Agrowłóknina, Agrotkanina, Geowłóknina

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Liwia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2006, o 21:13
Lokalizacja: Krosno

Agrowłóknina, Agrotkanina, Geowłóknina

Post »

Witam! :D
Poradźcie proszę jak walczyć z trawą przerastającą przez agrowłókninę, to jest ostra, dosyć gruba trawa. Pojawia sią na kompozycjach z iglaków. Dodam, że przed zrobieniem kompzycji ziemia była "zruszona przez glebogryzarkę, a dodatkowo usypywane były różne poziomy z innej ziemi (też przemielonej przez glebogryzarkę). Inne trawy i chwasty zgniły, a z tą jedną jest problem. Nie wiem jak głębokie ma ona korzenie i czy przy posmarowaniu jej pędzlem umoczonym w nieroźcieńczonym rundupie nie zniszczę przez przypadek innych roślin.
A może ktoś ma inny pomysł, proszę o poradę.
Dziękuję
Pozdrawiam, Liwia:)
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Roundup

Post »

Jeśli będziesz smarować tylko trawę na pewno nic więcej nie ucierpi.
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Agrowłóknina, Agrotkanina, Geowłóknina

Post »

Witajcie.
Mam na działce niewielką skarpę potośniętą trawą. Zamierzam zlikwidować trawę i w jej miejsce zrobić skalniak. Zaczęłam wyrywać trawę i wybierać wszelkie korzonki, ale znajomy powiedział, żebym nie wyrywała tej trawy tylko wszystko przykryła agro włókniną, umocowałą kamieniami i posadziła punktowo roślinki. Całość przykryć korą. Podobno trawa pod spodem zgnije i wzbogaci glebę i żadne chwasty nie przejdą przez włókninę a i z podlewaniem nie będzie problemu bo włóknina zatrzymuje wilgoć.
Do tego pomysłu podchodzę bardzo sceptycznie i jakoś nie chce mi się wierzyć, że mój skalniak będzie taki lajtowy.... bez plewienia... itp zabiegów.
Czy ktoś może ma położoną tą agrowłókninę..... ? i to tak bezpośrednio na trawnik....?
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

Ja dziś właśnie to zrobiłam. Przykryłam skalniak agrowłókniną i jutro zaczynam sadzić. Oczywiście agrowłóknina musi być czarna. Wiadomo dlaczego.
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Proponuję jednak zlikwidować chwasty chemicznie. Wszędzie tam gdzie będzie rozcięta agrowłóknina w celu posadzenie punktowo roślin, nie wytępione chwasty będą wychodzić w pobliżu posadzonych roślin. Perz wychodzący obok rośliny lub w roślinie będzie później trudny do wytępienia.
Następna sprawa to wielkość nachylenia skarpy z czym mogą wiązać się problemy. W sąsiedztwie zrobiono właśnie tak jak piszesz przy nachyleniu skarpy ~30 stopni i cały czas widoczna jest agrowłóknina, gdyż kora keramzyt czy cokolwiek będzie tam zasypane jest zmywane przez deszcze i zdmuchiwane przez wiatr.
Pewne jest natomiast to, że w miejscach gdzie nie jest naruszona ciągłość agrowłókniny poprzez posadzone rośliny chwasty nie mają szans się wydostać i gniją, oraz to, że agrowłóknina utrzymuje wilgoć w glebie. Mam wykonaną tak część mojego ogrodu "japońskiego" i nie mam tam problemu z chwastami - u siebie agrowłókninę przykryłem żwirem. (możesz to zobaczyć Tu)
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Lara
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 18:23
Lokalizacja: Czeladź

Post »

Niestety moja skarpa ma około 30 stopni, ale planuję podzielić ją na mniejsze sektory za pomocą roloborberów i kamieni, by zmniejszyć spadek, bo właśnie zastanawiałam się nad "spłukiwaniem" kory przez deszcz.
Macie rację co do usunięcia darni bo nie mam pewności, że potem nie będę tego żałować gdy ją zostawię. Tak więc plewię ile się da a agrowłukninę położę potem. Zastanawiam się tylko czy w agrowłukninie można sadzić np dąbrówkę rozłogową no bo gdzie ona się rozrośnie.... ? czy sadzi się tylko rośliny które nie są rozłogowe?
Awatar użytkownika
plomba31
50p
50p
Posty: 65
Od: 10 maja 2008, o 21:45
Lokalizacja: południowy wschód...

Czy pod kamienie i rośliny dawac włókninę?

Post »

Robie sobie niewielki skalniaczek, powsadzałam rośliny typowo skalne typu rozchodniki i trochę płożących, kilka bylin kwitnących. Po między tym wszystkim będą poukładane większe kamienie a reszta wysypana drobnym klinującym się grysem. Nie wiem czy pakować pod to włókninę , czy dać sobie spokój i nie martwic sie o chwasty bo i tak rośliny się rozrosną i je zagłusza.
Pozdrawiam PATI
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy pod kamienie i rośliny dawac włókninę?

