Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Do amatorskiego doświetlania sadzonek aby nie wybiegały wystarczają zwykłe domowe LED'y. Co doświetlam i jak doświetlam napisałem w moim poście powyżej. To są tanie LED'y po kilkanaście złotych. Robię tak już od kilku lat i moim sadzonkom to wystarcza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Należy jeszcze uwzględnić różne wymagania oświetleniowe różnych roślin. Są rośliny mniej lub bardziej wymagające jeśli chodzi o natężenie światła. Yomek napisał o palmach, jedną z nich jest Waszyngtonia, które wymagają dużej ilości światła. Tak więc, co ewentualnie sprawdzi się przy małych sadzonkach, może już się nie sprawdzić się przy dużych roślinach z klimatu tropikalnego, czy subtropikalnego które wymagają słonecznego stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

W twoim rozumowaniu umyka uwadze najważniejsza sprawa - zdrowie właściciela tej palmy.
Może stracić wzrok.
Już moje kilku watowe LED'y oślepiają, a co dopiero to co chciał kupić o mocy czynnej około 108 W do domowego pomieszczenia.
Dlatego napisałem aby podał prawidłowe łącze aby sprawdzić czy katalogowa ilość lumenów nie zrobi mu po prostu krzywdy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Ależ oczywiście, nie uwzględniłem tego faktu. Niemniej jeśli ktoś decyduje się na doświetlanie roślin, musi uwzględnić fakt że może być to być niekomfortowe dla wzroku ludzkiego. Światła LED czy to białe czy to czerwone pomieszane z niebieskim są tego przykładem. Z tymże akurat nie potrzeba w warunkach amatorskich dawać LEDów lamp dla paru roślin o mocy 100W. Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie już kilku, kilkunastu WAT i one będą skuteczne. Niemniej trzeba mieć na uwadze np. stosunek ilości diod niebieskich do czerwonych w stosunku do ilości, wielkości roślin oraz jak napisałem wcześniej wymagań oświetleniowych.
Dlatego czasami warto zainwestować w specjalne świetlówki, które są bardziej przyjazne dla naszego wzroku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

No cóż - w akwarium mam 120 W LED i nikt nie oślepł - wystarczy sobie policzyć ile LED potrzeba aby uzyskać równowartość słonecznego dnia i rozwiać ciemnotę.
Barwy zimne białe, ciepłe czy neutralne to jedyne oznaczenie widma do oświetlania pomieszczenia. W akwarystyce świetlówki dla roślin nadal lepiej sobie radzą niż lampy LED. Sam zmieniałem 3 razy i nie jest to co było przy 450 HQI. Widziałem wiele prototypów lamp i efekty znam nie tylko w teorii.
Jak zauważyli niektórzy chińszczyzna i ich LED-y ma się podobnie do przeliczników zamieszczanych na alledrogo jak wrak przywieziony na lawecie do samochodu wyścigowego.
Panele niebiesko czerwone w cenie kilku funtów przy uprawie sadzonek widziałem u kolegi w UK. Moim zdaniem na parapecie byłyby lepiej doświetlone.
Mam wielu kolegów zajmujących się akwarystyką zwaną "holenderską" czyli ważne są rośliny a ryby to tło i naprawdę nie udaje się LED-om przebić oświetlenie HQI. Nie ta jakość nie ta barwa.
W tej chwili to tylko taka tańsza alternatywa oświetlenia a LED-y Super Cree cenami jeszcze bardzo odstraszają. Trudno zdecydować się na lampę za kilka tysięcy złotych aby szaleć na warzywkach.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

yomek pisze:Nie chcę aby rośliny "nachodziły" na siebie, prawdopodobnie zdecyduje się na dwie lampy LED GROW 54W.
Dwie rośliny, dwie lampy? Według mnie moc jest za dużą.
Namawiam na rozwiązanie z wieloma LED'wymi lampami domowymi.
Pozwala to wyrównać oświetlenie i dostosować je do potrzeb tych roślin.
Do sprawdzenia czy oświetlenie jest wyrównane używam światłomierza z przyrządu pomiarowego "Three way meter" kupionego w sklepie ogrodniczy za kilkadziesiąt złotych. Mierzy on pH, wilgotność gleby oraz oświetlenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Yomek jeśli chcesz doświetlić tylko dwie rośliny, spokojnie wystarczy ta jedna 54W Grow powieszona pomiędzy nimi. Przy wyborze sprawdź czy są dedykowane do roślin. Jak napisałem wcześniej, palma Waszyngtonia potrzebuje dużo światła, którego ekwiwalent nie uzyskasz domowymi LED-ami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

