Szkółka krzewów ozdobnych,początki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
prezes2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2010, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkółka krzewów ozdobnych,początki

Post »

Witam.

Na początku może powiem coś o sobie. A Wiec od dłuższego czasu miałem zamiar założyc szkółkę krzewów ozdobnych lecz moje zamiary były uwarunkowane finansowo ( jestem uczniem technikum) wiec od roku zbierałem pieniądze na zakup tunelu foliowego oraz innych niezbędnych rzeczy na rozpoczęcie mojego małego interesu. W końcu nastał dzień kiedy fundusze zostały skompletowane tunel został zakupiony i usytułowany koło domu na ogrodzie ogród ma powierzchnie jakieś 300x40m rośnie na nim tylko trawa no i stoi tunel :) na resztę potrzebnych rzeczy mam odłożone fundusze.To mój pierwszy post ale to nie świadczy o tym że nie czytam forum. otóż właśnie to forum skłoniło mnie założenia szkółki. Osobom które będą chciały mnie skłonic do tego abym się dobrze zastanowił nad zakładaniem szkółki ze to ciężka praca itp. oświadczam ze zdaję sobie z tego sprawę i wiem ze człowiek uczy się na błędach i w praktyce się wszystkiego nauczę. Ale wyznaję jedno moim zdaniem mądre przysłowie "Nie róbmy nic a nie będzie nic..." ja nie potrafię siedziec bezczynnie na miejscu a i ciężka praca nie jest mi obca. Myślę ze to co napisałem o sobie wystarczy na początek.

Teraz chciał bym zadac wam moi drodzy forumowicze kilka pytań:

1) jakie rośliny wybrac do hodowli chciał bym hodowac w wiekszości krzewy i drzewa iglaste i tutaj chciał bym was prosic o doradzenie gatunków jakie wybrac.

2) co na początek będzie mi niezbędne do rozpoczęcia hodowli ( agrowłukniny, doniczki itp...)

3) w czym ukorzeniac małe sadzonki (chodzi mi o typy doniczek np : wielodoniczki czy może zwykłe doniczki a jeżeli zwykłe to jakie rozmiary??)

4) do jakich doniczek przesadzac dobrze ukorzenione sadzonki i po jakim czasie je przesadzac do większych doniczek?? i jakie to powinny byc doniczki (rozmiary)

5) do jakiej ziemi ukorzeniac sadzonki?? w marketach jest gotowa ziemia do sadzenia np: thuij ale czy ona nadaje sie do ukorzeniania??

6) gdzie trzymac ukorzeniające się sadzonki (w tunelu czy może na świeżym powietrzu)? i jak zimowac sadzonki na polu czy w tunelu a jeżeli na polu to czy może przykrywac je czymś czy nie??

Z góry bardzo dziękuję za szczere odpowiedzi. I myślę że z czasem również i ja będę maił na tyle dużą wiedzę ze iż będę mógł pomagac innym forumowiczom.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Zerknij tu:
- Założenie własnej szkółki od podstaw(proszę o podpowiedzi)
- Szkółkarstwo ozdobne
- Szkółka sosenek

Ja ci radzę nie pytać o biznes na forum, a raczej znaleźć pracę na rok, dwa u jakiegoś dobrego szkółkarza (u złego nie warto, bo nabędziesz złe nawyki). Twoje doświadczenie zdobyte w dobrej szkółce będzie procentowało latami, sama teoria niestety niewiele ci pomoże, szczególnie w sprawach chorób, szkodników itp. spraw. A szkółka to nawet mały problem przemnożony przez ilość sadzonek (a więc i koszt błędów czy pomyłek spory!).

Inaczej mówiąc - nie zaczynaj od forum, a raczej od podręczników i praktyki u fachowców (nie nawet najlepszych działkowiczów).

