Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  
Autor Wiadomość
kaLo
 Tytuł: Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED
PostNapisane: 25 lis 2016, o 16:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Każdy ma prawo do swojej metody .120 cm ma rura 36W, 58cm 18W. Oprócz natężenia oswietlenia jest jeszcze taki parametr jak równomierność , od którego zależy ilość światła przypadająca na poszczególne rośliny. Stosując źródło punktowe trzeba go powiesić dość wysoko, żeby dana płaczczyzna była oświetlona równomiernie.Należy tylko pamiętać o tym, że dwukrotne zwiększenie odległości powoduje czterokrotne osłabienie natężenia światła. Najtańsza jest ta metoda ,która przynosi największe efekty przy najmniejszych nakladach. Jest na YT sporo filmików, jak ludzie badają LEDY na efektywność świecenia. Polecam obejrzeć.

norbert76
PostNapisane: 25 lis 2016, o 18:15 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Lunarii napisał(a):
Typowa świetlówka ma 120w i 18W, lub 2x18w. Jednak przy np. trzech oświetlaczach 30w koszt podobny natomiast światła więcej. Można też oświetlić spokojnie tą powierzchnię 120cm, a światło jest bardziej ukierunkowane, a nie tak jak w świetlówce ucieka też na boki.

Nie do końca prawda. Do doświetlania obszaru o powierzchni ok. 1 metr/0,5 metra wystarczy jedna świetlówka o długości metra i mocy 54W - np. Sylvania Aquastar.
Poza tym reflektory LED, które podałeś są nietrwałe - szczególnie te które są ściągane z Chin, w porównaniu do świetlówek liniowych (T5). Te pierwsze średnio wytrzymują 1 rok, ale zdarzyło mi się że poświeciły pół roku, a świetlówka kilka lat... Kolejna rzecz, żeby oświetlić obszar taki jak podałem wyżej, musiałbyś dać dwa reflektory obok siebie, czyli 2x 50 = 100W, od biedy można dać 2x 30W, ale i tak wyjdzie więcej niż jedna świetlówka. Jak napisał wyżej kaLo, reflektor będzie dawał światło punktowe.

I jeszcze jedna rzecz, widmo światła - najefektywniejsze jest to z przewagą barwy niebieskiej i czerwieni. Te reflektory, które są sprzedawane o barwie zimnej, mają tylko przewagę barwy niebieskiej, ale nie wiadomo w jakiej skali, bo nigdzie nie znalazłem wykresu. Tak więc sama moc lampy to jedno, ale jest jeszcze wiele innych czynników.

Ci do ukierunkowania światła, w świetlówkach jak dasz odbłyśnik, to światło nie będzie uciekać na boki.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Lunarii
PostNapisane: 25 lis 2016, o 18:38 
200p
200p

1 szt.
No tak, ale świetlówka nie jest niezależna - potrzebna jest do niej oprawa, odbłyśnik - a i tak trzeba to jakoś zamontować, żeby świeciło na odpowiedniej wysokości nad rozsadą. Przyznam, że teraz skłaniam się ku oprawie ze świetlówkami led 2x18w (2x1900lm) 6000k, 120 cm - komplet 75zł. W akwarium mam 2x80W klasyczne świetlówki - świetne światło - ale koszt statecznika, opraw i samych świetlówek dość wysoki.

norbert76
PostNapisane: 25 lis 2016, o 19:09 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Koszt jest większy - za świetlówkę, która wyżej podałem razem w komplecie, to koszt nie większy niż ok. 150 PLN., a może nawet nieco mniej, ale masz spokój na kilka lat. Tu masz 10000K i u mnie sprawdza się znakomicie. A jak chcesz kupić LEDy, to żeby kupić coś porządnego, to musisz dać trochę kasy, a i musisz kupić kilka - w zależności od mocy i wielkości oświetlanej powierzchni. Nie wiem, jakiej jakości są te LEDy za 75 PLN, na jak długo starczą i jakie dają widmo, bo jak pisałem ono też jest istotne, a nie tylko ilość lumenów czy temperatura barwowa. Chyba, że kupujesz je jako dedykowane do roślin.

