Nasze sprawdzone sposoby na...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Nasze sprawdzone sposoby na...

Post »

Każdy z nas ma jakiś sposób na czyszczenie plam, porcelany, srebra itd.
Każda gospodyni domowa ma swoje tajemne sposoby, żeby jedzenie miało niepowtarzalny smak, dom błyszczał czystością i wiele innych praktycznych, "tajemnych" sposobów na różne domowe problemy.

Zaczynam od amoniaku.

Amoniak to bezbarwny gaz, którego cząsteczka składa się z azotu i wodoru. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. Doskonale czyści wiele powierzchni i materiałów. Dobrze rozkłada tłuszcze, usuwa wosk i brud. Amoniak może odświeżyć kolor, który wyblakł w kontakcie z kwasami.
ZALECENIE: W żadnym wypadku nie wolno mieszać wybielaczy zawierających amoniak z chlorowymi - połączenie daje toksyczne opary.
Może powodować blaknięcie niektórych barwników, więc przed użyciem trzeba przeprowadzić test. W żadnym razie nie wolno go używać do jedwabiu i wełny. ["Czyszczenie i usuwanie plam" autor:Jean Cooper]

Wypróbowałam amoniak do mycia szyb i glazurowanych kafelek. Rewelacja.
Nie zostawia na szybach żadnych smug. Jeszcze lepszy efekt uzyskałam na kafelkach podłogowych i ściennych.
Nagar z gazu, opary z gotowania, to wszystko co osadza się na kafelkach w kuchni, amoniak rozpuszcza bardzo skutecznie.

PS. Wiem, że w sklepach są skuteczne środki chemiczne, ale jest to z reguły "ostra" chemia i dużo droższa.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

lilu amoniaczki to również kruche ciasteczka pieczone na bazie amoniaku.
Jakub . . . . .
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasze sprawdzone sposoby na...

Post »

lila31 pisze:(...)Wypróbowałam amoniak do mycia szyb i glazurowanych kafelek. Rewelacja.
Może i masz rację ale co do płytek na ścianie i na podłogach to amoniak wchodzi w strukturę płytki rozkładając mikropory przez co po jakimś czasie uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego bo będzie się podłoga szybciej brudziła. Rewelacyjny i niedrogi środek do płytek to "TUBY" firmy Swish doskonale myje i zabezpiecza płytki a po umyciu takim preparatem wystarczy nanieść na płytki "Ki waterproofing" firmy Klindex i mamy spokój na jakieś pięć lat a oba środki nie kosztują dużo pierwszy 18 zł litr z spryskiwaczem a drugi troszkę droższy bo to impregnat 78 zł litr.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Przemo czy to oznacza, że przez pięć lat nie trzeba myć płytek?
U mnie w kuchni w trakcie gotowania zawsze, niestety, coś się nabrudzi.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Myć trzeba ale nie brudzą się one tak jak inne bo są zabezpieczone tzn. brud nie wnika w płytkę i po każdorazowym umyciu wyglądają jak nowe.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Przemo ja wiem, że jest na rynku bardzo wiele różnych preparatów. Podaję te środki dlatego, że są wiele tańsze, dla mnie bardziej ekologiczne (jestem alergikiem i większości środków kupionych w sklepie, niestety nie mogę używać), ponadto każdy ma swoje metody, które uważa za najskuteczniejsze, najlepsze.
Dlatego rozpoczęłam ten wątek, żeby każdy mógł się podzielić własnymi doświadczeniami.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Środki które opisałem nie mają wpływu na alergików fakt są droższe ale bardzo skuteczne. Ale nie mówię że twoje sposoby są złe bo na pewno doczyszczają płytki tylko co z ich strukturą ja pracuję w firmie o tym profilu więc sporo wiem.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A co stosujecie do odkamieniania czajników (elektrycznych). Ocet nie wchodzi w grę, bo za długo śmierdzi, po kilku gotowaniach nadal wonieje. Może są jakieś inne, "domowe" sposoby na czyszczenie czajnika od środka?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Sm preparat Tuby wystarczy bo to na bazie kwasów więc ekstra odkamieni, nie ma zapachu i wypłukuje się wodą.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Świetnie, ale chodzę po sklepach i akurat nie spotkałam tego preparatu. Chyba, że dostać go można w sklepach np. budowlanych?
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nalewka pisze:A co stosujecie do odkamieniania czajników (elektrycznych). Ocet nie wchodzi w grę, bo za długo śmierdzi, po kilku gotowaniach nadal wonieje. Może są jakieś inne, "domowe" sposoby na czyszczenie czajnika od środka?
Zamiast octu można użyć kwasek cytrynowy. 3-4 łyżeczki rozpuścić w wodzie
i zagotować. Odstawić (najlepiej na noc), i rano znowu zagotować.
Potem wielokrotnie wypłukać.
Podobno dobrze skutkuje także preparat Kamix - w tabletkach.

Znam jeszcze babciny sposób : gotować w czajniku obierki ziemniaczane.
W razie potrzeby wielokrotnie. (Ale to raczej w zwykłych czajnikach :wink: )

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

mój sprawdzony sposób... na odmrożone ręce, to własny świeży mocz.
Problem znika bez śladu!!!
Jakub . . . . .
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Ciekawe. Tego nie znałam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”