Obrzeża,bordery,krawężniki w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Slawek31 pisze:Cześć no właśnie na wiosnę będę robił rabatę i zaczynam szukać inspiracji już teraz. Proszę o info gdzie mogę kupić dobre krawężniki.pozdrawiam sławek

W hurtowni? 8-) kupuj szare ponieważ barwione są słabsze przez ten barwnik
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Hejka, niestety moje plany dały w łeb, cement poszedł na inne cele, remont w domu trwał całe lato. Na przyszły rok mam już inny pomysł - kratka trawnikowa, jak się uda podzielona wzdłuż na pół. Myślę zrobić rowek naokoło rabaty, folia, na to kratka i w nią piach, jakiś kamyk plus odrobina cementu. No a tymczasem zimno już i ciemno. Pzdr
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

U mnie między trawą a rabatą z krzewami, która całkowicie jest obsypana korą granicę wyznacza wężyk z kostki brukowej. Rozmiar mniejszy. Pod kostkę nic nie sypałam, żadnego cementu też nie dałam po prostu wkopana kostka jest prosto w ziemię. Bardzo dobrze kosi się trawę, jeżdżąc po kostce wszystko skoszę a nie uszkodzę roślin na rabacie. Polecam
Obrazek
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

w moim odczuciu najładniejsze obrzeża to brak obrzeży. Wystarczy zakupić szpadel taki półokrągły i kilka razy do roku przelecieć ranty trawnika i wyregulować, a pod krzewami roślinami zostawic ładnie opieloną ziemię bądź też wysypać korę. tylko pod rabatą żeby było troszkę mniej ziemi, z czasem trawa jak się rozkrzewi i zadarni bedzie sama w sobie stanowiła oparcie dla kory. wiadomo jest to troszkę bardziej pracochłonne ale w moi odczuciu najpiękniejsze obrzeże. Wiadomo kostka czy podobne obrzeża sa praktyczne. Ogólnie nie poleca zadnych palisad plastikowych czy tym podobnych plastików ponieważ są one za lekkie i trawa czy też chwasty które wyrastają przewracają je, nie są stabilne...Moim zdanie ogród to miejsce naturalne i nie powinno się go szpecić żadnymi plastikowymi elementami. Ale to jest tylko moje skromne zdanie.
Pozdrawiam Mateusz
malek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Zgadzam się z przedmówcą w 100%. W swoim ogrodzie miałam już plastikowe obrzeża wkopywane w ziemię, kostkę granitową, drewniane palisady a teraz mam kanty tzw. angielskie. Wygląda to najlepiej, można szybko wykonać-przy odpowiednich narzędziach.
Ostatnie "niby " obrzeża wywaliłam w tym roku, hura :wink:
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
agnieszka__
500p
500p
Posty: 657
Od: 22 paź 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: słoneczne południe

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

Malek ,a czy mógłbys zrobic zdjecia ,bo nie wiem co masz na myśli pisząc angielskie czy to sama trawa przycieta ,czy coś innego. Ja tez szukam rozwiazań ,bo wiosną czeka mnie wymiana obrzeży .Moje stare to zwykłe betonowe zakupione razem z kostka ,niestety po ok 10 laty ząb czasu dał sie im we znaki. Na dzień dzisiejszy jestem przy kostce granitowej ,na pewno sie nie zlasuje :) zastanawiam się tylko dać cement czy tylko tak ułożyć. Dobrze ,że do wiosny jeszcze daleko to mam dużo czasu na myślenie :)
zielone jest piekne
pozdrawiam Agnieszka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 18&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

jeśli układać obrzeża to tylko na podsypce cement plus piasek. samo połozeniu w ziemi nie jest wskazane gdyż będzie zarastać trawą chwastami. A na podsypce bedzie to trwalsze rozwiązanie...
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
zielonaalesuper
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

W sumie granitu nic nie ruszy, więc to byłby dobry materiał, podsypkę popieram. Nawet jeden rząd wystarczy żeby kosiarka przejechała ładnie, a oddzieli od reszty. Pomyślę nad tym, ale już na wiosnę. Trzeba pomierzyć, zastanowić się które odcinki, wyliczyć no i przywieźć ją na miejsce. Chyba nie będzie mi dużo potrzebne więc to byłoby do zrobienia. Pozdrawiam :)
Love all, trust a few, do wrong to none. W.S.
malek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2011, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrzeża trawnikowe

Post »

awas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 mar 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.
Planuję utwardzić wjazd na działkę za pomocą plastikowej kratki trawnikowej, którą obsieję trawą. Oczywiści pod kratkę dam ok 25 cm kamienia i go ubiję mechanicznie. Chcę się Was poradzić czy pas tej kratki szerokości 2m wymaga stosowania jakichś krawężników lub obrzeży(to bardzo podraża inwestycję i jest więcej pracy). Może ktoś z forumowiczów zakładał już taką kratkę?
Wcześniej planowałem położenie 2 pasów z kratki(każdy pas pod jedno koło). Zaoszczędził bym wtedy na ilości kratki, ale wtedy chyba jeszcze bardziej wymagałoby to położenia krawężników.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czy są konieczne krawężniki do kratki trawnikowej?

Post »

Nie wymaga, tylko darń musi się solidnie ukorzenić.
awas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 mar 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy są konieczne krawężniki do kratki trawnikowej?

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. A jak zrobię dwa pasy pod każde z kół o szerokości 60 cm(tyle ma kratka trawnikowa, którą mam) to też wytrzyma pod ciężarem osobówki bez krawężników? Boje się żeby się kratka nie "rozjeżdżała" na boki.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czy są konieczne krawężniki do kratki trawnikowej?

Post »

Wytrzyma ale darń musi być solidnie ukorzeniona. Tak żeby nie dało się jej wyrwać (około 2 sezonów).
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”