Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Na nie wymienionym z nazwy forum pomidorowym jest kilka postów dotyczacych opłacalności stosowania oświetlenia diodowego. Jeden z plantatorów zadał sobie nawet trud i porównał wydajność przy różnych sposobach oświetlenia. Były bodajże LED, HPS i MH. Nie pamiętam dokładnie czy zwyciężyło ośw nr. 2 czy 3, ale to nie LEDy zapewniły najwyższą wydajność suszonych pomidorów w g/kW zużytej energii. Diody spelniają swoje zadanie jak ktoś zrobił growboksa na dwie rośliny z szafy odziedziczonej po babci.
Tydzień temu byłem w Obi. Są dostępne "świetlówki " diodowe Osram, jakby nie było czołowego europejskiego producenta ledów ( wg. balti ). Jedna taka ledówka 9 W kosztuje ok. 60 zł i emituje strumień świetlny o połowę mniejszy niż zwykła rura 18 W za 12 zł. Aby miec tyle samo światła , trzeba wydać 120 zł. Żywotność zwykłej świetlówki z dedykowanym balastem elektronicznym to ok 15 tys. godzin, czyli 1/3 tego co LED a to wychodzi 36 zł, nie 120. Minie jeszcze kilka lat zanim stosowanie oświetlenia diodowego będzie uzasadnione ekonomicznie.
PS.
Znajomy prowadzi sklep elektryczny. W ciągu tygodnia ma kilka reklamacji na wyroby ledopodobne różnych producentów. :D
gebir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2012, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

To że ktoś zyskał więcej "owoców" z 1 watt wcale nie oznacza że światło led jest mniej ekonomiczne od hps.
Podejżewam że przy hps była to uprawa wertykalna, bo tylko wtedy da się zminimalizować jedną z wad liniówek/hps/hqi czyli kąt świecenia ~350 st.
(reflektory nawet pokryte srebrem i wypolerowane na lustro nie przeniosą więcej jak 80 % światłą w stronę roślin)
Cena ? Podałem wartość zestawu który ja robię ponieważ dużą część "klocków" już miałem (drivery, zasilacz, diody kupione w fajnej promocji dla mnie koszt był naprawdę nie większy niż zakup samej fluory T5/T8) a po dołożeniu arduino za ~10 pln mam pełną kontrolę nad jasnością (PWM)
Czy można taniej ? Uwaga link komercyjny Dioda full spectrum 50W plus dedykowany zasilacz. Jest to pierwsza z brzegu "aukcja" bez szukania najniższej ceny i kompletowania od różnych sprzedawców.
Teraz co do spektrum w różnych fazach, moim zdaniem wygląda to analogicznie do nawożenia. Pełne słońce = całkowicie naturalne nawożenie (żyzna gleba, obornik, ....), wszelkie sztuczne doświetlanie = nawozy mineralne. Tu możemy się kłócić czy 3-3-3 jest lepsze od 3-6-12 i czy zawartoś "Ti" jest konieczna oraz co i jak wpłynie na wygląd i smak owocu.

Liczę na dalszą dyskusję, trochę merytoryki i trochę przekomarzania się - jak to wśród działkowców ;:108

Tak dla rozluźnienia, lata 80 XX w. Sąsiad, urodzony na początku wieku, wielki miłośnik akwarystyki. Piękne gupiki, molinezje, wcale nie najgorsze roślinki, mało glonów na szybach. Akwarium (dla mnie wtedy wydawało się ogromne) ~ 200-250 litrów (oczywiście ramowe). Czym oświetlał ? Zwykłymi żarówkami. Czym ogrzewał ? Bańka jednej z tych żarówek była cały czas zanurzona w wodzie i jak stwierdził że woda jest za zimną to ja uruchamiał. Nikt go nawet nie próbował przekonać do zmiany oświetlenia bo ....on tak świeci od 40 lat, żarówka jest tani, a świetlówki nie włoży do wody aby wodę podgrzać no i żarówka wygląda jak słońce więc działa jak słońce ... czy miał rację ? TAK . Znał swój baniak, wiedział kiedy i ile świecić, dobrał rośliny pod warunki panujące w akwarium (lub naturalna selekcja to zrobiła)... Zainteresowani wiedzą że bez problemu można było wtedy kupić liniówki polampa i to o dość ciekawych parametrach...