Post »

Trochę kolejność budowy mnie dziwi. Najpierw rośliny, a potem kamienie, z reguły robi się odwrotnie. Formując nasyp skalniaka układa się kamienie, tworząc w ten sposób miejsce na rośliny na różnych poziomach skalniaka. Kamienie wkopuje się na 1/3 w podłoże, wyglądają naturalniej i ma się gwarancję że nie będą się przesuwać. TUTAJ piszę więcej na ten temat.

Co do włókniny, to darował by ją sobie, jeśli wysypiesz skalniak między roślinami warstwę o grubości ok 2 - 4 cm, grysu np. wapiennego. To chwasty nie będą stanowiły zagrożenia, oczywiście o ile wcześniej dobrze przesiałeś substrat pod rośliny. Pamiętaj też że rośliny skalne mają różne wymagania co do składu podłoża. Więcej piszę o tym TUTAJ. Większość typowych roślin skalnych lubi podłoże przepuszczalne, nie za bogate w składniki pokarmowe, i wapienne.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
plomba31
50p
50p
Posty: 65
Od: 10 maja 2008, o 21:45
Lokalizacja: południowy wschód...

Post »

Dzięki Pawle za odpowiedz, to co robię to raczej rabata z kamieniami niż typowy warstwowy skalniak. Można zobaczyć w moim ogrodowym temacie. Chciałam powrzucać kilka większych kamieni pomiędzy rośliny a resztę wysypać drobnym grysem. Nie wiem czy to będzie miało sens ale spróbuje.
Pozdrawiam PATI
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Poniżej trzy fotki ilustrujące zmianę włazu do szamba, w tym przypadku do wodomiaru.


Na włazie postawiony duży okrągły kosz, wyłożony grubą folią np. PVC (1,00 mm), z posadzonymi w substracie trawami, i obłożony na dole kamieniami (niestety nie widoczne na fotce, zasłania murek). Kamienie stabilizują kosz i maskują wystające fragmenty włazu. Folię przed nasypaniem substraty należy przedziurawić na dnie kosza (zrobić kilka otworów) w celu odpływu nadmiaru wody.

Jeśli, rzeczywiście właz do szamba, jest nie używany, to można go obłożyć kamieniami, tak aby kompozycyjnie łączył się z kamienna rabatą. Do wnętrza ułożonych np, w okrąg kamieni na włazie można nasypać substrat i obsadzić roślinami.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Dyzio_tar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 cze 2008, o 07:55
Lokalizacja: Małopolska

Włóknina pod korę

Post »

Mam rząd Tuji i na wiosnę postanowiłem zrobić pod nimi porządek. Ogólnie chce położyć włókninę i obsypać je korą. Tuje mają po dwa metry wysokości i mam nadzieje że im to nie zaszkodzi. Ale przystępując do tej pracy mam do was szanowni grupowicze kilka pytań.
1. czy nie zaszkodzi to Tują
2. czy włóknina powinna być jakoś specjalnie ułożona czy jest prawa i lewa strona (chciałem uniknąć sytuacji że zatrzymuje ona wodę)
3. jak przygotować podłoże pod włókniną, czy można tam zostawić resztki trawy
Dziękuję za pomoc
Dyzio


TujOM, tujom, tym tujom, dziewczynom, chłopakom i błędom. OM, a nie ą. Wrrr. Nalewka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Poczytaj tutaj:
- Jak usunąć trawę żeby przygotować podłoże dla kory?
- Czy pod korą ogrodową zawsze musi być włóknina ?
- Folia, kora, iglaki....
- Mata pod korę
- Co zamiast kory pod iglaki?
- Kiedy sypać korę?

Ileż to ciekawych tematów można znaleźć w naszej wyszukiwarce po wpisaniu odpowiedniego hasła :shock:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
anessa26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2009, o 09:28

Agrowłóknina, Agrotkanina

Post »

Zakładam ogródek skalny, spryskałam już roundapem, odczekałam zalecany okres czasu, przekopałam, a nowa trawa znów wyrasta i ja w żaden sposób nie mogę sobie z nią poradzić. Z braku czasu i chęci nie mam zamiaru ciągle w nim siedzieć i wyrywać po każdej trawce po kolei. Proszę o radę czy założyć agrowłókninę czy agrotkaninę. W sklepie ogrodniczym sprzedawca polecił mi agrowłókninę, bo lepiej przepuszcza wodę. Tylko myślę, że ona jest mniej trwała, a nie chciałabym po dwóch, czy trzech latach niszczyć mojego ogrodu, żeby znów na nowo zakładać włókninę. Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum ogrodniczego. Agnieszka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”