Szkółka iglaków jak założyć

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
magdamary
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 wrz 2009, o 09:38

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

aniawoj tą miniładowarką zerwać darń i co z tą darnią zrobić. Potem rozumiem przeorać a na wiosnę randapem.U mnie jeszcze dochodzi problem 5 brzózek takich na oko 5 letnich. Nie wiem czy do wycinki trzeba zezwolenia no i problem pieńków .Przeszukałam juz wątek usuwania pieńków na forum i widze ze stanowi to duży problem.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

magdamary to suma z kosmosu. Ja corocznie jesienią mam zaorany ogródek warzywny który ma
280 m2 za sumę 30 zł. Wiosną jest bronowany(chyba tak to się nazywa) tak ze mam pięknie "zagrabiona" ziemię robiąc kwatery na warzywa poprawiam sobie żeby podnieść grządki. Pnie po wycince niechcianych drzewek wyrywał mi sąsiad ciągnikiem.Kosztu dobrze nie pamiętam, ale tez była to normalna cena. W jakim mieszkasz rejonie, że rolnicy takich sum żądają. Masakra.
Pozwolenie na wycinkę trzeba uzyskiwać jak drzewo ma dość duży obwód. Nie pamiętam ile było to cm. Ja osobiście nie miałam problemów z uzyskaniem pozwolenia w gminie. Koszt też nie wielki był z tego co pamiętam. Nie poddawaj się. Znajdziesz kogoś kto za normalną cenę wykona ci oranie talerzowanie i bronowanie
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

magdamary pisze:aniawoj tą miniładowarką zerwać darń i co z tą darnią zrobić.
Darń do przekompostowania, albo można dziury na działce pouzupełniać.
Tak, potem przeorać.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

magdamary nie poddawaj się w szukaniu kogoś do zaorania po normalnej cenie,
przecież to co powiedział Ci ten facet nadaje się chyba do kabaretu;

za 10 arów powinnaś zapłacić góra 100 zł za zaoranie, na wiosnę przeleciałby kultywatorem,
powyciągać trzeba wtedy wszelkie korzenie, zabronować lub zagrabić, poczekać aż pojawią nowe chwasty,
znów przelecieć kultywatorem, powyciągać wszelakie chwaścidła, zagrabić i można sadzić drzewka

wg mnie 10 arów to nie jest dużo :) i mogłabyś też rozwiązać problem niezbyt ekologicznie
bo opryskując wszystko jakąś chemią
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
magdamary
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 wrz 2009, o 09:38

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Poczytałam trochę postów z tego wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=29254 i trochę się przygnębiłam,bo wiele jest w tych wypowiedziach racji,jeśli chodzi o doświadczenie i wiedzę. Dlatego ja myślę w ten sposób,aby nie iść na głęboką wodę tylko małymi kroczkami to bezcenne doświadczenie zdobywać,bo jest to przygoda z żywymi roślinami. Dlatego jak tylko uporam sie z tym moim polem robię nasadzenie i czekam 5 lat jak wyrośnie. Ile wyrośnie i jakie i czy je sprzedam czs pokarze. Na razie podchodzę do tego bez emocji
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
rafi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 sie 2007, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Ja mogę ci pomóc na podstawie swoich doświadczeń gdyż obecnie jestem podwykonawcą dośc sporej szkółki,mam wsadzone w gruncie 8000 sadzonek różnych odmian tui m.in smaragd,brabant,golden globe i trochę jałowca blue arrow.Co do przygotowania ziemi to wyglądało to w ten sposób że wczesną jesienią wszystko opryskałem randapem z chwastoksem a po uschnięciu całośc zaorałem.Wiosną talerzówka ,potem brona i przed sadzeniem czyli w maju jeszcze raz orka.Co do rozstawu otrzymałem zalecenia aby rośliny sadzić co metr rząd od rzędu oraz tak samo w ciągu,oczywiście można dostosować do posiadanego sprzętu.Ja sadziłem materiał z doniczek P9 który miał wysokość średnio około 25 cm także po dwóch latach możesz zapomnieć o uprawie mechanicznej-pozostaje opryskiwacz plecakowy.Co do kosztów uprawy to orka za 1ha wynosi chyba około 100 ,150 zł a hektar większym ciągnikiem pokonasz w 3 godziny także koszty uprawy nie są takie straszne.Jeżeli coś mogę doradzić to jeżeli nie masz możliwości nawadniania nie sadź roślin z gołym korzeniem gdyz w razie suszy jest duże ryzyko uschnięcia sadzonek.Życzę owocnej uprawy.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Wiecie co :D - książkę by napisał...
Tylko po co- są już napisane.
Np. bodaj to:
http://www.wydawnictwo-swiat.pl/index.p ... &Itemid=49
Do poczytania na długie zimowe wieczory.
Inwestycja w wiedzę się zwróci :wink:
Dla początkującego wystarczy...
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Macie tą książkę ? Warta zakupu?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Jeśli jesteś zielony i nie wiesz nic na temat, którym zamierzasz się zająć, to każde źródło wiedzy, każda książka będą bezcenne ;:108
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

podpinam się pod ten temat

Witam mam zamiar zrobić szkółkę Iglaków ozdobnych
Ilość terenu po iglaki max 60 arów(Teren z dawnego rolnictwa:ziemniaki pszenica i tmp.)
Maszyny które posiadam: ciągnik, pług, brony, kosiarka ciągnikowa,
Woda dostępna ze studni własnej pod własnym ciśnieniem lub druga mała studnia przy domu
Jeśli chodzi o mateczniki posiadam przy domu dużo gatunków iglaków
Mam też azalie japońskie i kilka gatunków wrzosów
Mam zamiar zrobić tunel foliowy na sadzonki 6m x 3m x 1.8m zaceniony
Teraz moje pytanie co dalej jest mi potrzebne ???
Proszę o jakieś porady:)
Jakie iglaki na początek rozmnożyć?
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

kupiłem warto było ale trzeba coś jeszcze wcześniej poczytać bo w tej książce wszystko jest napisane fachowo i niektóre wyrazy mogą być nie zrozumiałe
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa iglaków na polu - będzie szkółka

Post »

Hmmm... to są naprawdę podstawy :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”