Drenaż (żwir) - jak zrobić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Arkady3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Drenacja

Post »

Witam Państwa.
Czy ktoś posiada jakieś dłuższe (najlepiej kilkuletnie) doświadczenie związane z funkcjonowaniem rur drenacyjnych. Zmuszony jestem na skutek specyfiki gleby i usytuowania posesji wkopać rury drenacyjne. Słyszałem, że muszą one leżeć obsypane gryzem lub grubszym żwirem, aby w krótkim czasie się nie zatkały. Czy słyszał ktoś z Państwa o okręcaniu rur przed zakopaniem agrowłókniną (wydaje się, że po pewnym czasie zgnije i zatka otwory w rurach).
Czy ktoś z Państwa mógłby podzielić się dodatkowymi, ważnymi dla prawidłowego położenia i późniejszego działania drenacji uwagami?
Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.
Arkady
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Drenacja

Post »

Agrowłóknina odpada- jest bardzo nietrwała. W celu rozdzielenia rożnych frakcji podłoża, z jednoczesnym zapewnieniem przepuszczalności dla wody stosuje się trwałe geotkaniny.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenacja

Post »

Mam w ten sposób zrobione rozprowadzenie deszczówki pod trawnikiem. Do studzienek pod każdą rurą spustową przymocowana jest pełna rura fi 110 około 3 metry (żeby odsunąć rozsączanie od ściany domu) i dalej po ok 10 m rury drenażowej okręconej geowłókniną ułożonej w warstwie żwiru. Działa perfekcyjnie.
Arkady3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Drenacja

Post »

Czy rurę obsypujemy drobnym kamieniem i obwiązujemy geowłókniną? Czy też odwrotnie bezpośrednio geowłóknina na rurę a na zewnątrz drobny kamień?
Arkady
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenacja

Post »

Geowłóknina na rurę i wtedy do żwiru. Nie daj się nabrać na gotowe rury do drenażu z geowłokniną. Nie zaprzeczam - są dobre (robi je chyba Wavin), ale kosztują że hoho :roll: To samo uzyskasz kupując zwykłą rurę i belę geowłókniny.
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drenacja

Post »

Gotowe drenaże mają osnowę z włókna kokosowego i sa duzo lepsze od owijania włókniną.

A tak to rurę owija się włókniną dalej żwir lub keramzyt
tylko proszę pamiętać o nadaniu spadku i odprowadzeniu wody w jakieś miejsce albo do studni albo do kanalizacji albo gdzies:)
żyję w zieleni:)
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenacja

Post »

A jeśli można spytać na podstawie czego twierdzisz, że są lepsze?
No i po co rura drenażowa, skoro mielibyśmy gdzieś ta wodę odprowadzać? Geowłóknina i rura drenarska służą temu, żeby wodę rozsączyć w gruncie. No chyba, że mowimy o czymś innym :roll:
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drenacja

Post »

Sądze że są lepsze przy glebach mocno ilastych gliniastych gdyż wolniej się zapychają niż włókninowe owijanie. Poza tym musimy dziękuję mieć żeby co jakiś czas przepłukać instalację odwodnieniową

Żeby wodę rozsączyć trzeba ją głębiej wprowadzić w ziemię dlatego specjalna studnia do rozsączenia wody jest potrzebna. Przeczytaj o drenażu opaskowym np bo tu podobne założenia są
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenacja

Post »

Mam takie rozsączanie bez studzienek. Rury leżą jakieś pół metra pod ziemią i instalacja działa bez zarzutu. Gleba to 100% glina.
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drenacja

Post »

A ile lat masz taką instalację ??
moze działać rok moze kilka lat ale lepiej zrobić solidnie bo prucie w ziemii jest zawsze najbardziej kosztowne
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drenacja

Post »

Działa szósty rok. Sąsiad ma identyczną i stuka jej 9 lat.
Arkady3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 maja 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Drenacja

Post »

No i po bólu. Czterech chłopa i dwa dni roboty. Położyliśmy 100 m rury, obsypaliśmy kamieniem i drobnym gruzem, geowłókniny nie dawaliśmy, bowiem nie mogliśmy tego w żadnym sklepie znaleźć (wciskali agrowłókninę twierdząc, że może być). Wcześniej miałem na działce istne pole ryżowe. Dwie godziny po wykopaniu rowów pod rurę po wodzie nie było śladu. Rury wyprowadziliśmy do dziękuję, skąd woda odpływa rurami poza działkę. Zauważyłem, iż woda nie płynie rurami a przeciska się kamieniami, na których leży. Chyba dopiero przy większych opadach nadmiar wody będzie płynął rurami. Jestem pozytywnie zaskoczony skutecznością drenażu.
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.
Arkady
pajackaczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drenaż (żwir) - jak zrobić?

Post »

Hejka,
jak robić taki drenaż? Słyszałem różne opinie i już sam nie wiem.
Różne wersje:
1) rów, trochę zwirku na spod, na to rura, na to znowu trochę żwirku, zasypać
2) rów, rura, zwirek (z 10-20 cm), geowłoknina na zwirek, zasypac
3) rów, rura obpasana geowłókniną, żwirek, zasypać

Stosować tę geowłókninę czy nie? Trochę kosztuje. Mnie by przy 200m wyniosło okolo 800-100zł.
Jak szeroki to ma byc pas tej geowłókniny?

Ktoś mówił by nasypać 20cm żwirku. Ale jeśli rów ma powiedzmy 50 cm szerokości to nijak mi się chyba nie uda nasypać 20cm żwirku tylko na rurę i trochę obok. Przecież żwir będzie się rozchodził równomiernie po całym rowie. A cały rów na 20cm to znowu kasy pójdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”