Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

odświeżę wątek bo z braku zajęcia zacząłem produkcję (oczywiście na własne potrzeby) betonowych palików/rollborderów.Po wielu doświadczeniach te okazały się najtrwalsze...
Wykonałem dwie potrójne foremki a więc mogę zrobić 6 szt dziennie.Worek gotowego suchego betonu to koszt 10 zł..będzie z tego ok 30 palików czyli koszt jednego to 35 gr.i mam zajęcie na zimę... Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Józefie ciekawy i praktyczny pomysł. :D
Mnie osobiście podobają się właśnie betonowe które często z czasem porastają glonami i mchem ale dodaje to tylko im uroku.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Miałam w ogrodzie drewniane rollbordery ale niestety po trzech latach zaczęły próchnieć :?
Wymieniłam je tej jesieni na obrzeża z bardzo starej cegły rozbiórkowej.
Moim zdaniem stara cegła fajnie komponuje się w ogrodzie.

Obrazek
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Drewniane słupy telefoniczne ułożone na warstwie żwiru.Stan po pięciu latach od wykonania.

Obrazek
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
sonia71
50p
50p
Posty: 52
Od: 17 mar 2008, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Józefie,mógłbyś napisać coś bliżej o produkcji tych betonowych słupków,czym smarujesz formę żeby łatwo można było wyjąć już gotowy ,jaki to jest beton-suchy do rozrabiania z wodą i piaskiem
Mój Ogród...zaniedbałam ...
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

chyba muszę napisać dokładniej..otóż formy są wykonane z rury PCV o średnicy 50 mm.Dostępna w każdym sklepie wod-kan.Tniemy ją na potrzebne nam odcinki..ja mam 20 i 25 cm.Wycinamy 1/4 obwodu (wzdłuż).Jeden z tych wyciętych kawałków posłuży nam do zadeklowania ostatniej foremki.Ja akurat mam złożone po trzy ale można złożyć dowolną ilość.Spinamy je jakąś opaską..można ją wykonać z nagwintowanego na końcach pręta i poprzeczki z dwoma otworkami.Taką złożoną formę stawiamy na jakiejś gładkiej powierzchni (pionowo)..ja stawiam na szybie i napełniamy betonem.To suchy beton który tylko trzeba rozrobić z wodą.Następnie kawałkiem pręta poruszać wbijając go pionowo aby usunąć bąbelki powietrza.Formy smaruję ropą (olejem napędowym) choć rura PCV jest na tyle gładka że gotowy słupek wysuwa się dość łatwo po lekkim rozchyleniu brzegów palcami.Po posmarowaniu to jeszcze łatwiejsze.
Dziś właśnie korzystając z dobrej pogody "zabudowałem" pierwszą setkę obrzeży a jeszcze cała zima przede mną.Wieczorem postaram się zrobić fotki detali choć na tych zdjęciach też widać.Oczywiście o wiele taniej wyjdzie jeżeli mamy możliwość samemu mieszać cement z piaskiem..czyli robić samemu beton.Przypuszczam że koszt takiego palika (20 centymetrowego) wyniesie wtedy10-15 groszy.Ja niestety mieszkam w bloku i korzystam z gotowego.Teraz po doświadczalnym ustaleniu ile potrzebuję jednorazowo rozrobić betonu wykonanie takich 6 palików (2X3 szt) zajmuje mi 20 minut dziennie.Zachęcam do "zabawy" naprawdę warto..
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

nikt się niechwali więc ja to zrobię..umnie produkcja idzie całą parą..to tylko część której nie zdążyłem "zabudować" przed mrozami.. Obrazek
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Leszczyny każdego roku wypuszczają pędy, które muszę usuwać. Robię z nich "płotki"

Obrazek
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

..obawiam się że możesz mieć problem z wysunięciem "palików" z formy.Najlepiej jeżeli forma jest jeszcze przed zalaniem lekko ściśnięta i po zdjęciu obejmy sama się rozpręża.Ja dorobiłem sobie taki rozpierak i gotowy produkt wysuwa się sam.Oczywiście dobrze jest posmarować formę olejem lub ropą.Nie zalewać do pełna wtedy łatwiej jest taki rozpierak wcisnąć.Robię 12 szt dziennie a więc beton nie jest jeszcze całkowicie związany i czasami palik się rozłamywał..teraz wsuwam 15-to centymetrowy drut o średnicy 3 mm..teraz nie pękają.Beton robię dość gęsty więc go nie wlewm ale wsuwam paskami na małej kielence następnie wlewam troszkę wody i kilka razy wsuwam pręt metalowy żeby "odpowietrzyć".Mam już zrobione kilkaset palików..część zamontowałem przed zimą ale w piwnicy rośnie góra następnych.
Ja używam gotowej mieszanki betonowej ale koledzy z pracy którzy "kupili" mój pomysł mieszają sami cement ze żwirem.. 1 do 2..z jednego worka cementu wychodzi wtedy ponad 100 palików o średnicy 55 mm co daje poniżej 10 gr za sztukę..
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

oczywiście zczasem dochodzi się do wprawy i zajmuje to coraz mniej czasu..
to moja produkcja.. Obrazek
i moje foremki.. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

No to mnie zainspirowaliście... :wink: Też się muszę za coś takiego wziąć :!:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

Formy metalowe już mam, teraz proszę o informację jaki ma być beton gęsty czy rzadki. Ile czasu on się wiąże? No i po co drut, czy on sprawia, że palisada jest trwalsza?
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Co zamiast rollborderów??

Post »

A o który drut dokładnie chodzi? :wink: Ten do spinania form?
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”