Dom z poddaszem czy bez?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
gosia m.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 15 sie 2006, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Dom z poddaszem czy bez?

Post »

Witam - zastanawiam się właśnie nad dwoma wariantami domów: parterowym i z poddaszem. Jestem za tym pierwszym ale ciekawa jestem Waszego zdania. Jak myslicie? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam gosia m.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Gosiu wszystko ma swoje plusy i minusy :D
Nie wiem ile masz lat?
Ja gdybym teraz miała zacząć budowę domu to na pewno
myślałabym o jego funkcjonalności :D
Nie mam już '18' lat więc mój wybór padłby
na dom parterowy.
Nie trzeba chodzić po schodach :D
ale za to zajmuje więcej miejsca na działce.
Piętrowy też ma swoje zalety,
np. piękny taras z którego można podziwiać krajobraz.
Trzeba rozsądnie podejść do tematu,
bo domu nie buduje się na rok
tylko na lata.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Na górze można zainstalować pokoje sypialne dla gości, jak się pojawi cała (!) rodzinka, to jest ich gdzie położyć na noc :) Ale najważniejsze jest to, w jakim celu chcesz budować dom. Czy całoroczny, czy tylko na lato, czy masz dużą rodzinę, czy masz duży teren, czy musisz go oszczędzać, jak jest ukształtowany, no i czy masz kasę :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Mieliśmy ten sam dylemat. Ja chciałam parter , mąż poddasze. Koszty są porównywalne. Wybraliśmy parterowy z poddaszem. Schody są duże, wygodne, sypialnie na poddaszu. Miałam tylko jeden warunek jak najmniej okien połaciowych, bo ich nie cierpię. Mamy dach z wykuszami , gdzie są "normalne okna i małe skosy. Nasz dom ma prawie 180 m z garażem, przy tej wielkości poddasze sprawdza się znakomicie. Przy mniejszych domach trzeba się zastanowić czy warto zabierać przestrzeń na schody i komunikację. Wielkość działki też jest bardzo ważna, u nas ma 12 arów nie wiele jak na dom parterowy. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. W obu przypadkach najważniejszy jest projekt. W domach parterowych często środkowa część domu jest słabo doświetlona, są wąskie korytarze jak w labiryncie, często maja bryłę rozczłonkowaną, gdzie są duże straty ciepła, lub wręcz przeciwnie uboga barakową. W domach z poddaszem duże skosy na poddaszu, okna połaciowe , niewygodne schody typu młynarskie itp. Warto zobaczyć u znajomych albo u obcych dom taki jaki nam się podoba, bryła , wielkość, styl i poszukać podobnego w katalogu. My nie mamy piwnicy, więc szukałam domu z zapleczem gospodarczym, pralnia , spiżarnia itp. Każda rodzina jest inna, na innym etapie życia trzeba wszystko dokładnie przemyśleć. Teraz kupiłabym dużą działkę tak z 70-80 arów pod miastem i wybudowałabym rancho :) Początkowo myślałam ,że 12 arów to duża działka, dziś jest mi za ciasno i nie wiedziałam że pokocham ogrody :)
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

mora1 pisze: Początkowo myślałam ,że 12 arów to duża działka, dziś jest mi za ciasno i nie wiedziałam że pokocham ogrody :)
Moniko to może wszystko jeszcze przed Tobą :D :D :D
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Może :D :D :D
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
gosia m.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 15 sie 2006, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam - rzeczywiście na etapie stanu surowego koszty są porównywalne - nieco na niekorzyść przechodzą dla domu parterowego. Ale są to niewielkie różnice. Zastanawiam się natomiast czy koszt wykończenia domu parterowego nie jest o wiele niższy niż domu z poddaszem, gdzie zazwyczaj są dwie łazienki, klatka schodowa itp. No i oczywiście koszt późniejszego utrzymania domu. Działka ma 12 arów - wymiar działki 30 x 40 m, lekko pochyła. dziękuję za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

Koszt wykończenia może i jest większy, a nawet na pewno ale...parterowy ma droższe fundamenty, instalacje porównywalne, strop nad parterem często jest drewniany a drewno nie jest tanie, do ocieplenie zużywa się porównywalne ilości wełny mineralnej, droższy dach bo większy. Polecam murator forum, ale pewnie już tam dotarłaś jak każdy budujący :) tam takich tematów są setki . Działkę masz bardzo kształtną, lekkie pochyłości podwyższają koszt o zasypanie fundamentów do podłogi na gruncie, jak nie ma piwnicy i niwelację terenu.
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Jeszcze rok temu stawiałabym ewidentnie na parterowy, ale moi znajomi właśnie taki wybudowali i strasznie im brakuje jakiegoś pomieszczenia dla gości. Dobrze jest mieć, choć dwa malutkie pokoiki na górze. Chyba wybrałabym zatem z poddaszem, choć wybór nadal nie byłby taki 100%-wo mnie przekonywujący. :?
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Ja wybrałam z poddaszem, ale nie wiem czy najlepszy wybór.
Na plus były skosy, których nigdy nie miałam, góra to tylko sypialnie i łazienka, nikt sie tam nie będzie pałetał - cisza i świety spokój.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
ogrodnik31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2007, o 21:33
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Ja mieszkam z rodzicami w tzw klocku :D
Wtajemniczeni wiedzą o jakim typie domu piszę :D
Rodzice na dole my na górze.
Gdybym miał pieniądze to na pewno wybudowałbym dom parterowy.
Witam Paweł
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

może parterowy z poddaszem użytkowym, ale raczej o charakterze gospodarczym, bo nie wiem, czy w podeszłym wieku, ktoś lubi wspinać się do sypialni po schodach. Kwestia tylko rozplanowania pomieszczeń w części parterowej. Koszt niższy niż z typowym poddaszem, bo ono jest mniej ocieplone, właściwie to najbardziej strop wtedy jest ocieplony.
Moc serdecznych pozdrowień
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A ja popieram dom z pietrem (albo poddasze z wysoką ścianą kolanową) .
:) :) Jeśli porównuje się budowę domu parterowego to jest znacznie droższy. (fundamenty, dachówka właściwie cały dach:ocieplina, drewno). Wylanie stropu w domu z piętrem to nie są koszty porównywalne z fundamentami i dachem. Tak mówią mądrzy.
Po drugie piętro jest super, kiedy ktoś przychodzi do męża, a ja nie mam ochoty brać udział w dyskusji i posiedzeniach, mogę swobodnie poruszać się w pidżamie na pięterku. czego nie mogłabym, mając jeden poziom.
Widoki z piętra są sympatyczne.
Dom na działce zajmuje mniej miejsca.
Taniej wychodzi ogrzewanie domu piętrowego ( z poddaszem) niż parterowego.
Aż wreszcie; w prawdziwym domu muszą być schody. Na prawdę. Chociażby parę. Ale tak jak ktoś tu pisał jeśli dom jest mały ...to wtedy pewnie lepiej parterowy. Ale jeśli dom ma 200m to z pewnością sprawdza się lepiej piętrowy.
Oczywiście są wyjątki, jeśli ktoś ma problemy z chodzeniem to z pewnością dom powinien być parterowy.
Więc wszystko zależy od upodobań. Ja, dziś, cenię domy z poddaszem. Ale może kiedyś zmienię zdanie :wink:
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”