Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W marketach to raczej nie bardzo, może sąsiad, albo wpisz w profilu skąd jesteś, może jakiś Forumowicz po sąsiedzku :uszy
Pati_Za
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 21 lut 2017, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk Tychy

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Tychy ;:3
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Pati_Za pisze:Jeszcze Was pomęczę. W akwarystyce częściej poleca się T5 niż T8, one się podobno też mniej grzeją. Co o tym myślicie?

Pytanie drugie - w którymś markecie montują zestawy? No nie ma mi kto pomóc to złożyć ;:145
Świetlówki T5 to nowsza technologia i co za tym idzie, lepsze osiągi ale jak to zwykle bywa, trzeba za nie zapłacić więcej.
Przewaga świetlówki T5 w stosunku do świetlówki T8:
? mniejsze wymiary
? większa moc świetlówki przy jej mniejszej długości
? dłuższy czas pracy świetlówki
Swietlowki-T5-czy-T8-cinfo-pol-7.html

Cena z reguły 2x wyższa dla porównywalnej mocy, brak możliwości zamontowanie w oprawach starego typu. Oprawy nowego typu z reguły 3-4 x droższe.


Pati wstaw zdjęcie, podaj wymiary i stan konta. Pomyślę . :;230
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Akurat wczoraj miałem okazję zobaczyć sadzonki egzotycznych odmian papryki.
Zastosowano oświetlenie SYLVANIA GROLUX T8 18W 59cm x 8 sztuk powierzchnia upraw około 1m2
Założenie : Duży udział w obszarze widma barwy niebieskiej i czerwonej, wspomaga fotobiologiczne procesy u roślin (to z reklamy)
Efekt - mizerne wysokie sadzonki z widocznym brakiem chlorofilu.
Wniosek - te świetlówki może są odpowiednie w akwarystyce aby wybarwić rybki ale w inspekcie są liche.
Na pewno będą na sprzedaż te świetlówki w promocyjno okazyjnej cenie bo właściciel wczoraj zdemontował to oświetlenie ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
sparrow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2016, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Mam wrażenie że widziałem takie zestawy w sklepie: Majster , ale nie jestem pewny
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

8 sztuk na 1m2? :shock: Normalnie wystarczają 4, ale kto bogatemu zabroni? Wiele osób wychodzi z założenia że jak jedna tabletka łagodzi ból to 8 zrobi to jeszcze lepiej :wink: . Właściciel papryczek pewnie też nie doczytał, że nadmierna ilość światła hamuje fotosyntezę z powodu utlenienia i inaktywacji chlorofilu. http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/fotosynteza
Ponadto zalecane jest łączenie takich specjalistycznych świetlówek ze świetlówkami o barwie białej , szczególnie 950, która ma b.duży udział koloru niebieskiego w widmie.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dla mnie to jasne jak słońce ale każdy ma hobby i pewne wyobrażenia że coś droższego to dopiero da efekty.
Dodając do tego komputer automatyczne podlewanie na 40 sadzonek mierniki CO2 wilgotności temperatury - to za ten zakątek można wykupić bilet aby polecieć do kraju skąd pochodzą.
Pytano mnie jak zawsze jakiego nawozu brakuje.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W tym sezonie podchowałam sobie pod lampami sporo rozsad, pewnie z 50 różnych gatunków kwiatów i warzyw. Z większości jestem bardzo zadowolona, ale mam taką obserwację odnośnie roślin o czerwonych liściach. Rosły sobie pod tym sztucznym oświetleniem, nawet się wybarwiały trochę do czerwieni, a potem po wystawieniu na słońce delikatnie mówiąc biedniały. I na parapecie, i pod folią paliły się jak Nosferatu o świcie :P Niektóre koleusy słońce spaliło do zera, a wyjęte spod tego samego oświetlenia zielonolistne zioła (mięta meksykańska, lubczyk, trawa cytrynowa, bardzo delikatnie bazylie) nie dostały ani plamki.

Ktoś może wie, czemu tak się dzieje? Czemu są tak zupełnie bezbronne na światło słońca? Zbiedniały nawet czerwone trawy wyjęte na parapet pod koniec lutego, czerwony ryż i rozplenica purple majesty od razu po postawieniu na parapetach miała spalone końce liści.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Wiele czerwonolistnych roślin jest przeznaczonych do stanowisk cienistych lub do uprawy w półcieniu. Źle znoszą nadmiar słońca. Dodatkowo przez dużą zawartość beta karotenu blokują absorpcję światła czerwonego stanowiącego sporą część widma światła słonecznego i źródeł sztucznych światła "ciepłego białego". Moja rada to "hartować" takie rośliny przez ekspozycję na silne, wiosenne światło słoneczne najpierw z "zacienieniem" w postaci np. złożonej białej agrowłókniny, a później gdy zaadaptują się do silniejszego światła dopiero ich odsłonięcie.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Od kilku dni bardzo intensywnie czytam o doświetlaniu roślin. Oczywiście przejrzałam odpowiednie fora zielarzy :P

W uproszczeniu - dla rozwoju wegetatywnego (wzrost) roślin konieczne jest światło zimne (niebieskie), dla kwitnienia - czerwone.

Znalazłam też taką fajną pracę http://195.187.94.6/pliki/ogolne/prace%20IEL/256/07.pdf

Na pewno duże znaczenie ma, czy rośliny są w growboxie (odcięte od światła dziennego), czy też rosną przy oknie. Proste to nie jest, ale jakże fascynujące. Dla mnie ledy są najlepszym wyjściem, bo można dopasować ich proporcje do potrzeb. Nie mam jednak takiej wiedzy, żeby samodzielnie budować panele. Póki co zamierzam zamówić takie lampki jak Marcin do papryk (te z radiatorami, full spectrum, 28 czy 30W). Miałam wziąć większe (są 3 rozmiary 30 - 50 - 80W) ale te średnie mają, moim zdaniem, za dużo diod UV i IR , a co do największej to, myślę, korzystniej będzie rozmieścić 4 mniejsze żarówki w jakiejś tam odległości, niż walnąć 1 cztery razy większą, ale jednak dającą dość punktowe światło).

Moją eksperymentalną rośliną będzie truskawka powtarzająca :P
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja swoje rozsady doświetlałam świetlówkami fluora .
Awatar użytkownika
Eklo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sie 2011, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cześć!
Właśnie zaczynam projektować własny fitotron in vitro. Czy jest może ktoś kto budował coś podobnego?
Na początek chce na niego przeznaczyć około 50x38x50 (szerokośćxwysokośćxgłębokość).
Na ali znalazłem diody led 4red:1blue o parametrach: 10W,18-20V, 350mA i 400-500LM.
Ile powinienem ich kupić? i jak sensownie połączyć?
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jaką powierzchnię da radę oświetlić ta lampa do rozsady pomidorów https://ledison.com.pl/pl/p/Naswietlacz ... rebrny/229
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”