No i oczywiście życzę ci powodzenia!!! :wit
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
prezes2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2010, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Tak rozumiem Cie w 100% tylko jak już wcześniej pisałem póki o się jeszcze uczę wiec są marne szanse że jaki kolwiek szkółkarz mnie przyjmie na 2h dziennie i to w godzinach popołudniowych. Na początku chciał bym sam posadzić kilka drzewek i je pielęgnować żeby nabrać jako takiego doświadczenia. Jedyne czym mogę się na dzień dzisiejszy pochwalić to około 60sztuk 5cio letnich thuji szmaragd które posadziłem koło domku w ziemi i rosną wyśmienicie. Lecz o uprawie w doniczkach itp. mam strasznie małą wiedzę dlatego też was proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

A co masz do roboty w czasie wakacji? Chyba potrzebują sezonowych pracowników? Niewiele zapewne płacą, ale Twoim zyskiem będzie wiedza.
Waleria
prezes2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2010, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Kurcze tu nie chodzi o to czy mam cos do roboty czy nie lecz w mojej okolicy nie ma żadnej szkółki leśnej ani tym bardziej krzewów ozdobych... i w tym tkwi cały problem ponieważ dojeżdżać do najbliższej szkółki codziennie w jedną stronę 40-50km i ponosić koszty z tym związane i zarabiać dajmy na to 500-800zł miesięcznie to raczej się nie kalkuluje... Wolę raczej popracować na pobliskiej budowie i zarobić 2tys zł na miesiąc i te pieniądze zainwestować w drzewka i uczyć sie na swoich błędach a nóż sie uda i nie będę miał wielkich strat?? Rozumiem was i popieram ale sam rozważałem kilkukrotnie takie rozwiązanie i nawet żeby nie było to byłem w tych szkółkach lecz póki co nie potrzebują sezonowych pracowników a jeżeli bedą potrzebowali to raczej bardziej ludzi z okolicy a nie tych którzy będą dojeżdżać 1h do pracy...
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Ja jestem najbardziej ciekaw odpowiedzi na te pytania
1) jakie rośliny wybrać do hodowli chciał bym hodować w większości krzewy i drzewa iglaste i tutaj chciał bym was prosic o doradzenie gatunków jakie wybrać.
4) do jakich doniczek przesadzać dobrze ukorzenione sadzonki i po jakim czasie je przesadzać do większych doniczek?? i jakie to powinny być doniczki (rozmiary)
6) gdzie trzymać ukorzeniające się sadzonki (w tunelu czy może na świeżym powietrzu)? i jak zimować sadzonki na polu czy w tunelu a jeżeli na polu to czy może przykrywać je czymś czy nie??
prezes2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2010, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

powiem szczerze nie okłamujmy się nikt darmo skóry nie sprzeda i nie zdradzi ot tak odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania. Dziękuję Nalewka za linki lecz w nich są kolejne linki i kolejne nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi. Kolego lukas93cs sam bardzo chciał bym znać odpowiedź na te i inne pytania zadanie przeze mnie ... Może jednak ktoś sie zlituje i odpowie konkretnie na moje pytania bo z tego co wyczytałem kolego lukas93cs też chciał byś założyć/założyłeś szkółkę drzewek ozdobnych... a może masz jakieś rady dla mnie ??
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Nie wysyłam Ciebie do pracy w szkółce po to, byś tam sterczał jak kołek i zadawał pytania. Masz pracować: przygotowywać ziemię, mieszać ją w odpowiednich proporcjach, sadzonkować, ustawiać doniczki w tunelu lub w cieniu, cieniować. No i mieć oczy szeroko otwarte: jakie to doniczki, gdzie można je najtaniej kupić. No i warto w takiej sytuacji prowadzić coś na kształt dzienniczka z uwagami, spostrzeżeniami. Gwarantuję też, że nie zostaniesz przyjęty do pracy, jeśli na wstępie powiesz, że chcesz założyć konkurencyjną szkółkę. Nie polecam kłamstwa, tylko dyplomację, czyli trzymanie czasami języka za zębami.
Waleria
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Panowie prawda jest taka, że bez doświadczenia tj. bez popełnienia błędów nie nauczycie się co i jak. W sieci jest masa linków, artykułów opisujących jak hodować to co was interesuje. Jednak 90% z nich to bezsensowny bełkot, klony tych samych treści i nic nie warte wiadomości. Jak ja szukałem informacji odnośnie ukorzeniania zrazów tuj to żaden ekspert nie potrafił odpowiedzieć na moje nurtujące pytanie, dociekliwe pytania ("a dlaczego", "a po co", "a czemu" itd.). Miałem szczęście wygrzebałem kilka bardzo wartościowych materiałów, które opisywały to co mnie interesowało i czego szukałem. Przegrzebałem anglojęzyczne strony i tam też znalazłem informacje. W PL ciężko było o takie wiadomości i szlak mnie trafiał, że panowała "zmowa milczenia" :D teraz jestem cwańszy :D