Emilia
PostNapisane: 13 gru 2016, o 14:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, bo dla mnie temat światła i prądu to czarna magia ;:223
Czy żarówka LED oznaczona: 10-A60 E27 6500K 10W 150D 87mA 220-240V 50/60Hz nadaje się do doświetlenia w zimie roślin pokojowych?

kaLo
PostNapisane: 13 gru 2016, o 14:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Światło zimne białe 6500K, moc 10 W, gwint normalny E27. Lepsza taka niż żadna.Weź pod uwagę, że taka lampa pomoże max 3-4 śr.wielkości roślinom stojących w "kupce".Wysokoś zawieszenia to kilkanaście cm nad wierzchołkami.Przyda się też jakiś klosz, który skieruje światło na rośliny.

Emilia
PostNapisane: 13 gru 2016, o 16:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dziękuję. Ta żarówka od góry do połowy bańki ma osłonę z tworzywa, więc tylko w dół świeci.

dziadek22
PostNapisane: 13 gru 2016, o 17:49 
1000p
1000p

---
Emilia napisał(a):
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, bo dla mnie temat światła i prądu to czarna magia ;:223
Czy żarówka LED oznaczona: 10-A60 E27 6500K 10W 150D 87mA 220-240V 50/60Hz nadaje się do doświetlenia w zimie roślin pokojowych?

Pięcioma takimi żarówkami doświetlałem 1 m2 rozsad z odległości 1 metra.

kaLo
PostNapisane: 13 gru 2016, o 18:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Teoretycznie w dół a praktycznie również na boki.

Emilia
PostNapisane: 13 gru 2016, o 19:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To dobrze, bo roślinami mam zastawiony stół, a dookoła stołu doniczki są podwieszone na stelażu przymocowanym do sufitu :D Muszę pokombinować, żeby chociaż 4 żarówki zawiesić. ;:138

norbert76
PostNapisane: 14 gru 2016, o 04:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Emilia, ważna rzecz jeśli chodzi o doświetlanie, pamiętaj że stosuje się je generalnie po to, żeby uzupełnić a nie zastąpić naturalne światło. A już na pewno nie zrobisz tego najtańszymi żarówkami.
W jakiej odległości od okna trzymasz i jakie rośliny chcesz doświetlać?

kaLo
PostNapisane: 14 gru 2016, o 07:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Miesiąc temu posiałem mieszankę sałat w doniczce, dwa tygodnie doświetlałem żarówką LED ze zajętą mleczną bańką z odl. kilkunastu cm. Ruszyły jak tydzień temu dałem rózową akwarystyczną świetlówkę 18W.

dziadek22
PostNapisane: 14 gru 2016, o 08:06 
1000p
1000p

---
Emilia napisał(a):
To dobrze, bo roślinami mam zastawiony stół, a dookoła stołu doniczki są podwieszone na stelażu przymocowanym do sufitu :D Muszę pokombinować, żeby chociaż 4 żarówki zawiesić. ;:138

Aby ocenić oświetlenie należy kupić pH metr z funkcją pomiaru światła.
W sklepie ogrodniczym kosztuje około 40 zł.

dziadek22
PostNapisane: 14 gru 2016, o 08:11 
1000p
1000p

---
kaLo napisał(a):
Miesiąc temu posiałem mieszankę sałat w doniczce, dwa tygodnie doświetlałem żarówką LED ze zajętą mleczną bańką z odl. kilkunastu cm. Ruszyły jak tydzień temu dałem rózową akwarystyczną świetlówkę 18W.

Czy oświetlane LED\em wybiegały? Czy miały przyrosty? W jakim stadium były na początku oświetlania LED\em, a w jakim na końcu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 598 ]  Idź do strony nr...        1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 43  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Andrzej20, CityMatic i 71 gości