Co do liniówek diodowych to nie będę się wypowiadał, dla mnie może to służyć tylko i wyłącznie jako zamiennik taniej taśmy led w oświetleniu podszafkowym w kuchni. Tak aby lekko blat doświetlić.
Co do psucia się lamp led ? Nie potrafię się wypowiedzieć, do tej pory spaliła mi się tylko jedna żarówka na gu10 3xp-g Cree. Po jakiś 4 latach (oświetlenie w łazience) reszta, kilkanaście sztuk działa, bleka home made na xp-g nad akwarium działa(40 x cree 3w). Jest jasne że żarówkę, liniówkę czy nawet hqi łatwiej wymienić niż samą diodę/moduł led.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czym się różni LED od świetlówki, czy lampy rtęciowej? W zasadniczy sposób niczym szczególnym. We wszystkich tych źródłach światła świeci luminofor pobudzany promieniowaniem ultrafioletowym. Dopóki ktoś nie wynajdzie wydajniejszego luminoforu, który znajdzie zastosowanie tylko w diodach, wszystkie źródła światła będą porównywalne pod względem ekonomiki .Podobnym przełomem miały być w komunikacji samochody hybrydowe.Ostatnie jednak ludzie zrozumieli, że są o wiele droższe w eksploatacji, spaliny zostały skoncentrowane wokół elektrowni produkujących prąd, dochodzą jeszcze straty przesyłu tegoż i nie wiadomo co zrobić ze starymi akumulatorami.Dopiero za kilka, kilkanaście lat będzie wiadomo jak zniosą nasze oczy to białe swiatło ledowe , które de fakto składa się tylko z trzech prążków. Taka to jest cena nowoczesności.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

To że ktoś zyskał więcej "owoców" z 1 watt wcale nie oznacza że światło led jest mniej ekonomiczne od hps.
Ależ właśnie tyle to oznacza :) Jeśli dla pięciolistnej koniczynki dostajemy najwięcej plonu najmniejszym kosztem to jest to najbardziej ekonomiczne :) Żeby było śmiesznie to prawdziwe pomidory też się doświetla od kilku dekad HPSami i z wyjątkiem instalacji stricte dla zainteresowania bogatej klienteli to wszystkie szklarnie i tunele foliowe są takimi źródłami doświetlane.
Czy można taniej ?
Można. Koszt 2$ per driver to sporo, ja na PT4115 jestem w stanie to zrobić (przy aktualnym kursie dolara) połowę taniej ;) I jest nawet bezpiecznik polimerowy "w razie W" :) Ze względu na ograniczenia samego drivera nie wolno przekraczać 30V (sam stosuję 24V zasilacz laptopowy). Są nowsze, lepsze i wielokanałowe drivery. Dla chcącego nic trudnego. I ja jestem już po tym etapie. FYI 20W R+B (1:1) + 20W warm white - mój grow light - na rozsadę pomidorów (prawdziwych) elegancki i nie narzekam. Niemniej jeśli miałbym gotową lampę MH z 75W to brałbym bez zastanowienia. Robiłem żeby właśnie spróbować znaleźć złoty środek, wypróbować nowe technologie etc. Jest to fajne, wydajne, ale jak pisałem wcześniej - ekonomiczne to nie jest i jeszcze długo nie będzie.