Sam też zaczynałem od testów na małej ilości sztuk do hodowli. Zresztą też ich nie produkuję w max ilościach tylko w takich by rozdać znajomym lub sprzedać kilka sztuk i to wszystko ale liczy się zabawa w te klocki i zdobywanie doświadczenia.

Co do podpatrywania, nauki w centrach ogrodniczych. Czasem wystarczy być w takim centrum w odpowiednim momencie by zobaczyć jak pracownicy zajmują się przygotowanie podłoża, doniczek itd. do rozmnożeń :) to dobra rada i darmowa :D Mnie się niejako przydało po pewnym czasie by sobie ulżyć w zabawie w hodowlę :)

Jak mówili przedmówcy bez wiedzy nie pojedziecie ale tej wiedzy w sieci dużo nie znajdziecie :( Szkoła pewnie wam wiedzy dostarczy, więc będzie ona procentować. Mnie osobiście szkoła pomogła by "sprzedawcy" mnie w jajko nie robili. Plus wiedza branżowa.

Ja służę jakąś tam radą ale nie jest ona wielka z działu rozmnażania iglaków itd. :)
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

Jeśli chodzi o mnie to rok temu zaczołem próbować rozmnażać rośliny ale z średnik skutkiem
W tym roku przygotowałem się do tego zimą i przeczytałem parę książek i mogę ich polecić
"Szkółkarstwo ozdobne" Wiesław Szydło
"Rozmnażanie roślin" Miranda Smith
"Szczepienie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych" Jean-Yves Prat denis Retournard
"Szkółkarstwo leśne,ozdobne i zadzrzewieniowe" Wydawnictwo świat
Wstawiam adres do książki "rozmnażanie drzew i krzewów nagozalążkowych" można sobie pobrać
(xxx)
I w tym roku zrobiłem tunel i już ukorzeniam iglaki od marca a w połowie czerwca liściaste będę ukorzeniał

Nie można :P Zacytujmy:
(Podany plik nie został odnaleziony... (Prawdopodobnie plik wygasł z braku aktywności lub został usunięty przez właściciela.).
Nalewka
planta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 18 lip 2009, o 20:48
Lokalizacja: Texas

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

jeśli znasz angielski , polecam cegielke, w ktorej jest wszystko opisane gatunkami:
The reference manual of woody plant propagation, Michael A. Dirr i Charles W. Heuser.
Jest opisany gatunek, rozmnazanie z nasion, sadzonek, graft itp . To jest to czego szukasz. Natomiast jeśli chodzi o zalozenie szkolki i porady praktyczne, rowniez anglojezyczne Practical woody plant propagation for nursery growers. Bruce Macdonald.
Wlasnie jestem w trakcie zakladania szkolki iglakow :)
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

:?: Witam bardzo jestem ciekaw jak podlewają(jak długo i z jakimi przerwami) już zahartowani szkółkarze, w taki dzień jak dziś?Oczywiście cieniówka założona na cały tunel.Proszę o odpowiedz bo to ważne jest :oops:
prezes2007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 cze 2010, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkółka krzewów ozdobnych Początki (co radzicie)

Post »

hmm nabyłem już informacje o sadzeniu thuji i rozsadzaniu ale nadal nie znam odpowiedzi gdzie zimować ukorzenione sadzonki i gdzie trzymać dopiero ukorzeniające się ?? wiem że szklarnie mają być zacienione ale czy w szklarni mogę trzymać ukorzeniające się sadzonki czy na zewnątrz ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”