Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

canRF pisze:Przejrzałem sporo tematów i mam mętlik w głowie, tyle informacji, pomóżcie jaką żarówkę kupić? Różnie ludzie piszą że jakiś model się nadaje, inni że nie... Dobrze jakby dawała białe światło i była to zwykła żarówka (led,świetlówka lub inna, bez kombinowania), nie za droga. Są na allegrooo różowe ledy po prawie 50pln. Mam na oknie m.in. buraczek i wybija do światła. Kilka doniczek na dwóch parapetach. Pytałem też w temacie o doniczkowe, ale tam cisza.
Na parapet to tylko niebieski LED Royal Blue.
Czerwonego nie trzeba dawać bo w stosunku do niebieskiego jest go za dużo skoro rozsada wybiega i wyciąga się do światła.
Inne kolory to tylko niepotrzebne marnowanie energii.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeszcze jest ważne jaką wystawę ma parapet i czy mieszkanie przypadkiem nie jest w "tunelu" utworzonym z wysokich budynków.Wtedy przyda się każde światełko, nie tylko niebieskie. :) Możesz kupić świetlówki kompaktowe zimne białe albo trochę droższe ledowe rurkowe,wychodzą najtaniej w złotówkach na jednostkę mocy. http://www.smd-led.pl/zarowki_led_e27.php?pro_id=1333 . Poszukaj na tej stronie lampy 15W ,kosztuje 20 zł ,1200 lum.
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Problem jest właśnie w tym że wśród gotowców ciężko o elastyczne rozwiązania dostosowane do
konkretnych wymagań rośliny w danym cyklu rozwojowym.
Większość jest nastawiona na ładny kolorek i ewentualnie produkcję dużej masy zielonej.
Czyli dużo czerwonego dla szybkiego wzrostu na wysokość a stosunkowo mało niebieskiego który
jest bardzo ważny dla otrzymania krępej, nie wybiegniętej rozsady.
Optymalne rozwiązanie do produkcji rozsady w sztucznym świetle to 75% niebieskiego oraz 25% czerwonego.
Czyli rozsada ma być bardzo mocno stymulowana do wzrostu na grubość a słabo na wysokość.
Myślę że burak uprawiany w doniczce będzie miał podobne wymagania.
No ale jeżeli canRF chce koniecznie białe światło to faktycznie
najlepszym wyborem będzie świetlówka.
canRF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2016, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Buraczek ma być na botwinkę czyli na liście, może to ważne. Teraz ma z 5cm i dopiero na tej wysokości listki. Na innym oknie mam tez bardziej egzotyczne roślinki. Okna nie w "tunelu", od południowego zachodu. Wolałbym led, nie mają rtęci. Chyba piszesz o tej:
http://www.smd-led.pl/zarowki_led_e27.php?pro_id=2007
15w 1200lm rurkowa biała zimna - z tym że ma 6400K - to ok, nie powinno być 6500, może różnica niewielka i nie ma problemu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nie ma różnicy,może na prawdę jest 6300.Ogólnie biorąc , nadają się z przedziału po 1000 w każdą stronę.Musisz tylko zapewnić min.4500-5000 lum/m2.Trzeba
też zaopatrzyć te lampy w jakiś klosze odbijające światło.
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