@kaLo - nie jest prawdą że wszystkie lampy LEDowe dają 3 prążki. To jest stara technologia bazująca na rgb, od tamtego czasu wiele się zdążyło zmienić. Swoją drogą dokładnie w ten sam sposób działały stare kineskopowe TV jak i nowe LEDowe ekrany - nie wydaje Ci się, że poziom ekspozycji jest nawet większy niż z oświetlenia? I ludzie jakoś żyją.
gebir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2012, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Można. Koszt 2$ per driver to sporo, ja na PT4115 jestem w stanie to zrobić (przy aktualnym kursie dolara) połowę taniej ;) I jest nawet bezpiecznik polimerowy "w razie W" Ze względu na ograniczenia samego drivera nie wolno przekraczać 30V (sam stosuję 24V zasilacz laptopowy). Są nowsze, lepsze i wielokanałowe drivery. Dla chcącego nic trudnego. I ja jestem już po tym etapie. FYI 20W R+B (1:1) + 20W warm white - mój grow light - na rozsadę pomidorów (prawdziwych) elegancki i nie narzekam. Niemniej jeśli miałbym gotową lampę MH z 75W to brałbym bez zastanowienia. Robiłem żeby właśnie spróbować znaleźć złoty środek, wypróbować nowe technologie etc. Jest to fajne, wydajne, ale jak pisałem wcześniej - ekonomiczne to nie jest i jeszcze długo nie będzie.
Sterownik 700mA można złożyć za 2 pln. Zgadzam się w 100%.
Ciekawi mnie tylko Twój dobór oświetlenia, w jakim celu użyłeś diody białej ciepłej ? Oraz co dokładnie oznacza R i B :wink:
wg niektórych źródeł efektywność (dla roślin zielonych) tzw światła białego ciepłego (2700-3000K) jest ~20% mniejsza niż światła białego zimnego (>6000K).
Moja zgryźliwość (ale z uśmiechem).
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Zły cytat (autor) - R-red, B-blue; Białe wziąłem bo... miałem pod ręką, a nie nadawały się do oświetlenia gdyż zbyt mocno raziły po oczach (a nie chciało mi się w mleczne klosze inwestować). Białe ciepłe zasadniczo różni się tylko mniejszym udziałem niebieskiego. Niebieski jest roślinom potrzebny do wzrostu, ale... duże ilości niebieskiego są dla rośliny jak przedwiośnie - czyli rośnij szybko, mocno, wysoko, ale nie kwitnij, nie owocuj bo jeszcze nie czas. Dlatego o ile ktoś nie chce sałaty w środku zimy (tudzież ładnych ziółek liściastych) to musi też wcisnąć sporo czerwonego, przydać się może pomarańcz, bliskie UV, a nawet wejście w podczerwień. Oczywiście w malejącym udziale całości generowanego światła. Grow light ma białe też z jednego powodu - gdyby dać tylko R+B to zwyczajnie rośliny są niemal czarne :) I o ile świadczy to dobrze do źródła światła (praktycznie pełna absorpcja) o tyle dla ogrodnika jest to utrudnienie pracy :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Pewnie, że technologia poszła do przodu, nie jestem tylko pewien, czy znalazła zastosowanie w najtańszych źródłach światla dostępnych w marketach. Aż muszę połamać jakąś plytę kompaktową i zrobić z niej siatkę dyfrakcyjną do rozszczepienia widma posiadanych "żarówek" ledowych. Kiedyś do tego celu używałem pryzmatu, ale jak już było wspomniane, technologia poszła do przodu :D .
gebir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2012, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Promilus pisze:Zły cytat (autor)
Mea Culpa :roll:
Promilus pisze: R-red, B-blue;
Chodziło o zakres fal. Czy były to zwykłe niebieskie czy może jakieś typu "royal blue" ? Czerwone czy jednak "Deep red" ?
Niby niuanse - kilkanaście, kilkadziesiąt nm różnicy...
Promilus pisze:Niebieski jest roślinom potrzebny do wzrostu, ale... duże ilości niebieskiego są dla rośliny jak przedwiośnie - czyli rośnij szybko, mocno, wysoko, ale nie kwitnij, nie owocuj bo jeszcze nie czas.
Rośnij ale nie wysoko tylko szeroko. :-) Dużo niebieskiego = krótkie międzywięźla.
Promilus pisze: Grow light ma białe też z jednego powodu - gdyby dać tylko R+B to zwyczajnie rośliny są niemal czarne :) I o ile świadczy to dobrze do źródła światła (praktycznie pełna absorpcja) o tyle dla ogrodnika jest to utrudnienie pracy :D
Można podyskutować, większość dostępnych diod(oraz gotowych modułów czy nawet całych lamp) to mieszanka tylko niebieskiego oraz czerwonego.
Wykresy PAR pokrywają zapotrzebowanie na chlorofil (a i b) a reszta... no cóż .... podobno "pomidory" kwitną dobrze przy udziale tylko i wyłącznie diod czerwonych i niebieskich.
Mam nadzieję że moje papryczki zachowają się podobnie.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo pisze:Czym się różni LED od świetlówki, czy lampy rtęciowej? W zasadniczy sposób niczym szczególnym. We wszystkich tych źródłach światła świeci luminofor pobudzany promieniowaniem ultrafioletowym.
O ile się orientuję (choś przyznam, że od pewnego czasu nie siedzę już w elementach półprzewodnikowych) to luminofor świeci tylko w białych LEDach, i to nie we wszystkich ("białe" światło można też np. uzyskac również przez mieszanie widma prominiowania kilku różno-kolorowych złacz P-N) Diody jednokolorowe w przerażajacej większości promieniują bezpośrednio na zadanej długości fali poprzez odpowiednie dobranie przerwy energetyczniej złącza i przez to sterowanie energią fotonu podczas rekombinacji promienistej. A przerwa energetyczna złącza zależy od materiłu z ktróego jest wykonana (+ewentualne domieszkowanie)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Masz rację, tak jest w przypadku diod jednokolorowych. Ja pociągnąłem dalej temat diod białych i oświetlenia LED.
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witajcie,

