Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja jestem tradycjonalistą i od wielu lat doświetlam świetlówkami liniowymi T5. Doskonale się sprawdzają w warunkach domowych i jedna o długości ok. 1 metra jest najbardziej efektywna na obszarze o szerokości 0,5 metra. Czyli na jednym metrze kwadratowym wystarczą dwie powieszone obok siebie. Choć podejrzewam, że na rozsady wystarczyła by nawet jedna powieszona na odpowiedniej wysokości. Do doświetlania używałem reflektorów LED o barwie zimnej o mocy od 20 - 30 W, z których pozostała tylko jedna - niestety trwałość ich pozostawia wiele do życzenia. Ostała mi się jedna i stopniowo zamieniam na świetlówki. Do doświetlania średniej wielkości rośliny, wystarczy już o mocy 36W, a w przypadku mniejszych nawet 24W. Najmocniejszą mam 54W, oczywiście wszystkie dedykowane do roślin o odpowiednim spektrum światła. Sprawdzają się bardzo dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Proponuję zapoznać się z drugim wątkiem w temacie doświetlania. Jest tam sporo wiadomości , które mogą się przydać.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... Bwietlanie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Naświetlacze, reflektory led, zimne, bądź ciepłe emitują nie te pasmo dla roślin i amatorsko ryzykujemy utratą sadzonek. Tak właśnie zrobiłem w poprzedniej jesieni i straciłem niecierpki, w ogóle nie reagowały na to światło. Świetlówki są dobre, wadą, że zasłaniają światło dzienne, gdyż optymalnie powinny być co 20 cm odległości od siebie. Tylko na przetrwanie zimy można się pokusić rzadziej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Z artykułu wynika, że widmo niebieskie dość nieźle pasuje, natomiast czerwone całkowicie mija się z akresem czułości chlorofilu.
http://www.alled.pl/?sposoby-generowani ... ach-led,66 Niebieskie światło stymuluje wzrost wegetatywny,wpływa na skrócenie miedzywęźli i przyrost masy zielonej.
Jeżeli rośliny maja dopływ światła dziennego to tragedii nie ma, ponieważ o tej porze roku słońce jest nisko nad horyzontem i w widmie przeważa kolor czerwony (podobnie jak podczas zachodu słońca w lecie). Jeżeli jednak naszą rozsadę pomidorów chowamy w szafie :wink: , to należy zadbać o lepsze żródło światła niż naswietlacze LED.
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Panowie dzięki za odpowiedź na mojego posta. Przeprosiny za wklejenie linka do produktu - ten szczegół umknął mojej uwadze w regulaminie :) Panowie tak jak zauważyliście. Doświetlanie sadzonek, a dość dorodnych palm przebywających latem na tarasie to skrajne zagadnienia.

dziadek 22
Zauważyłeś ciekawą rzecz, jednak od razu uprzedzę, że moje palmy przechowywane są w nie użytkowanym na co dzień pokoju, tak więc "męczące" światło, nie powinno być dla nikogo dokuczliwe. Uwaga jednak jak najbardziej trafna.

Z punktu widzenia laika, temat doświetlania roślin to dla mnie temat rzeka. Ogrom niekiedy sprzecznych informacji, zarówno dotyczących LEDów, lamp sodowych, świetlówek itd :) Jak tu być mądrym. Mam wrażenie, ze czego bym nie wybrał opinie i tak byłyby sprzeczne i różne. Ostatecznie zdecydowałem się na 2 lampy LED, poniżej ich specyfikacja. Prześwietlić roślin nie prześwietlę - to pewne :D

Z czasem na forum podzielę się z czasem swoimi doświadczeniami :)

Oświetlenie to: Trachycarpus + Waszyngtonia

Moc: 54W
LED Ilość diod: 18 (diody firmy Bridgelux)
Kolory:
Czerwony 630nm 6 x LED
Czerwony 660nm 5 x LED
Niebieski 465nm 2 x LED
Niebieski 450nm 2 x LED
Głęboki Niebieski 430nm 1 x LED
Biały 14000K 1 x LED
Pomarańczowy 610nm 1 x LED
Napięcie wejściowe: 85V ~ 265V
Strumień świetlny: 800lm
Obszar oświetlenia: 0,8 m2
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cena?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Yomek, jeśli zimujesz w cieple daj jedną zwykłą świetlówkę liniową - np Sylvania Aquastar - taką m.in. używam, jak postawisz przy oknie spokojnie wystarczy.
Najlepiej jednak i powinno się tak robić w przypadku tych palm, to zimowanie w niższej temperaturze - wtedy żadne doświetlanie nie jest konieczne.

Edit: Co do różnych informacji na temat doświetlania świetlówkami czy LEDami dobrze jest sprawdzić samemu jedno i drugie i porównać wyniki.
U dziadka22, z tego co pisze wystarczają zwykłe LEDy, ale może sadzonki lepiej by rosły pod specjalnymi świetlówkami? Bez sprawdzenia i porównania w tych samych warunkach, tej samej rozsady, ciężko wyrokować, które oświetlenie będzie efektywniejsze. Każdy ma inne warunki uprawy, pomijam już inne rośliny, inną dawkę dziennego światła i słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Cena? Przy obecnym kursie dolara to pewnie ponad 120 zeta/szt.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W temacie , co u kogo sprawdza sie najlepiej , to u mnie przy świetlówkach rośnie 16 wielodoniczek po 360 oczek , bez udziału światła dziennego. Rozsada sadzonek rabatowych :

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ekopom Przeglądałem folder ze starymi zakładkami i natknąłem się na to
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/inde ... 62.0;nowap


Obrazek

Szkoda, że nie było LED-ów do porównania, ale sodówka rządzi, o czym badylarze wiedzieli już kilkadziesiąt lat temu.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeśli ekonomiczniejsze będą lampy ledowe, to je zastosuję, na razie sodówki specjalne dla roślin dla mnie są najtańsze. Sodówka emituje najwięcej światła użytecznego dla prawidłowego wzrostu roślin. I w końcowym bilansie przy produkcji pomidorów malinowych powinno się doświetlać rozsadę przy braku jeszcze w tym czasie światła naturalnego.

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Lampa sodowa green (zwiększenie widma niebieskiego) np ZS-HPS250-4C ma moc 250W i produkuje 34130 lm to daje 136 lm/W

oświetlenie LED - Yomek
Moc: 54W Strumień świetlny: 800lm czyli 14 lm/W ???

Gdzie tu ekonomia ??
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”