studnia wiercona vs studnia z kręgów

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
pajackaczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Hejka,
sąsiedzi mają studnie z kręgów. Juz przy 4 kręgach mają wodę.
Ja chę mieć studnie wierconą z pompą ręczną. Wodę chciałbym znaleźć maksymalnie na 10 metrach. Czy fakt, że sąsiedzi mają wodę już na głębokości paru kręgów daje mi pewność, że ja przy studni wierconej znajdę tę wodę też na podobnym poziomie? Ewentualnie nie przekroczę poziomu 10 metrów?

Istnieje jakiś wstępny sposób na stwierdzenie na jakiej głębokości jest woda?
maagg
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 lip 2009, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Witaj

Mam studnie na swojej działce z odwiertem do 15m z czego woda była już na 6m. Pani geolog, która robiła odwiert chciała przedostać sie przez iły dlatego tak głęboko wiercono. Na koniec odwiert został zasypany do 8m i stąd mam wodę (DUŻO WODY :) ). Odpowiadając na pytanie, czy woda jest i jak to sprawdzić. Pani geolog stwierdziła, że u niej w zakładzie geologicznym na uczelni, każdy kto wykonuje studnie nanosi jej dane na mapę i w ten sposób mają ogólny zarys wód gruntowych w okolicy i takie mapy istnieją w każdym rejonie. Więc warto zapytać.

U nas dla przykładu wody opór, a znajomy działka o 400m oddalona od naszej i hydrofor co chwile na pusto ciągnie. Ale jak mówisz że sąsiedzi mają w 4 kręgu to bym był spokojny o wodę.

Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

W moich stronach wiedzę o wodach podziemnych posiadają studniarze. Fachowiec nie dość, że ma jakąś wiedzę o spodziewanej głębokości studni, obfitości wody, to jeszcze wie jaki jest mniej więcej skład wody (np "dużo żelaza i Manganu"). Znajdź firmę i zapytaj.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Tak, na pewno studnię muszą robić fachowcy, to bezpieczniejsze, szybsze i bardziej skuteczne, niż "samoróbka".
Ale i fachowcy wiercąc studnię na podstawie planów geologicznych czy podobnych (nie znam nazewnictwa :P) mogą trafić na wodę już przy pierwszym odwiercie, a mogą szukać w kilku miejscach i na dobrą wodę, nadającą się do użytku / uzdatniania trafią za którymś dopiero razem.

A więc umowa ze studniarzami powinna mówić o efekcie końcowym (= woda zdatna do użytku), a nie o wywierceniu studni :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pajackaczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

W moich stronach wiedzę o wodach podziemnych posiadają studniarze. Fachowiec nie dość, że ma jakąś wiedzę o spodziewanej głębokości studni, obfitości wody, to jeszcze wie jaki jest mniej więcej skład wody (np "dużo żelaza i Manganu"). Znajdź firmę i zapytaj.
No i mi wlasnie studniasz powiedział, ze predzej by się na 40 metrach spodziewał - mocno mnie tym zasmucił. No ale jak mówiłem studnie z kręgami mają wodę płytko więc zacząłem trochę watpic.

Woda potrzebna mi jest tylko do podlewania ogrodu. Nie chcę studni z kręgów, wolę wierconą.
A więc umowa ze studniarzami powinna mówić o efekcie końcowym (= woda zdatna do użytku), a nie o wywierceniu studni
Mi studniarz zaspiewal kase za metr wiercenia a nie za znalezienie wody. Wolalbym wiec wiedziec gdzie woda zanim zacznie wiercic ;)

Czy te plany to w gminie znajde, w dziale wod?

ps: dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Na moim terenie firmy robiące odwierty biorą z powiatu plany usytuowania podziemnych cieków wodnych mają także osobę szukającą wody metoda tradycyjną. Wstępnie robią próbny odwiert za który w przypadku zmiany miejsca odwiertu płacimy 1/3 wartości. Najlepiej poszukać firmy która bierze pieniądze kiedy znajdzie wodę. Jednak usługa ta jest droga.

Jarek
farfocel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 maja 2010, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

studnia lepsza jest z kręgów gdyż swobodnie można zamontować hydrofor i złożyc z tego automatyczny system który wcale nie jest tak drogi jak o nim się mówi
żyję w zieleni:)
maagg
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 lip 2009, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Do wierconej też można założyć swobodnie hydrofor !

Wiercona nie zajmuje miejsca na działce i jest dużo tańsza w wykonaniu.

System to już inna sprawa nie zależna od rodzaju studni.
krzysiekbyd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 paź 2010, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Witajcie mam takie pytanie kuzyn zabral sie za wiercenie studni, przeszedl juz pierwsza wode dotral do drugiej z glina jest juz na 11 metrach co zrobic bedzie tam woda ?? ile jest tej wody zeby byla pitna ??. glina jest strasznie mokra wchodzi jak w maslo POMOZCIE zima idzie a chlopak nie ma wody
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Powinien przed wierceniem upewnić sie gdzie jest woda?
Obecnie proponuję niech wierci do 20 m bo do takiej głębokości można wiercić bez pozwolenia.

jarek
maagg
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 lip 2009, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

U mnie woda była na 8 metrach studniarze chcieli przewiercić się przez iły i wiercili dalej do 15 metrów, ale sytuacja się nie zmieniała więc zasypali odwiert do 8 metra. Ja wodę ze studni używam tylko do podlewania ogrodu, więc nie wiem jak z bezpieczeństwem jeżeli chodzi o wodę pitną. Na pewno trzeba ją przebadać. Pytanie czy w okolicy nie ma szamb itp. rzeczy. Szczelność szamb w naszej szerokości geograficznej to tylko teoria.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

U nas woda była na 30 metrach... A i to dopiero w trzecim odwiercie... Badania wykazały wodę tam, gdzie jej potem nie było, a naprawdę była tam, gdzie znalazła ją doświadczony studniarz... Pierwszy odwiert był "suchy", w drugim zakleszczyło założoną już pompę, dopiero trzeci jest ok i działa już kilka lat. Woda była badana, jest niby czysta, ale do picia musi być uzdatniania, w końcu chodzi o nasze zdrowie...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: studnia wiercona vs studnia z kręgów

Post »

Uzdatniana, czyli co? U mnie woda była twarda ( dałoby się wytrzymać) i zażelaziona, razem z manganem. Tego ostatniego nie da się wytrzymać. W rezultacie mam całą baterię filtrów. Kolumna od odżelaziacza ma 160 cm. Ale woda nie barwi na żółto wszystkiego i nie smakuje metalicznie.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”