Grys ,łupek i inne wpełniacze rabat,donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Grys ,łupek i inne wpełniacze rabat,donic

Post »

Jak się nazywająś takie białe kamyczki ,zamiast żwiru .Czy to może być grys? ( chodzi mi gł. o kolor biały - coś jakby żwir ale - nie żwir ;:14 )
duduś
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: co to jest -(małe ,białe)

Post »

Jeśli ma krawędzie nieregularne i ostre to na pewno grys. Biały najczęściej jest to grys marmurowy (Biała Marianna).
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: co to jest -(małe ,białe)

Post »

pewnie perlit :idea: :wink:

Trzeba by zobaczyć czy to pływa- jak pływa to na bank perlit, bo styropian dodawany do podłoża nie spotyka się zbyt często :idea: :wink:
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: co to jest - (małe białe kamyczki = grys)

Post »

Zapytam w tym wątku :wink:
Będąc w sklepie chciałam kupić kamyka do ogrodu i byłam zdecydowana na ''białą mariannę'' jednak sprzedawca odradził mi twierdząc że jest szkodliwy dla roślin i się utlenia i po 2-3 latach jego objętość zdecydowanie się zmniejszy.
Niestety tego lepszego już nie było więc podjechałam do kolejnego składu gdzie na ''gołe oko'' zobaczyłam w workach białą mariannę -jednak sprzedawca że on nie prowadzi sprzedaży b.marianny a ten w workach to grys biały.

Na al ten grys biały jest sprzedawany jako biała marianna więc albo sprzedawcy są niezorientowani albo ....
Postaram się wieczorem o fotkę tego białego grysu bo kilka kilo kupiłam na próbę.
Może jest ktoś zorientowany i wyjaśni różnicę między białym grysem a białą marianną :)
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: co to jest - (małe białe kamyczki = grys)

Post »

grys marmurowy. 90% szans na białą Mariannę - nazwę białego marmuru produkowanego w Polsce. Grys jest/był produktem odpadowym przy produkcji marmurów. Jak popularność wzrosła, zaczęto bardziej zwracać uwagę na jego jednorodność.
Złoże marmuru Biała Marianna znajduje się na południowo-zachodnim stoku wzniesienia Krzyżnik w Masywie Śnieżnika i znane jest od 1839 r.
Nazwa marmuru pochodzi od imienia byłej właścicielki dużej części Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich księżnej Marianny Orańskiej.

kruszywa są ciężkie i drogi jest transport. Więc raczej źródeł grysów należy poszukiwać w naszym kraju.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: co to jest - (małe białe kamyczki = grys)

Post »

Jedni sprzedają kamień jako ''biała marianna'' a inni całkiem podobny jako grys biały twierdząc że ''biała marianna'' nie nadaje się do ogrodu.
Kupiłam parę kilo kamyka pod nazwą grys biały ...?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: co to jest - (małe białe kamyczki = grys)

Post »

To jedyny wątek o grysie, więc podepnę się :)
W tym roku z m zdecydowaliśmy, że wyłożymy rabatę grysem, kupiliśmy Białą Mariannę bo był dużo tańszy od grysu Thassos.
Biała Marianna kiedy jest wilgotna ma odcień biało kremowy jednak gdy przeschnie w pełnym słońcu robi się całkowicie śnieżnobiała.
Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia z grysem jakie są wady? czytałam gdzieś że taki grys zmienia pH podłoża na zasadowy?
Jak u was wyglądają rabatki z grysem? Czy często się brudzi? Czy trzeba co jakiś czas dosypywać nowego?

A tak u nas wygląda biała marianna
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: co to jest - (małe białe kamyczki = grys)

Post »

Moje doświadczenia z białą marianną w ilości kilku ton wkomponowanej w ogród to jeden z najgłupszych pomysłów jaki miałem.
Na początku super - ślicznie wyglądały kwitnące juki na białym tle
Po 3-4 latach zamiast białego koloru miałem wszystkie odcienie szarości z dodatkiem zieleni czy czerni - nigdy więcej .
Nie pomagało już zagrabianie wierzchniej warstwy aby te pokryte glonem zabrać z widoku. Drobne cząstki roślin igły drzewek wymieszane z tym brudnym kamieniem przypominały bardziej wysypisko śmieci niż ogród. Wsypywanie do beczek i zalewanie wodą z sodą kaustyczną pomagało przywracać biel ale nie na długo. Gdzieś mam fotki jak było ślicznie ale ........... nie chcę wracać do tego pomysłu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grys (małe białe kamyczki)

Post »

My wysypaliśmy grys frakcji 8-16mm na razie wszystko jest w porządku, jedyny minus to, że robi się kremowy przy opadach deszczu i dużej wilgotności powietrza.
Askropol pokaż jak u ciebie wyglądały rabaty ;:180
Pozdrawiam
jjdj

Mała ankieta/kamień ozdobny

Post »

Cześć wszystkim. Chcę przyozdobić sobie donice z roślinami tarasowymi kolorowym łupkiem. Może doradzi ktoś. który kolor wybrać?
Fotki z netu, prosze o wyrozumiałość i nie jest to żadna reklama, a mały dylemat.
Zapomniałem dodać, donice są czarne (imitacja kamienia).
https://images83.fotosik.pl/757/cfaaa0ae7456f4c1med.jpg

https://images81.fotosik.pl/757/d260b0bbc9c6bebemed.jpg

https://images82.fotosik.pl/759/884ae569b31fe2a3med.jpg

https://images84.fotosik.pl/758/dead5afe9fab608cmed.jpg

Nie wstawiamy na forum cudzych zdjęć bez wyraźnej zgody ich autora.
Zdjęcia zamieniam na linki do nich.
bab...
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Mała ankieta/kamień ozdobny

Post »

Pomieszaj wszystkie razem :D
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała ankieta/kamień ozdobny

Post »

Wiele zależy od:
- tego, jak kolor lubisz
- jakie kolory masz w otoczeniu
- jakie rośliny są w pojemnikach
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
jjdj

Re: Mała ankieta/kamień ozdobny

Post »

Mi się wszystkie kolory podobają. Co do roślin to są to lny nowozelandzkie ( bardzo kolorowe), kordyliny, ogólnie rosliny o "ostrym" wyglądzie.
NOWY83, nie pomieszam, te kamienie to drożyzna, na razie stac mnie na jeden kolor :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”