norbert76 pisze:Ależ oczywiście, nie uwzględniłem tego faktu. Niemniej jeśli ktoś decyduje się na doświetlanie roślin, musi uwzględnić fakt że może być to być niekomfortowe dla wzroku ludzkiego. Światła LED czy to białe czy to czerwone pomieszane z niebieskim są tego przykładem. Z tym że akurat nie potrzeba w warunkach amatorskich dawać LEDów lamp dla paru roślin o mocy 100W.
Cieszę się że jesteśmy w tej zasadniczej kwestii zgodni.


---18 lis 2016, o 23:58---
asprokol pisze:No cóż - w akwarium mam 120 W LED i nikt nie oślepł - wystarczy sobie policzyć ile LED potrzeba aby uzyskać równowartość słonecznego dnia i rozwiać ciemnotę.
Zostałem poproszony przez znajomego emeryta o naprawienie oświetlenia niewielkiego akwarium.
Żarówka iskrzyła bo od gorąca wypaliła się oprawka. Oprawka była zintegrowana z pokrywą akwarium i nie do zdobycia. Zastąpiłem tę żarówkę LED'em do oświetlania mieszkania o mocy 4 W. Iskrzenie ustąpiło. Rosliny w akwarium odżyły.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Każde swiatło jest lepsze niż jego brak. Do doświetlania można użyć zwykłej żarówki a jak kto chce żeby było więcej niebieskiego, to może jej założyć filtr z butelki po wodzie mineralnej np. z Lidla, mają takie :wink: . Są też żarówki wykonane metodą tradycyjną służące do tych celów. zmoderowano/reg. . Pomijam całkowicie aspekt ekonomiczny takiej metody doświetlania.
To, że wszyscy rzucili się na LED-y wynika bardziej z mody i nachalnej reklamy. Wcześniej wszyscy wymieniali zwykłe żarówki na kompaktowe CFL-ki , bo rachunki za prąd miały być 5x mniejsze :) . Jak na razie ogólnie dostępne "żarówki" LED nie są bardziej ekonomiczne niż swietlówki liniowe. Jedyną ich zaletą jest to, że po zdjęciu matowej bańki nie potrzebują odbłyśnika i 100% swiatła jest emitowane w jednym kierunku. Niestety tak przerobiona lampa ma odizolowane elementy znajdujące się pod wysokim napięciem i jest niebezpieczna dla otoczenia. Jedyną bezpieczną po takiej przeróbce żarówką jest produkt Osram-u. Przezroczysta bańka jest mocowana zatrzaskowo na dwóch zaczepach, a element rozpraszający b. łatwo schodzi po podważeniu nożem.Wystarczy założyć bańkę na miejsce i mamy wysokowydajne kierunkowe źódło światła. Dodatkowym plusem takiej przeróbki jest lepsze chłodzenie LED-ów.

Obrazek Obrazek Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Po zdjęciu bańki oczy narażone są na bezpośrednie promieniowanie LED'ów. Kupiłem przez głupotę LED'a bez bańki i nie używam go bo po spojrzeniu na niego robiły mi się mroczki w oku. Nie dałem go też żadnemu wrogowi i leży na półce ku przestrodze.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

A kto każe patrzeć prosto w lampę? Taki sam efekt olśnienia uzyskasz spoglądając na każde inne źródło światła o dużej luminancji,czy to będzie świetlówka, czy najzwyklejsza żarówka o większej mocy.LED-y nie są winne tylko użytkownik.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18650
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Oczywiście, kaLo masz rację. Strumień światła kierujesz bezpośrednio na roślinę. Poza tym możesz lampę zawiesić niżej, niż w przypadku tradycyjnych świetlówek, wtedy na pewno Twój wzrok nie będzie miał kontaktu ze światłem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Na dzień dzisiejszy u mnie najbardziej sprawdziły się lampy sodowe hps 600W, największa sprawność prawie 100 000 lumenów i żeby zastąpić ją ledami, to taka lampa kosztowałaby przeszło 3 tysiące złotych, a ją można kupić już za 150zł.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”