Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Tak.Na suchy beton nie polecam tego kłaść .Będę kładł na bardzo gęsty beton z racji , iż nie każda kostka jest sobie równa w sensie wysokości, bo nie da się idealnie uciąć foremek .Dodatkowo poniżej poziomu ziemi będę cementem zabezpieczał łączenia kostek zewnętrznie , żeby się nie rozjechało kiedyś .Nic tego nie weźmie bo już kilka osób ma np. palisady z cementu i stoją kilka lat w stanie nienaruszonym .Niebawem będę kładł u siebie , nie będzie to szło na pewno szybko . :wink:
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Koleszko, uwiecznij proszę fakt kładzenia palisady na zdjęciach ;:108
I jakbyś mógł na forum fotki umieścić- tak krok po kroku... ;:180
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Palisady to się tylko wkopuje z tego co pamiętam - kolega tu na forum tak robił . ;:108 Ja robię kostkę . :wink: Fotki oczywiście będą .
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Koleszko, ciekawe te twoje obrzeża. Myślę spróbowac jutro 3 szt. Zobaczę co mi wyjdzie:-)
tylko nie wiem, bo mam piach gruboziarnisty, będą chyba dziurska?
Zastanawia mnie jeszcze moment wyciągania kostek z foremek,
po około 24h bezproblemowo ta kostka odeszła od foremki?
Ropą myłeś przed każdym użyciem te foremki?
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Wyjdzie Ci to co mi .Ja też nie miałem wprawy a tylko jedną kostkę zmarnowałem od początku produkcji , bo była dziurka spora na środku u góry i wiesz . :lol: Oczywiście z czasem będą jeszcze lepsze efekty .Czy ja wiem czy będą dziurki .Ja używam piasku płukanego 04 , dodatkowo go osiewam , żeby nie było dużych kamyczków .Tu nie chodzi o dziury .Chodzi o wygląd góry , jeśli taki kamyk sporawy opadnie na sam dół ( tak się stanie podczas szatkowania zaprawy w foremce) to nie ciekawie będzie wyglądać potem .24 h to w dni wiosenne takie jak teraz i jesienne , w letnie dni z dużymi temp. to nawet rano zalewasz a po południu wyciągasz . :D Odejdzie bezproblemowo , ale po dwóch dniach już jest ciężej .Foremki z grubsza szpachelką czyścisz , zazwyczaj nie wymagają tego .Ropą tylko malujesz je od środka , żeby się nie przykleiły kostki . :wink: Jakieś małe dziurki praktycznie zawsze będą u góry , idealnie nigdy nie wyjdzie - chociaż mi pierwsze partie wyszły bez dziurek .Nie wiem od czego to zależy już .Im mniej robiłem na raz, tym lepiej wychodziły . :lol: Ale i tak ich nie będzie praktycznie widać , z wiadomych względów . :wink:
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Spoko, to jutro działam...:)
Z tym że pleksy nie mam, ale jak na desce położę i na deskę dam folię to chyba nie będzie źle?
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Jak masz taką grubszą to będzie okej , albo szyby . :wink:

Ja juz tyle naprodukowałem , to kropla w morzu - jak dobrze pójdzie to pod koniec tygodnia zacznę je kłaść . :wink:

Obrazek
szaher
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 11 sie 2012, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Fajny manual super pomysł chyba wykorzystam dzięki !
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Hej, mnie się to wszystko rozjechało podczas szpachelkowania.
Moje były na 15cm wysokości. aż mi się odniechciało tych kostek:)
Dam sobie jeszcze jedna szanse w wolnym czasie.
Pomysł fajny, ale 15cm trzeba solidniej wzmocnić.
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

15 cm to trzeba dużo bardziej solidnie wzmocnić bo się rozjedzie , niestety im większa ilość foremek/im większa wysokość tym większe naprężenie . :wink: Przy większej wysokości mój sposób obkładania naokoło się nie sprawdzi . :wink: Musisz coś innego wymyślić . :D
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Świetnie to wygląda, ale obawiam się o trwałość tego wyrobu. Pamiętam jak dwadzieścia parę lat temu powstawały, jak grzyby po deszczu, firmy produkujące kostkę brukową, tzw. Pol-Bruk. Każdy chciał tym wyłożyć podjazd do garażu, tak jak wcześniej każdy dzieciak chciał mieć półkotapczan. Pierwsze zimy spowodowały, że część tych podjazdów można było zamieść miotłą. Okazało się, że markowa i trwała kostka miała w swoim składzie wiele innych dodatków. Podchodzę dość sceptycznie do tego pomysłu, ale sam tego nie przerobiłem, więc mogę się mylić. I oby tak było.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
sachel
100p
100p
Posty: 174
Od: 14 lut 2014, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

Takie firmy to cementu dodawały w śmiesznych ilościach "byleby się trzymało w transporcie" przychodził deszcz mróz i rozsadzało / łuszczyło, robiona kostka była w złych warunkach (np. zbyt niska temp), oraz ew. brak pielęgnacji betonu, myślę ze na własny użytek nikt nie będzie sobie robił dziadostwa i wychodził z założenia ze byleby tanio a jakość to już 4to rzędna sprawa :wink:
nie każdy powinien być producentem tak jak nie każdy kierowca :wink:
pozdrawiam i nadal będę śledził watek bo korci żeby tez się zabrać za to :D
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania

Post »

A ja tam myślę , że będzie dobrze .U Józefa z tego forum już kilka lat palisady stoją w ziemi, w nietkniętym stanie . :wink: Innych użytkowników też jest sporo co robili sami kostki i nie tylko - leżą już kilkadziesiąt lat bez śladów zużycia . :wink: Robię to solidnie i daję mocny procent .Kostka jest bardzo twarda . :wink: Po całkowitym wyschnięciu 3-4 tygodnie robiłem "próby" twardości rzucając nią o inne betonowe elementy i wiecie co ? nic jej nie było, a inne się odszczypywały .

Nie robiłbym przecież tej kostki , aby sobie robić i zrobić z siebie królika doświadczalnego bo przecież i materiał kosztuje nie mało ."Zbadałem" najpierw rynek osób które coś podobnego kładły i u nich się sprawdziło .Więc ja wykombinowałem takie kostki jak robię . :wink:

Dam Wam wszystkim inny przykład .Jestem również maniakiem samochodowym i robiłem też różne manualne samochodowe jako pierwszy .Zrobiłem między innymi manuala dotyczącego malowania dobrej jakości sprayem mniejszych elementów samochodowych typu klamki itd .Wszyscy mi mówili, że się nie opłaca i nie wyjdzie to .Lakiery mnie wyszły 60 zł , malowałem takie elementy pierwszy raz w życiu i jak mi wyszło ? bardzo dobrze .Koszty to 60 zł , lakiernik by wziął 200 jak nie więcej . Satysfakcja ogromna , że zrobiłem to samemu za grosze .Nie wspomnę już o kilkudziesięciu osobach gratulujących mi takiej roboty i dziękujących za manuala .Lakier trzyma się już 4 lata i jest w nietkniętym stanie .Można ? można .Wszystko można.

Kostka zrobiona samemu nie będzie taka idealna jak kupne .Ale za takie pieniądze i własną satysfakcję będę ją robił i kładł jeszcze dużo latek . :wink: Co do trwałości to będę relacjonował za rok i później . :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”