Hamak -jak zrobić i inne dyskusje

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Wielkie , wielkie dzięki !!! Rozwiałeś moje wszystkie wątpliwości. Mi tez bardziej przypadł do gustu taki brazylijski.
Zastanawiam się teraz tylko jaki rozstaw powinien być miedzy drzewami, bo mam takie co są dość blisko, ale i takie co rosną dalej od siebie.... nie wiem tylko czy nie zbyt daleko... Cóż... drzew nie przesadzę, czas się wziąć za szycie hamaka :heja :tan
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

aguskac, jeśli chodzi o rozstaw, to lepiej jak drzewa są dalej od siebie, niż by hamak miał być na styk.Większa odległość nawet powoduje moim zdaniem większy komfort, większy rozstaw w niczym nie przeszkadza, bo można sobie regulować na linach czy na łańcuchach.Nie wiem jak wykończysz swój hamak, bo są dwa sposoby, jeden sposób to zrobienie pętli na końcach hamaka, a drugi sposób to zawiązanie liny na końcu(oczywiście w taki sposób żeby lina była dobrze umocowana)i przywiązanie do drzewa.Jednak ten drugi sposób to bardziej się sprawdza w hamakach wojskowych, gdzie liczy się prostota w rozłożeniu hamaka.Osobiście to polecam ci zrobienie pętli na końcach hamaka, a następnie zaopatrzenie się w dwa mocne haki, tak żeby można było hamak szybko rozwiesić i szybko zwinąć.Zamontować te haki to możesz albo na łańcuchach, albo na linach, ewentualnie na jakiś pasach.Warto dodać że hamak nie powinien być mocno naprężony ani też zbyt słabo naprężony, ale to już musisz sama wyczuć.Oczywiście trzeba dać na drzewo jakąś gumową osłonę, tak żeby łańcuch czy lina nie kaleczyła drzewa(osobiście mam osłony z wycieraczek do nóg).Zresztą jak na fotkach widzisz, to też mam dość dużą odległość pomiędzy drzewami.
Wracając jeszcze do tych poprzeczek, to jedyna przewaga hamaka z poprzeczkami, jest taka że łatwiej się na hamaka z poprzeczkami wchodzi i łatwiej się z niego schodzi, innych zalet nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Dzięki za bardzo obszerne wyjaśnienia, jestem w hamakowym temacie zupełnie zielona, więc wszystkie Twoje wskazówki są dla mnie bardzo cenne. Jutro to może jeszcze nie... ale za kilka dni z pewnością się wezmę za szycie :)
Jeszcze raz dokładnie obejrzę sobie różne rozwiązania i Twoje fotki na pewno mi pomogą. Jak mi nie wyleci z głowy to jutro pomierzę jaki mam rozstaw między drzewami do dyspozycji :D

:wit

Ps.
Czy mi się tylko wydaje, czy ten hamak jest dłuższy na środku przez co dół jest niżej? A może to tylko efekt wyciągnięcia się tkaniny... A może liny są krótsze na bokach a ku środkowi dłuższe??
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Wydaje mi się że jest taki sam.Jutro pomierzę i ci dokładnie napiszę co i jak.I zobaczę jak to z tymi linami jest.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Ale Cię męczę :;230
Skoro Ci jednak wystarcza cierpliwości, to bardzo bym była wdzięczna. Spójrz na swoją 2 fotkę , wyraźnie widać jakby brzegi były wyżej niż środek...

Wszystko pomierzyłam :)
Tkanina ma wzdłuż pasów 2,30 :) a szeroka jest na 2,60m

Między drzewami mam :
- między jesionami, tam gdzie chciałam dać hamak - tylko 2,5m
- w sadzie od 5-8m między jabłoniami
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Witaj aguskac,nie męczysz mnie, cieszę się że mogę ci pomóc. Otóż ja też obejrzałem dokładnie swój hamak i sprawa jest prostsza niż myślałem.Otóż tkanina wszędzie ma takie same rozmiary.Natomiast sznury są przymocowane tylko na końcu hamaka, sam hamak to tylko tkanina i nic więcej.Zrobiłem parę fotek, żeby ci to dokładniej przybliżyć.

Obrazek

Obrazek

Wydaje mi się że z punktu widzenia sztuki krawieckiej to będzie to łatwe do wykonania.

Co do rozstawu to te 5 metrów będzie bardzo dobre, tylko dłuższe liny lub łańcuchy i zawieszone dość wysoko na drzewie.
Jak będziesz miała jeszcze jakieś pytania i będziesz potrzebowała jakiś fotek to wal śmiało.Niestety nie mam pojęcia o sztuce krawieckiej, więc w tym zakresie ci nie pomogę.Jedynie mogę co pomóc pomocą fotograficzną :D
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Dzięki :)
Ja też się uważnie przyglądałam i wiem, że nie będzie tak źle :) z tym szyciem. Bardzo mnie cieszy fakt, że tkanina jest zwykłym prostokątem to upraszcza sprawę. Wiem, że sznury zamocowane są w tych szlufkach , ale czy te na bokach mają tą samą długość co te po środku?
Czy każdy z tych 11- tu ( tyle udało mi się naliczyć ) podwójnych sznurów ma tą samą długość od tkaniny do supła
Obrazek
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Witaj aguskac,po przyjrzeniu się tym sznurom to stwierdzam że mają taką samą długość. .Zresztą zobacz sama:

Obrazek

Obrazek

Z tym że te sznury nie są osobno, tylko tworzą tą pętlę.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

No tak, są lekko skręcone , ale równe. Dziękuję Ci za wszystkie rady :tan

Teraz muszę policzyć ile mniej więcej tego sznura, bo trochę tego jest :shock: Może i koło 20m wyjść tak w przybliżeniu, bo każdy ok 0,5 m razy 2 ... jeśli 10-11 szt z jednej strony to wychodzi koło 20szt czyli 20m sznura ;:224 Popraw mnie jeśli się mylę...
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Według matematyki to by się zgadzało. Całe szczęście że sznurów w sklepach jest dostatek. Z tym że sznury znów grube być nie muszą, moje też są cienkie i nic na razie nie pęka.W końcu nie będą narażone na duże obciążenia, więc mogą być stosunkowo cienkie, oczywiście bez przesady :wink:
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Kupiłam śliczny sznurek :) Mam nadzieję, że równie mocny jak ładny :;230
Realizacja coraz bliżej...
Bartnik
100p
100p
Posty: 114
Od: 9 kwie 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Witaj, ostatnio przeglądałem pewne forum turystyczno-surwiwalowe i znalazłem ciekawe temat o hamaku.Może ci się przydać:
http://reconnet.pl/viewtopic.php?t=148& ... d8b9d039f0
Jest tam trochę fotek hamaków własnoręcznie robionych. Zauważ że oni inaczej rozwiązali problem wiązania hamaka.Mają tylko jeden sznurek.
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hamak -jak zrobić?

Post »

Kiedyś szukałam na allegro (w sezonie) i kosztowały swoje, a za jakiś czas z czystej ciekawości znowu przeglądałam i fajne chamaki kosztowały grosze (poza sezonem, podczas zaawansowanej zimy), także... można wyszperać, tylko niekoniecznie teraz.

Hamaki brazylijskie moim zdaniem też są najlepsze
- zupełnie inaczej leży się w hamaku o takim kształcie niż w "normalnym", raczej się nie wypadnie ;)

Fajne też są hamaki-fotele (na taras np.)

pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”