kaLo - teraz do mnie dotarło o co Ci chodzi z tym białym światłem.
Te 4500-5000 lum/m2 to wartość minimalna a zdaje się że 8000 optymalna.
Białe diody 1W mają sprawność około 100 lm a te moje niebieskie około 25 lm.
Ciekaw bym był porównania efektów uzyskanych pod moimi 36x1 W niebieskimi które mają oświetlać
około metra z podobną powierzchnią oświetlaną białym światłem z podobną mocą.
Jak teraz patrzę na sprawność białego LED to zaczynam się zastanawiać czy ta
zabawa z kolorkami ma sens.
Choć muszę przyznać że okno oświetlone na niebiesko, wieczorami prezentuje się bardzo ciekawie.
canRF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2016, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Jeden parapet ma około 0,5m2 - to już musiałbym mieć ze 2 żarówki, a drugi ma 1m2 to 4, do tego oprawki ... Drogo. Możecie podać przykładową oprawkę?
Mi różowe światło może też by nie przeszkadzało ale innym domownikom raczej tak - z tym że jeśli to jest lepsze, a może i tańsze, w szczególności tańsze to poprosze o przykład takiej żarówki.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Janku .Proste przeliczanie lumenów poszczególnych kolorów nie jest takie proste.A to z tego względu,że jest coś takiego jak znormalizowana krzywa czułości oka. https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzenie_barwne . Jak widać z tego wykresu czułość oka dla koloru niebieskiego np 485 nm jest tylko 15% czułości dla koloru zielonego 555 nm. Z tego powodu dobierając lampy należy raczej kierować się rozkładem energii widma promieniowania. Wykresy widmowe poszczególnych źródeł światła są dostępne w sieci.Konstruując lampę LED dla roślin trzeba też wziąć pod uwagę,że energia fotonów koloru czerwonego jest ok 1,7 razy mniejsza od energii fotonów niebieskich i należy to uwzględnić podczas projektowania.
Poczytajka do podusi :) https://www.neoled.com.pl/warunki_oswie ... acymi.html
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Dzięki kaLo, trochę zaczyna mi świtać o co chodzi z tymi lumenami.
Na ten sezon zostanę przy niebieskim i zobaczę co z tego wyjdzie.
Roślinki stoją w piwnicy na parapecie, gdzie tradycyjnie hodowałem
rozsadę i moją dodatkowe niebieskie oświetlenie więc krzywdy chyba sobie nie zrobią.
Obecnie używam 18+5W i wydaje się że na dzień dzisiejszy jest dobrze.
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czym doświetlić bananowca na południowym oknie zimą? lepsza będzie świetlówka kompaktowa czy może żarówka led z niebieskimi i czerwonymi diodami?
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Bananowiec jest bardzo światlolubny, jakie trzeba zastosować efekty by było widać efekty? w tamtą zime doświetlałem naświetlaczem led 20w swiatlo białe zimne i nie widziałem efektów.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Czyli tak , jakbyś świecił świetlówką 18 W. Jeszcze się dziwisz?
gebir
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2012, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Nie czytałem całego tematu, nie jestem specjalistą od widma oraz zapotrzebowania roślin na światło ale tyle tu mitów, herezji, oraz informacji popartych badaniami z XXw że przykro się robi.
Tak na szybko: w akwarystyce roślinnej gdzie diody weszły chyba najwcześniej ("1w Cree" później różne xp-g xm-l..) przyjmuje się cały czas że całkowita moc lampy wyrażona w watach jest 1:2.
Czyli jeżeli do tej pory używałeś świetlówek o mocy sumaycznej 100W i chcesz przejść na diody to kupujesz/budujesz lampę led o mocy 50W. (mowa o diodach "białych")
luxy, lumeny .... dioda biała która daje 100luenów nijak się ma do diody niebieskiej(czerwonej/, zielonej) która również daje 100lumenów (chodzi o światło widzialne, niedoskonoałość ludzkiego oka, wzory do obliczeń)
Czy dioda się grzeje ? tak i temperatura jest jednym z ważniejszych czynników z którymi musimy sobie poradzić. żywptność 50tyś przy temp < 50st C
Prąd, napięcie: diodę mocy (Power LED) zawsze zasilamy albo specjalnym sterownikiem(driver) który wstawiamy między zasilacz a diodę(diody) albo dedykowanym zaslaczem tzw stałoprądowym (takie 2 w1)
Co z ekonomią ? Zakup drogi, efektywność (po słońcu ;) ) największa - żadne CFL/HQI/kompakty/liniówki nie zbliżają się do nowych diod LED.
To w czym jest problem ? Problem jest w dobraniu odpowiedniej mieszanki widmowej(zakupu gotowego modłu "full spectrum", " grow led" ...) który optymalnie pokryje pełne zapotrzebowanie roślin.
Tu warto sobie poszukać na forach o hodowli pewnej odmiany "pomidorów" w Polsce nielegalnej :wink: "plantatorzy" testują tam wszystko, testują to na własnych roślinkach odciętych od światła słonecznego. Uwaga na ogrom informacji, zainteresownai poznają różnicę w zapotrzebowaniu na światło w czasie wzrostu / kwitnienia / "owocowania" , co powoduje brak światłą uv(a,c), co to jest barwa royal blue a co to deep blue...

Napisałem kilka linijek a niby nic nowego. Więc jak zacząć z lampą led aby się przekonać na włąsnej skórze czy to jest dobre czy nie , najpierw ustalamy kilka czynników:
czy roślinka doświetlana(oświetlana) led będzie w pokoju dziennym gdzie są inni domownicy ? jeżeli tak to kupujemy diody białe (lepiej coś chłodnego) lub tzw "full spectrum white"(!! w sumie nowość!!)(dość drogie),
jeżeli będzie to growbox, pomieszczenie gdzie nikomu fioletowa poświata nie przeszkadza... to kupujemy albo tz full spectrum albo bawimy się we własną ukłądankę barw np RB(royal blue):R(red) 2:1 lub DP (deep blue):R 3:2 itd
Ustalamy moc lampy: dla testu proponuję 5 x dioda led o mocy 10W (full spectrum lub biała), prąd przewodzenia takiej diody to najczęściej jakieś 8-11V,
Radiator: w uproszczeniu kawałek aluminium ożebrowanego z jednej strony, mój ma wymiar podstawy 150mmx 300mm wysokość ~40mm
Wentylator na 12 V najlepiej z czujnikiem temperatury
Driver x 5 - prąd ~700-1050mA, napięcie min 12V
Zasilacz x 1 12V minimum 5A (najlepiej ~7A)
Gwintownik/śrubki, pasta termoprzewodząca,
Czy używać soczewek skupiających światło ? To zależy jakiej powierzchni jest uprawa. Jeżeli siewki na paletce to nie, jeżeli to 2,3 doniczki to zalecane jest użycie soczewek.

Podsumujmy orientacyjny koszt takiej lampki:
Dioda full spectrum na znanym portalu u azjatyckich przyjaciół : od ~2 usd za 10W full spectrum (niby Epileds) (biała nieznacznie tańsza)
Radiator - tu trzeba pokombinować ale za 20-30 pln można dostać na allegro
Coś takiego: radiator
Wentylator 80x80mm z aktywnym czujnikiem temperatury 15 pln
Driver x 5 kupiony tam gdzie diody 2 usd za driver 700ma
Zasilacz "używka" z allegro od jakiejś drukarki czy innego laptopa 15 pln
Reszta drobiazgów koszt piwa/wina/kosza owoców u znajomego majsterkowicza.
Opcjonalne soczewki(szklane): kąt 90st 5x 2.5usd.

~150 pln za 50W użytecznego światła "roślinnego" (z soczewkami 200pln) moim skromnym zdaniem jest to odpowiednik ~120W dobrej jakości świetlówki (jakaś flora glow itp)
Pod taką lampą od przyszłego tygodnia będę smażył ostre papryczki więc za jakiś czas (mam nadzieje) pokażę co takie światło daje. (moja lampa 3 x 10w full spectrum + 10W biała), oświetlanie 16h/8h.

;:215 Świat się zmienia i trzeba testować nowe rozwiązania, nawet jak się ich boimy ;:215
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”