Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dzięki za podpowiedzi chyba zastosuję rolbordery tylko czym je i jak często konserwować.Bardzo podobają mi się murki z kamieni, ale jest to duża powierzchnia i nie mam skąd ich brać.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kup w żwirowni, to koszt w granicach 200 zł za TONĘ, a Ty potrzebujesz raptem paręset kilo :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
martas

Post »

Poczytaj jeszcze ten wątek - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3218 - zobaczysz jak wygląda trawnik bez żadnych obrzeży. Polecam :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Właśnie też jestem na etapie /przymiarki/ wymiany obrzeża z rollborderów na coś trwałego. Niestety, dzisiaj zauważyłam , że część z nich po 3 latach wyłamuje się z podłoża. Newralgiczne miejsce w ziemi, to końcówka---->jest :P galopujący rozkład , pomimo stosowania impregnatów.
Fakt, przy moich projektach , jest dodatkowo napór podłoża w kółkach.
I nie ma rady, albo zmieniać co x lat, albo zmienić materiał.
Przymierzam się do kostek :P ułożonych na *sztorc *- są specjalne ale..hmmm kasa :oops:,powiem prawie druga fura :P
Mam obrzeża również z kamieni :polnych, rzecznych - ale nie wszędzie... mi pasują.
- są to również trwałe obramowania.
Ja nie mam problemu z trawą , obrzeża robię dla lekko /na 25cm/ wzniesionych, kolistych ;:111 *klombików*

No to już wiem, ;:225 jakie pierwsze prace wiosenne mnie czekają.


pozdrawiam Jovanka ;:100
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nalewka pisze:Kup w żwirowni, to koszt w granicach 200 zł za TONĘ, a Ty potrzebujesz raptem paręset kilo :D
Żeby to było takie proste. Na mój jedyny do tej pory klomb obłożony kamieniami zużyłem ich pięć ton. Używam również innych materiałów: rolborderów, impregnowanych belek, desek. Najlepiej zdaje egzamin palisada z półwałków akacjowych, nie potrzebuje impregnacji i wytrzyma przynajmniej trzydzieści lat. Trawie nie pozwalam rosnąć przy rolborderach i palisadzie bo bardzo trudno ją z tych miejsc usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie przy obrzeżach tego typu jednego rzędu kostki granitowej lub kostki Bauma. Niestety koszt jest wysoki. Jak ma się środki finansowe to świetnym rozwiązaniem są palisady betonowe. Mnie na to nie jest stać, a moje potrzeby dotyczące obrzeży wynoszą jakieś 200-300 metrów.
Mietek.
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Może ktos wie gdzie kupić rollboardery - plastykowe kołki ogrodowe. Nie mogę nic znaleźć w internecie. U mnie w sklepach są tylko drewniane.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Kacper pisze:Może ktos wie gdzie kupić rollboardery - plastykowe kołki ogrodowe. Nie mogę nic znaleźć w internecie. U mnie w sklepach są tylko drewniane.
Nie wiem czy przy PNOS w Ozarowie Mazowieckim, ul. Żeromskiegho 3, jest sklep, bo w ich sklepie w Warszawie na Krakowiaków jesienią były takie rolbordery. (Podaję ich telefon: 0 22 733 75 00 lub 722 30 75). Z Błonia do Ożarowa nie masz daleko.

Pozdrowienia
Mietek.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

ANETA pisze:Ładnie wyglądaja te rolbordery, ale kosiarka nie wykosi pod nimi trawy , Mariolko czym usuwasz tą niedokoszoną trawkę :?: ,
Anetko trawy nie mam posianej pod samą 'palisadę'.
jest odstęp 15 cm na koło kosiarki :D
Poprawiam te 'rowki' dwa razy w sezonie.
Awatar użytkownika
Julia
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 wrz 2005, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

...
widziałam gdzieś wkopane na obrzeżach trawnika paski ze starego, zuzytego linoleum
nie były widoczne, trawa nie przerastała i koszenie było łatwe.

Najładniej w ogrodzie wygląda wszystko co jest naturalne
plastiku nie uznaję...
...stara czerwona cegła ułożona równo z trawnikiem zamiast kostek betonowych
(można ją zdobyć z rozbiórki )
...kamienie...ale koniecznie ułożone równo z trawnikiem , dla łatwego koszenia

bardzo wygodny jest zwykly, wąziutki rowek odcinany szpadlem od trawnika2, 3 razy w sezonie

:)
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

korzo_m pisze:Dzięki za podpowiedzi chyba zastosuję rolbordery tylko czym je i jak często konserwować.Bardzo podobają mi się murki z kamieni, ale jest to duża powierzchnia i nie mam skąd ich brać.
W żwirowniach koszt kamieni może sięgać ceny 50-100 zł/tone (1 tona=0,7m3), ale do tego dochodzi transport, więc zależy jak daleko masz do jakiejś... Można, jak AurorA albo ja zbierać po polach, z rowów wzdłuż dróg... Na swojej działce mam na razie niewiele krawędzi - tylko ten skalniak, ale będzie więcej. Układane bez zaprawy, luzem. Obrazek
Trawę tnę nożycami, ale kosić można podkaszarką...
Pozdrawiam. Jacek.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Tak dobrze idzie Wam wymyślanie sposobów na krawężniki, że może coś wymyślicie na mój problem.
Wzdłuż ogrodzenia mam rabatę z iglakami, rododendronami i innymi kwasolubnymi roślinami, o długości ok. 60m.
Ogrodzeniem jest siatka bez podmurówki. Po drugiej stronie siatki, sąsiad ma trawnik. Trawnik koszony, zadbany ale trawa przerasta przez siatkę i tutaj kosić nie można.
Jedyny sposób, to ręczne cięcie. Jest to pracochłonne i dosyć męczące.
Gdy nie zetnę tej trawy na czas, to oczywiście pięknie się rozsiewa na mojej rabacie, więc dodatkowa robota, plewienie.
Chcę w jakiś sposób odgrodzić się od trawy sąsiada. Myślę o czymś co miałoby wysokość 60-70cm.
Najlepiej coś naturalnego, drewno byłoby najładniejsze, ale jego cena....
Myślałam o gęściutkiej siateczce z tworzywa, też drogo wychodzi.
Może ktoś ma jakiś ciekawy pomysł?
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Lila zrób betonowy cokolik i będzie spokój. W cieniu iglaków porosną go mchy nie będzie widoczny. :D

Próbowałem tez z cegłami (mam jedną rabatkę) ale trawa i chwasty wyrastają w spoinach, a cegła się kruszy.


Co do plastików to ostatnio jedna rabatkę otoczyłem kawałkami brązowego sidingu. Wygląda ładnie i na pewno będzie trwalsze od obrzeży trawnikowych.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja widziałam też pociętą na kawałki odpowiedniej wysokości zieloną ondulinę. Też dobry pomysł. Może być też brązowa :)
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”