30dni starosta nie zgłosi w drodze decyzji sprzeciwu można przystąpić do wykonywania robót geologicznych. Po wykonaniu odwiertów należy złożyć w starostwie dokumentację (do 6miesięcy po zakończeniu robót)

Karze grzywny podlega wykonawca robót geologicznych.

Z kolei, według ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.) do wykonania studni wierconej jest konieczne:
- opracowanie projektu odwiertu studni,
- zatwierdzenie projektu przez wojewodę (decyzja),
- wykonanie odwiertu studni,
- opracowanie wynikowej dokumentacji hydrogeologicznej odwierconej studni,
- zatwierdzenie dokumentacji przez właściwy organ administracji geologicznej (decyzja) oraz zarejestrowanie studni, czyli otrzymanie dla niej karty rejestracyjnej.

Dodatkowo - załączam opinię prawną.
Czym innym jest natomiast możliwość korzystania ze studni w ramach zwykłego korzystania z wód, na co nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne. Zatem, właściciel gruntu może bez pozwolenia wodnoprawnego korzystać z wód znajdujących się na jego posesji, jeśli pobór wody nie przekracza 5 m3/dobę, a wydajność pomp czerpiących wodę ze studni nie jest większa niż 0,5 m3/h. Natomiast głębokość studni wierconej ? rozumiana jako głębokość odwiertu, a nie głębokość zwierciadła wody ? nie może przekroczyć 30 m. Mamy do czynienia wtedy z tak zwanym zwykłym korzystaniem z wody.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

A myślałem,że w Polsce będzie jak w Ameryce, że gmina ma obowiązek bezpłatnie dostarczyć wodę do celów socjalnych.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

kasia28x pisze:Czy do studni głębinowej potrzebne są kręgi betonowe?
Jak wygląda "konstrukcja" takiej studni?
Chciałabym w tym roku wykopać studnię na działce i zastanawiam się jak się do tego zabrać. Czy firmy kopiące robią po prostu dziurę w ziemi i tyle, czy można liczyć na coś więcej?
Nie są niezbędne. Z kręgów robi się studnię kopaną głównie (ręcznie).
Głebinowa powstaje poprzez wiercenie w ziemi "dziurki" o średnicy około 15 cm. Zamiast kręgów stosuje się wtedy rury plastikowe z filtrem na dole ?
Wiesz na jakiej głebokości mają wodę sąsiedzi ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
kasia28x
100p
100p
Posty: 150
Od: 26 sty 2013, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Noto, dziękuję za odpowiedź. A w te rury mam się sama zaopatrzyć, czy studniarze je mają i montują?
Wodę to raczej będziemy mieli głęboko, podpytywani sąsiedzi mają ją w okolicach 60m. Działka jest rekreacyjna, jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie w tym temacie.
Wszystko jest trudne...zanim stanie się proste
Pozdrawiam, Kasia
Teodorek12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lut 2016, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Studnia głębinowa, Wielki problem ! ! !

Post »

Tydzień temu została wykopana studnia głębinowa na głębokość 45m. Na wieczór została spuszczona pompa naokoło 20m. Woda leciała całą noc i pół dnia. Dziś chciałem także wypompować wodę, a co się okazało?! W studni nie ma wody! Poleciało około 40l białej wody jak mleko. Potem poczeka się z godzinę i także poleci parę litrów białej wody. Jaka jest przyczyna? Dodam że tydzień temu woda była bardzo ładna i przezroczysta.

Wiecie coś na ten temat, liczę na szybką odpowiedź :) Pozdrawiam.
oscar25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2017, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jeżeli ktoś ma działkę rekraacyjną polecam studnie hydroforową, mniejsze koszta wykonania a woda zazwyczaj dobra.Do mnie jak przyjechał studniasz odradził mi wiercenie głębinówki i zaproponował coś takiego,koszt coś koło 1800zł ze wszystkim. Jak by co podaje numer do Pana zmoderowano - nie podajemy w postach danych kontaktowych/mod.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

No cóż, Teodorku. Po półtora dnia pompowania powstał lej depresyjny. Widocznie wydajność złoża nie jest nadzwyczajna. Napływająca z dalszych okolic woda rozmywa białe iły. Studnia głębinowa ma niewielka pojemność, więc nie ma co liczyć na gromadzenie się wody w studni; musisz poczekać aż wypełni się lej. A tak w ogóle...Jaki sens ma robienie 45-metrowej studni, i zapuszczanie pompy na 20 m?? ;:202
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Oskar...Czy dobrze rozumiem? Studnia z hydroforem ma sens, gdy poziom wód gruntowych jest powyżej 10,11 metrów. Poniżej już musi być głębinowa, bo trzeba spuścić pompę w złoże. Jeśli masz płytko wodę, to istotnie głębinówka jest marnowaniem pieniędzy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”