Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Możesz wstawić fotki?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Na razie jestem w pracy, więc jak tylko wrócę do domu zrobię fotkę podczas świecenia.
Na chwilę obecną musi wystarczyć fotka kitajca, moja jest identyczna teoria mówi że ma 28W i 500 lm.
15Red + 7 Niebieski + 4 Biały + 1IR + 1UV

Obrazek

Edit: Właściwie to Was oszukałem 14,97 PLN/szt

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Swoją opinię o dokładnie takich samych lampach wyraziłem dzień wcześniej o godz.19:43.
Zastosowane diody to SMD5730 o mocy max. 0,5 W w idealnych warunkach termicznych. 28 szt x 0,5 to 14W. Jak widac i te 18 watowe z All.. są też przereklamowane o jakieś 30% a tak na prawdę o 50%.Twoje musiałyby tracić moc 1W/szt albo musiałoby ich być co najmniej 56 pracujących na max. parametrach. Zakładając takie parametry diod użytych do skonstruowania lampy, może ona mieć co najwyżej 14W mocy elektrycznej, czyli połowę tego, co napisał producent. Tak na prawdę ma o 25% mniej.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nie kłócę się jednak, temat jest dość ciężki z tego powodu że kupując żarówki led kupujesz żarówkę o mocy 5W która świeci jak 60W. Tym samym dziwnym zbiegiem okoliczności 5W = 60W?
Czy w przypadku tej żarówki 28W to moc pobierana z gniazdka elektrycznego, czy też porównuje się ją do żarówki 28W?
Aż w końcu dochodzimy do panela Led 300W, który świeci jak lampa sodowa.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jak napisałem wcześniej to moc ekwiwalentna.Podobnie jest z energooszczędnymi świetlówkami CFL. Na każdym bez wyjątku opakowaniu jest informacja jaką żarówkę tradycyjną można nią zastąpić. Tutaj też nie ma pełnej zgodności, bo wg dostępnych danych zwykła żarówka o mocy 60W daje strumien 750-850 lum a na opakowaniu wyrobu renomowanej firmy stoi jak byk, ze 600 lum.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że uzyskanie mocy 28 W z 28 szt półwatowych LEDów jest technicznie niemożliwe.

Obrazek
marcinbb pisze: Aż w końcu dochodzimy do panela Led 300W, który świeci jak lampa sodowa.
Jeżeli jest zbudowany z 300 jednowatowych albo ze stu 3 watowych LEDów , to jest OK. :D
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Równie dobrze można podważać to że klimatyzacja o mocy 3,5kW pobiera z gniazdka mniej niż 1kW energii elektrycznej.
Moim prywatnym zdaniem lepiej doświetlać diodami led których moc jest bliżej nie określona, niż postawić siewki na oknie w pochmurny dzień.

Czytałem różne opinie o tych żarówkach nawet trafiłem na forum o tych "innych ziołach", gdzie te żarówki sprawdzały się w produkcji ich pomidorków co prawda w growbox`ach a te ich pomidorki potrzebują chyba dużo więcej światła niż nasze pomidory?

Ale wróćmy do opakowanie które pokazałeś, mamy tam 11W które daje 60W
OK ale mamy też pobór prądu na poziomie 80mA znając wzór na moc 230V * 0,08A = 18,4W
Czyli tu jest w drugą stronę?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dla prądu stałego i obciążenia czysto rezystancyjnego to prawda. W tym konkretnym przypadku te 11 W to moc dostarczona przez przetwornicę do świetlówki. 7 W to straty wydzielane głównie w postaci ciepła. Klient patrzy na moc i ani mu w głowie jakieś obliczenia, z których wynika, że "cudo" wcale nie jest takie cudowne jak twierdzi producent ;:306
Klimatyzatory to inna para kaloszy. Podana przez ciebie moc chłodnicza agregatu (pompy ciepła) jest z reguły ok 3x większa niż energia elektryczna zużyta do tego celu.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Całe szczęście że opłaty za prąd już mnie nie interesują. Tym samym czy żarówka bierze 100 czy 5W nie ma dla mnie różnicy liczy się jej cena. Ledowa kosztuje w Polsce około 20 PLN a zwykła najzwyklejsza nie energooszczędna 2 PLN.

Oczywiście mam gdzieniegdzie pozakładane led`y te które się jeszcze nie popaliły, a spalone wymieniam na te nieenergooszczędne
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

U mnie świecą naprawiane "żarówki" ledowe, które klienci oddali do utylizacji. Zwykle jedna dioda była spalona i wystarczyła kropelka cyny w to miejsce.W trudniejszych przypadkach wlutowanie dobrej diody.Darmoszka całkowita :D .
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Wiadome jest że żarówka ma świecić do 1000h i koniec, identycznie jest w przypadku tych ledowych.
A te diody led są podłączone w szeregu że jedna spalona = żarówka do wywalenia? Czy specjalnie tak zrobili aby czasem równolegle nie działały dłużej?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Najczęściej jest 24 chipy po 3 diody , razem 72 i wszystkie połączone w szereg.To te, które są zasilane prostym układem z kondensatorem szeregowym i prostownikiem.Te które mają w sobie specjalizowany elektroniczny zasilacz stałoprądowy mogą mieć dwie równoległe gałęzie.Wtedy zdarza się, że świeci pół "żarówki" ;:306
Wczesne żarówki były dość trwałe. Te produkowane dzisiaj żyją średnio tylko przez 1 tys. godzin (według zapewnień producentów, bo z moich doświadczeń wynika, że znacznie krócej). Tymczasem żarówki Edisona były nawet o połowę trwalsze, a w pierwszych dekadach XX wieku były już takie, które przepalały się dopiero po 2-3 tys. godzin. Dlaczego więc współczesne są takie marne?
http://NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/piatekekstra/1,12915 ... rects=true
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zgodnie z obietnicą wrzucam zdjęcia włączonej lampki grow kupionych od majfrienda za 15 PLN/szt.

Obrazek

Obrazek

Jakość pozostawia wiele do życzenia zdjęcia robione kalkulatorem. Jednak obraz daje pogląd na jakość żarówek, kupiłem 4 szt. na przesyłkę czekałem około 1 miesiąca.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Obiecane spóźnione fotki, 9 ledów z marketu, moc pobierana 102waty, powierzchnia oświetlenia 130cmx130cm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”