Tunel jaki kupić

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Tunel

Post »

Damroka, adi5 - Wasze wyjaśnienia mi bardzo pomogły i teraz śpieszę wyłożyć grosikowi

Obrazek

na rys.1 jest płachta folii. Przód i tył robisz zakładki i zgrzewasz tak by powstały kanały (na żółto). Przeciągasz sznurki.

na rys.2 masz założone na stelaż. Folia jest dłuższa niż długość tunelu. Gdy sznurki nieco sciągniesz i przywiążesz w punktach a i b to folia nieco sie pomarszczy jak ściągnięty kaptur.

Oczywiście przed tym musi byc juz gotowy przód i tył namiotu.

Zrozumiałam! :heja
Awatar użytkownika
Damroka
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 cze 2009, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Tunel

Post »

Brawo Asiu ;:138 ja niestety nie umiałam tego narysować, a tak wszystko już jest jasne :)
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Tunel

Post »

Przynajmniej przysłużę sie potomnym. ;:100
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Tunel

Post »

Ja opiszę Ci Asiu jak ja to robię. Masz już inne przykłady i rysunki, zdjęcia, może mój opis też Ci w czymś pomoże.
Folie kupuję 30cm dłuższą od tunelu mój tunel ma 770 cm długości więc kupuję 8 m. Na każdym końcu kładę sznurek zawijam folie i zgrzewam żelazkiem tworząc taką zakładkę jak w kapturze. Zakładki mają około 5cm szerokości. Wzdłuż stelażu tunelu kopię rowki na szerokość sztychówki, i na głębokość 30cm, Folię nakładam na stelaż, tak żeby zgrzewy od zakładek znalazły się pod spodem, z jednej strony folię wkładam w wykopanym rowku z foli tworzę zakładkę w którą wkładam kilkoma kamieni, mogą być cegły, jakaś belka, to co jest pod ręką, w drugim rowku folię naciągam, tworząc zakładkę w którą wsypuję ziemię, z początku punktowo. wracam na pierwszą stronę poprawiam naciągnięcie foli usuwając kamienie, a wsypując ziemię, z początku też punktowo, żeby można było poprawić naciągnięcie. Wspomnę, że folię należy naciągać przy bezwietrznej i słonecznej pogodzie. Mamy wstępnie naciągniętą folię, po chwili w tunelu powinno zrobić się gorąco, a folia na pewno się rozciągnie, wtedy trzeba poprawić naciąg foli i zasypać całkowicie rowki z folią. Jeżeli chodzi o szczyty i te nieszczęsne sznurki, mamy zrobione zakładki wzdłuż tunelu rozcinam zakładkę ze sznurkiem w miejscu złożenia, przez rozcięcie wyciągam sznurek, kopię w narożnikach od strony szczytów dziury na ok 0,5 m przywiązuję końce sznurków do wcześniej przygotowanych haczyków wykonanych z pręta drutu najlepiej ocynkowanego o średnicy 8 mm, i wbijając haczyki w dołki naciągam zakładkę zachodzącą na szczycie. Bardziej łopatologicznie nie potrafię :lol:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Tunel

Post »

Jest łopatologicznie. ;:108 Super, na pewno do tego wrócę gdy będe foliować. :uszy
W poniedziałek okaże się czy będę miała kasę na stelaż. Oby!

A potem byle do wiosny. Tam gdzie ma być foliak rosną mini sadzonki poziomek (taka szkółka), które w tej sytuacji muszą jak najszybciej trafić w docelowe miejsce. Planowałam w maju, a teraz okazuje się, że do kwietnia trzeba się ze wszystkim uwinąć. No zobaczymy...
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Tunel

Post »

Jeśli mógłbym coś wtrącić do wątku mocowania folii to jeśli ktoś ma zbędne kilka złotych polecam zainwestować sobie w trzyczęściowe listwy aluminiowe do mocowania folii. 1 mb takiej listwy kosztuje około 10 zł brutto, a wygoda z zakładaniem jest olbrzymia. Nie trzeba żadnych sznurków, zgrzewania folii i innej zabawy która często pewnie wkurza i irytuje. Poniżej wrzucę link do aukcji allegro z takimi właśnie listwami. Jest to nieco kosztowne, ale naprawdę polecam.
Pozdrawiam Paweł
Niemożliwe to jest tylko zapłacić kartą w Biedronce;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel

Post »

Właśnie , też takie kupuję, wygoda i trwałe mocne połączenie, można także nimi łączyć dwie folie.
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Tunel

Post »

W nowoczesnych konstrukcjach łączy się nimi nawet 4 warstwy folii w obiektach z pompowaną folią. Jednorazowy koszt, a wygoda na lata. Trzeba jednak pamiętać, że po 10 latach użytkowania należy wymienić elementy gumowe które pod wpływem UV mogą się degradować i nie spełniać zadanych funkcji.
Pozdrawiam Paweł
Niemożliwe to jest tylko zapłacić kartą w Biedronce;)
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Tunel

Post »

Brzoskwinka jesteś niesamowita!!! Teraz nie da się tego nie pojąć. Chociaż nadal zastanawiam się jak ja sobie z tym wszystkim poradzę ;). Ale jedno już postanowione - będzie tunel!!!
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Tunel

Post »

Ja to nawet nie myślę jak sobie poradzę. Zacznę i zobaczymy. Samo jakoś pójdzie. ;:191

Powiedzcie mi, jak sie prowadzi pomidory i ogórki przy sznurkach... sznurek, u góry, przywiązuje sie do konstrukcji. A dół? :roll:
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Tunel

Post »

A na dole przywiązuje się do łodygi zaraz nad ziemią. Ale nie należy zbyt mocnego wiązania robić gdyż łodyga w trakcie wzrostu będzie zwiększać swoją średnicę. A następnie zraz ze wzrostem roślin okręcamy sznurek wokół łodygi zwracając uwagę, aby omijać międzywęźla w których są grona. W tych miejscach sznurek powinien być z drugiej strony łodygi.
Pozdrawiam Paweł
Niemożliwe to jest tylko zapłacić kartą w Biedronce;)
Awatar użytkownika
Damroka
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 cze 2009, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Tunel

Post »

Comcia, Brzoskwinka, Grosik :) dziewczyny, nie bójcie się, na pewno sobie poradzicie :D
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Tunel

Post »

Do prowadzenia pomidora w pionie przy sznurku można również stosować specjalne klipsy
zobacz tu
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”