Temat prześledziłem częśćiowo, ale dalej mam wątpliwości stąd postanowiłem udzielić się w temacie :) Prosze was o pomoc.

Potrzebuję doświetlić swoją Waszyngtonie oraz Trachycarpusa. Po ostatniej zimie, sporo ucierpiały. W tym roku przebywając bardzo długo na tarasie, znacznie się odbudowały. Rośliny stoją w pomieszczeni ok 14-15 st, przy oknie, ale wg. mnie światła mają za mało.

Co sądzicie o lampach sodowych? Widzę na allegro dość sporo tego typu produktów:


Zastanawiam sie tez nad czymś takim. Jak sadzicie?????


Ile potrzebowałbym lamp aby doświetlić palmy poniższych gabarytów? Dodam, że dziś są nieco większe, bardziej krępe, mają więcej liści. Załączone zdjęcia są dokładnie sprzed roku.

Obrazek

Obrazek


Zmoderowano - nie podajemy linków do platform handlowych/mod.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ja do doświetlania porów, selerów, kapustnych, sałat używam zwykłych LED'ów używanych do oświetlania mieszkań. Do doświetlania powierzchni około 1 metra kwadratowego używam kilku opraw żarówkowych z wkręconymi LED'ami po o mocy pobieranej od kilku do kilkunastu watów.
Jakie są to dokładnie wymiary do doświetlenia?
Awatar użytkownika
yomek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 sty 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nie chcę aby rośliny "nachodziły" na siebie, prawdopodobnie zdecyduje się na dwie lampy LED GROW 54W. W dobrej cenie znalazłem je tutaj:
Zmoderowano - nie wklejamy linków do platform handlowych.
Myślę że dwie rośliny będące obok siebie to na 100% ponad metr, do tego dochodzi rozpiętość liści.

Oczywiście są w sieci tańsze rozwiązania, z tego co wyczytałem te faktycznie dają rade. Nie chciałbym kupować czegoś kiepskiego, tylko po to aby po roku ponownie inwestować. Niektórzy są zdania że palm, nie trzeba doświetlać, ale jestem innego zdania. Skoro w naturalnym środowisku mają zimą tego światła więcej, to również powinniśmy dostarczać im tego światła więcej :)

W przeciwnym wypadku naturalnym wydaje się że moga być osłabione, podatne na choroby itd.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”