Impregnacja drewna

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Impregnacja drewna

Post »

Do impregnacji tylko ON, ewentualnie lekko wymieszany z farbą. Znacznie tańszy od wszelkiego rodzaju gotowych środków, a na parę lat zabezpiecza.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

No i zapach na działce wspaniały :lol: , a i pali się takie drewno dobrze... same zalety...
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Impregnacja drewna

Post »

Zapach? Hmm... co kilka lat konserwuję w ten sposób drewniane elementy na zewnątrz domu, nie zauważyłem nieprzyjemnego zapachu. Kiedyś paliłem jakieś stare deski nasączone czymś olejopodobnym, nie paliły się ani lepiej, ani gorzej niż nienapuszczone drewno.
Za 20 zł kupię tyle napędu, że wystarczy mi na konserwację i jeszcze zostaje do mycia rąk po lakierach, smarach, itp.
Jeżeli ktoś ma blisko dostępny olej opałowy, to wyjdzie jeszcze taniej.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 195
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Impregnacja drewna

Post »

Witam

Chcę zrobić tymczasowe ogrodzenie do nowo posadzonego lasu (sadzonki sosny i modrzewia).
Słupki będą drewniane, wkopane w ziemię. Jak myślicie ile wytrzymają lat jeśli wkopię i nie zaimpregnuję?
A jeśli mam impregnować to czym, żeby było w miarę niedrogo? Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Impregnacja drewna

Post »

Czytaj tu:
- Słupki drewniane okorowane jak zabezpieczać przed wkopaniem
- Deski tarasowe - spis gatunków drewna najlepszych na słupki ogrodzeniowe...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Magnolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Impregnacja drewna

Post »

A ja spotkałam się z pozytywnymi opiniami (w tym doświadczonych w tym temacie) na temat Altaxinu - impregnatu do drewna. Właśnie zakupiłam 10 l. takowego i zobaczymy jak i ile czasu będzie się prezentował na sztachetach.
hmf24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2016, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

Polecam do impregnacji naturalny preparat oparty na XV recepturze. Składa się ze smoły drzewnej, oleju lnianego i terpentyny balsamicznej. Można kupić taki gotowy lub zrobić samemu. Jak kto woli.
Polijka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 paź 2016, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

Jest jakiś skuteczny specyfik, który ochroniłby taras? Gdzieś w jakimś artykule wyczytałam o olejach do drewna, tylko nie wiem na ile był on rzetelny, a na ile sponsorowany przez producentów. We własnym zakresie natrafiłam na olej letonkinois gdzie zapewniają o wytrzymałości, nawet na jachtach, pokładach statków itp., więc pewnie i na tarasie też by się sprawdził. Używał ktoś może tego oleju i mógłby potwierdzić jego solidność?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

zamiast impregnować słupki - bo stoją one w najbardziej niekorzystnych warunkach (ziemia, wilgoć). - kupić słupki akacjowe - te nawet nie impregnowane stoją bardzo długo nawet 30 lat.
MlodySzkolkarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lis 2018, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

Witam. Kupiłem ostatnio żerdzie sosnowe po starej budowie no i były one pomalowane olejem przepalonym. A teraz bym chciał je zaimpregnować czymś normalnym. Czy wgl warto impregnować? Żerdzie będę używać do budowy tunelu foliowego.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Impregnacja drewna

Post »

Moim zdaniem nawet trzeba, dobrze byłoby mieć powłokę hydrofobową, fajne do tego są oleje tarasowe ( przerabiałem v33 i tikkurila - oba są fajne), nienarażone na deszcz takie oleje długo powinny wytrzymać.
Pozdrawiam,
Tomek
MlodySzkolkarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lis 2018, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Impregnacja drewna

Post »

A wgl jakiś impregnat będzie się trzymać takiego drewna potraktowanego olejem przepalonym ? Czy trzeba szlifować je aż do czystego ? A może tylko delikatnie papierem przetrzeć ?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Impregnacja drewna

Post »

Przepalony olej mógł wejść głęboko, "zużyła" się wierzchnia warstwa, ja bym spróbował na jakim testowym fragmencie nałożyć coś na bazie oleju, raczej się nie pogryzą a zabezpieczysz właśnie już nie chroniona zewnętrzna warstwę. Możesz i jakaś lakierobejce ale polecam jakaś malutka puszkę i test zrobić.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”