Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Krawężniki,obrzeża w ogrodzie

Post »

Witam :)

Wpadlam na pomysl aby wykorzystac drewniane bale z rozbiorki starego domu i zrobic z nich krawezniki do podjazdu i sciezek.
Zastanawiam sie tylko czym je zakonserwowac aby po dwoch latach drewno nie spruchnialo?
Czy ktos z was zna jakis dobry sposob?
Wiem ze doskonale sie sprawdzaja podklady kolejowe, ale nie mam zielonego pojecia czym one sa konserwowane, czy ktos wie?

Pozdrawiam serdecznie i licze na wasza pomoc :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Głównie smoła i ropa. :wink:
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

A wiesz w jakich proporcjach kolejnosci??? :wink:
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Dokładnie nie wiem ale w ropie to drewno pływa kilka dni i jest gotowe. Sam takie słupy robiłem na samej ropie. Śmierdzą 10m od nich :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Zużyty olej silnikowy z odrobiną oleju napędowego.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ZYGFRYD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 paź 2012, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Podkłady kolejowe są impregnowane ciśnieniowo.
Pomysł na przepracowany olej silnikowy + ropa jest dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
docent1773
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 paź 2012, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

apropos to ja polecam kupowanie albo raczej skupowanie starych podkładów kolejowych które wymieniają na betonowe. Są świetnie zaimpregnowane:) Można z nich i coś sobie zbudować, albo je użyć do opału. Palą się długo i są bardzo kaloryczne (jak na drewno).
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

kolego a wiesz dlaczego one są tak " kaloryczne" ładnie zachowane itp? Odpowiem Ci. Bo jest w nich kupę chemii. Może i to się fajnie pali ale dym z tego to nie jest zdrowotny. Był ten temat tu na forum przerabiany.
piotrkalisz
200p
200p
Posty: 236
Od: 8 paź 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: JURA - Sieraków k. Złotego Potoku

Re: Czym zakonserwowac krawezniki z drewna????

Post »

Kolega ma rację śmierdzą podkłady mocno ... też o krawężnikach z podkładów myślałem ale smród mnie odrzucił ... chyba że nie impergnowane .. o to tak
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Elo! :wit W tym roku chcę zrobić oddzielenie rabat z kwiatami od trawnika. W sumie dużo tego nie będzie, raptem w 4ech miejscach, ale ułatwiłoby to pracę przy trawniku. Pamiętam, że mieliśmy kiedyś cegły naokoło kopy piachu. Nie wytrzymały zbyt długo, zarosły różnościami i rozsypały się najzwyczajniej. Fajnie byłoby zrobić to z kostki granitowej na podsypce, nic pewnie by jej nie ruszyło, ale obawiam się czy woda opadowa nie nabierze przez to jednego kierunku spływu no i kostka granitowa to jest jednak koszt i trzeba jakoś przywieźć mimo, że niewiele jej potrzeba. Skłaniam się do jednego z pomysłów z forum - zrobienie własnej wylewki wokół rabaty, oczywiście odpowiednio przygotowany rowek i na to jak jeszcze będzie mokra wtopić kamienie ozdobne. W wylewce planuję włożyć plastikowe rurki żeby były otwory na wodę opadową. Te plastikowe obrzeża w ogrodzie mi nie odpowiadają, deska po jakimś czasie też do wymiany, podkładów kolejowych z chemią nie chcę. Myślałam też o używanej dachówce karpiówce, mogłaby nieźle wyglądać, ale też obawiam się o jej trwałość no i jest dość cienka. Co wy o tym wszystkim sądzicie? ;:oj
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
Awatar użytkownika
gareden
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 lut 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

No właśnie, ja w sprawie tych plastikowych obrzeży typu eko-bord (powinno być eko-board, ale sprzedają to jakoś z niegramatycznym podpisem). Czy ktoś z Was stosował to cudo? Sąsiadka ostatnio kupiła tego kilkadziesiąt sztuk. Więc i ja się zastanawiam ;) Ach, ta motywacja sąsiedzka
Od świtu do zachodu jest tyle piękna, ile tylko sam go znajdziesz w dniu...
MamaMyszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 sie 2013, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Nazwa tych obrzeży jest jak najbardziej poprawna (board -ang.- to deska, a tu chodzi o bord jak w języku francuskim: krawędź, skraj, brzeg). Proszę wybaczyć małą dygresję, ale moja filologiczna dusza zmusza mnie do takich wynurzeń publicznie.. :)

Wracając do tematu powiem od siebie, że wygląda to na dobre rozwiązanie - w moim rodzinnym domu kostki są położone na zaprawie, i powoduje to pewien problem z dobrym nawodnieniem trawnika w pobliżu kostki. Niestety trawa jest tam nieco brzydsza, niż w pozostałej części ogrodu. Aby kostka była "prosto" zaprawa jest ułożona w kształcie /\ przez co bliżej kostki warstwa ziemi jest niezbyt gruba. To rozwiązanie, które przedstawiasz wygląda na niezły patent - woda swobodnie sobie przepływa, ziemia chłonie, chyba szybko się układa.. mam tylko wątpliwości co do trwałości takiego rozwiązania, bo to jednak tylko plastik.
katia2307
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sie 2013, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Witam chciałam się podzielić moimi doświadczeniami na temat obrzeży ogrodowych. Zakupiłam w tamtym roku i jestem z nich bardzo zadowolona. Mogę podjechać kosiarką. Na wiosnę zdemontowałam i ułożyłam inaczej. Firma w której zakupiłam daje gwarancję na obrzeża - także jakościowo jest ok. Jak ktoś będzie zainteresowany to podam namiary bo nie chcę wklejać linków które wyglądają na reklamy i ktoś je zaraz usunie.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”